sobota 03.06.2023

Imieniny: Leszka Tamary

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //


Uchodźcy wciąż potrzebują naszej pomocy - raporty z gmin

14 CommentsJuż ponad miesiąc trwa wojna w Ukrainie. Do Polski przybyło w tym czasie ponad dwa miliony uchodźców, którzy zatrzymali się również na terenie powiatu średzkiego. Poprosiliśmy samorządy o przedstawienie obecnej sytuacji w ich gminach.


'


Miasto i Gmina Środa Śląska - potrzebna żywność długoterminowa 

Na terenie gminy Środa Śląska znajduje się na ten moment około 630 osób przybyłych z Ukrainy. 30 osób zakwaterowano w świetlicach wiejskich, pozostali zamieszkali w domach osób prywatnych. Podobnie jak pozostałe samorządy gmina zwraca uwagę na niezastąpioną pomoc mieszkańców, którzy cały czas zapełniają  magazyn przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej na placu Wolności w Środzie Śląskiej. Oprócz tego dary podarowała Gmina Partnerska Saterland w Niemczech. 

sroda sl

Fot. Gmina Środa Śląska / źródło: Facebook

Aktualne najważniejsze potrzeby dla przebywających w Środzie i okolicach obywateli Ukrainy to żywność długoterminowa, którą można dostarczyć do siedziby GOPS w godz. 7.30 - 15.30. Ośrodek nie przyjmuje obecnie darów w postaci odzieży i obuwia.

Gmina Kostomłoty - prośba o produkty dla najmłodszych dzieci

W obiektach gminnych w Kostomłotach, Osieku i Mieczkowie przebywa aktualnie 63 uchodźców, w tym 34 dzieci. 107 osób schronienie znalazło w kwaterach prywatnych. Samorząd zaznacza, że mieszkańcy na bieżąco zaspokajają potrzeby przybyłych do gminy obywateli Ukrainy. Wsparcie otrzymano również z Holandii (za pośrednictwem Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej) i Francji (dary przekazała Fundacja z Kątów Wrocławskich “Tu działamy”). 

kostomloty

Fot. Gmina Kostomłoty / źródło: Facebook

Na ten moment najbardziej potrzebne w gminie Kostomłoty są artykuły dla najmłodszych: mleka modyfikowane dla dzieci powyżej 1 roku życia, pampersy (w rozmiarach 4,5,6), płatki śniadaniowe, soczki, jogurty, serki i owoce. Przyjmowane są także buty letnie dla dzieci i kobiet - nowe lub w dobry stanie. Dary można dostarczać do Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach w dni powszednie do godz. 15.30. 

Gmina Malczyce - niezbędne są artykuły spożywcze i higieniczne

75 uchodźców z Ukrainy samorząd zakwaterował w obiektach gminnych w Malczycach, Wilczkowie, Chełmie, Dębicy i Chomiąży. Tutaj również mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i wsparli działania gminy w umeblowaniu świetlic wiejskich oraz ubraniu i wyżywieniu przybyłych osób.

malczyce

Fot. Wójt Gminy Malczyce / źródło: Facebook

Do pomocy przyłączył się także Polski Czerwony Krzyż i Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej. - Na bieżąco staramy się stwarzać jak najlepsze warunki pobytu. Reagujemy na wszystkie prośby i w większości udaje się je nam spełniać. Na przykład naszej pianistce Anastazji zapewniliśmy pianino, by mogła kontynuować naukę gry. Pianino użyczył nam wspaniały człowiek, który jest mieszkańcem naszej gminy - napisał samorząd. 

Mimo, że pomoc cały czas płynie, wciąż niezbędne są przede wszystkim artykuły spożywcze i higieniczne. Można je dostarczać w dni powszednie do punktów zbiórek w szkole lub przedszkolu w Malczycach. 

Gmina Udanin - brakuje środków czystości

Na terenie gminy Udanin w obiektach zarządzanych przez samorząd przebywa aktualnie 38 uchodźców. Kolejne 27 osób schronienie znalazło u osób prywatnych. Liczne zbiórki organizowane przez sołectwa, szkoły podstawowe w Udaninie i Ujeździe Górnym oraz osoby prywatne wsparli mieszkańcy.

udanin

Fot. GOPS w Udaninie / źródło: Facebook

W łóżka, koce i pościel z Agencji Rezerw Materiałowych zabezpieczył gminę Wojewoda Dolnośląski. Firma KGHM również przekazała łóżka, z kolei Dolnośląskie Młyny S.A. z siedzibą w Ujeździe Górnym - tonę mąki. Fundacja Plon Serca z Legnicy podarowała pościele, łóżka i koce. Ogromnym wsparciem była także  pomoc PCK w Środzie Śląskiej

Obecnie w gminie Udanin najbardziej potrzebne są środki czystości: proszki i płyny do prania, płyny do płukania, kostki toaletowe, żele do WC, płyny i gąbki do mycia naczyń. Produkty można dostarczać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Udaninie w dni powszednie w godzinach pracy ośrodka.

Gmina Miękinia - ponad 650 uchodźców, zbierane środki na wyżywienie dzieci w szkołach

W gminie Miękinia przebywa około 670 uchodźców i cały czas napływają kolejni. Część z nich rozlokowano w świetlicy wiejskiej. W placówkach oświatowych uczy się prawie 100 dzieci z Ukrainy. Dzięki wczesnej reakcji i utworzeniu Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą udało się wdrożyć wiele działań pomocowych: uruchomiono Główny Punkt Informacyjny przy GOPS-ie, zorganizowano grupę tłumaczy, bazę pomocy medycznej, pomoc prawną i naukę języka polskiego. 

miekinia

Fot. Gmina Miękinia / źródło: Facebook

Nieocenieni w obecnej sytuacji są mieszkańcy gminy. - Ich pomoc trafia nie tylko do rodzin, które przybyły do nas, ale dotarła aż na Ukrainę. Jako jedyna gmina w Powiecie organizujemy transporty humanitarne do Lwowa. Z inicjatywy mieszkańców Wilkszyna, we współpracy z Gminą Miękinia, Fundacją Ukraina oraz Fundacją InMed Krystyny i Edwarda Karczewskich zorganizowano już cztery konwoje humanitarne z Wilkszyna na Ukrainę. To odpowiedź na apel Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego Położnictwa i Neonatologii we Lwowie. Transport został zorganizowany w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu - informuje samorząd. W pomoc zaangażowało się wiele osób i środowisk - mieszkańcy, harcerze, strażacy, Miękiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, UKS Gminy Miękinia, sołectwa, firmy, księża i wiele innych, za co gmina serdecznie dziękuje.

Samorząd uruchomił również możliwość przekazywania darowizn na konto Gminy Miękinia. Wpłat można dokonać na rachunek bankowy nr 07 1090 2444 0000 0001 4715 0939 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Zebrane środki będą przeznaczone na wyżywienie dzieci w szkołach.

OLO
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...
Z innej beczki - czy ktoś wie gdzie Gmina Środa Śląska publikuje wyniki naborów na stanowiska ...

Lokalne ogłoszenia drobne

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

16.05.2023 17:48 wrote:

Oferuję wykonanie nowych instalacji elektrycznych w domach lub mieszkaniach. Montaż lub modernizację czy wymianę istniejących elementów ins…

17.04.2023 09:07 wrote:

Mam do oddania za darmo łóżeczko dziecięce z materacem ( może być dla dziecka do 6 lat ). Odbiór na własny koszt. Miejsce : Środa Sląska. K…

hydrotech do gazety nowa reklama

handlo

handlo trans