Już ponad miesiąc trwa wojna w Ukrainie. Do Polski przybyło w tym czasie ponad dwa miliony uchodźców, którzy zatrzymali się również na terenie powiatu średzkiego. Poprosiliśmy samorządy o przedstawienie obecnej sytuacji w ich gminach.
'
Miasto i Gmina Środa Śląska - potrzebna żywność długoterminowa
Na terenie gminy Środa Śląska znajduje się na ten moment około 630 osób przybyłych z Ukrainy. 30 osób zakwaterowano w świetlicach wiejskich, pozostali zamieszkali w domach osób prywatnych. Podobnie jak pozostałe samorządy gmina zwraca uwagę na niezastąpioną pomoc mieszkańców, którzy cały czas zapełniają magazyn przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej na placu Wolności w Środzie Śląskiej. Oprócz tego dary podarowała Gmina Partnerska Saterland w Niemczech.
Fot. Gmina Środa Śląska / źródło: Facebook
Aktualne najważniejsze potrzeby dla przebywających w Środzie i okolicach obywateli Ukrainy to żywność długoterminowa, którą można dostarczyć do siedziby GOPS w godz. 7.30 - 15.30. Ośrodek nie przyjmuje obecnie darów w postaci odzieży i obuwia.
Gmina Kostomłoty - prośba o produkty dla najmłodszych dzieci
W obiektach gminnych w Kostomłotach, Osieku i Mieczkowie przebywa aktualnie 63 uchodźców, w tym 34 dzieci. 107 osób schronienie znalazło w kwaterach prywatnych. Samorząd zaznacza, że mieszkańcy na bieżąco zaspokajają potrzeby przybyłych do gminy obywateli Ukrainy. Wsparcie otrzymano również z Holandii (za pośrednictwem Starostwa Powiatowego i Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej) i Francji (dary przekazała Fundacja z Kątów Wrocławskich “Tu działamy”).
Fot. Gmina Kostomłoty / źródło: Facebook
Na ten moment najbardziej potrzebne w gminie Kostomłoty są artykuły dla najmłodszych: mleka modyfikowane dla dzieci powyżej 1 roku życia, pampersy (w rozmiarach 4,5,6), płatki śniadaniowe, soczki, jogurty, serki i owoce. Przyjmowane są także buty letnie dla dzieci i kobiet - nowe lub w dobry stanie. Dary można dostarczać do Gminnego Ośrodka Kultury w Kostomłotach w dni powszednie do godz. 15.30.
Gmina Malczyce - niezbędne są artykuły spożywcze i higieniczne
75 uchodźców z Ukrainy samorząd zakwaterował w obiektach gminnych w Malczycach, Wilczkowie, Chełmie, Dębicy i Chomiąży. Tutaj również mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i wsparli działania gminy w umeblowaniu świetlic wiejskich oraz ubraniu i wyżywieniu przybyłych osób.
Fot. Wójt Gminy Malczyce / źródło: Facebook
Do pomocy przyłączył się także Polski Czerwony Krzyż i Powiatowe Centrum Kultury Alternatywnej. - Na bieżąco staramy się stwarzać jak najlepsze warunki pobytu. Reagujemy na wszystkie prośby i w większości udaje się je nam spełniać. Na przykład naszej pianistce Anastazji zapewniliśmy pianino, by mogła kontynuować naukę gry. Pianino użyczył nam wspaniały człowiek, który jest mieszkańcem naszej gminy - napisał samorząd.
Mimo, że pomoc cały czas płynie, wciąż niezbędne są przede wszystkim artykuły spożywcze i higieniczne. Można je dostarczać w dni powszednie do punktów zbiórek w szkole lub przedszkolu w Malczycach.
Gmina Udanin - brakuje środków czystości
Na terenie gminy Udanin w obiektach zarządzanych przez samorząd przebywa aktualnie 38 uchodźców. Kolejne 27 osób schronienie znalazło u osób prywatnych. Liczne zbiórki organizowane przez sołectwa, szkoły podstawowe w Udaninie i Ujeździe Górnym oraz osoby prywatne wsparli mieszkańcy.
Fot. GOPS w Udaninie / źródło: Facebook
W łóżka, koce i pościel z Agencji Rezerw Materiałowych zabezpieczył gminę Wojewoda Dolnośląski. Firma KGHM również przekazała łóżka, z kolei Dolnośląskie Młyny S.A. z siedzibą w Ujeździe Górnym - tonę mąki. Fundacja Plon Serca z Legnicy podarowała pościele, łóżka i koce. Ogromnym wsparciem była także pomoc PCK w Środzie Śląskiej
Obecnie w gminie Udanin najbardziej potrzebne są środki czystości: proszki i płyny do prania, płyny do płukania, kostki toaletowe, żele do WC, płyny i gąbki do mycia naczyń. Produkty można dostarczać do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Udaninie w dni powszednie w godzinach pracy ośrodka.
Gmina Miękinia - ponad 650 uchodźców, zbierane środki na wyżywienie dzieci w szkołach
W gminie Miękinia przebywa około 670 uchodźców i cały czas napływają kolejni. Część z nich rozlokowano w świetlicy wiejskiej. W placówkach oświatowych uczy się prawie 100 dzieci z Ukrainy. Dzięki wczesnej reakcji i utworzeniu Miękińskiego Komitetu Solidarności z Ukrainą udało się wdrożyć wiele działań pomocowych: uruchomiono Główny Punkt Informacyjny przy GOPS-ie, zorganizowano grupę tłumaczy, bazę pomocy medycznej, pomoc prawną i naukę języka polskiego.
Fot. Gmina Miękinia / źródło: Facebook
Nieocenieni w obecnej sytuacji są mieszkańcy gminy. - Ich pomoc trafia nie tylko do rodzin, które przybyły do nas, ale dotarła aż na Ukrainę. Jako jedyna gmina w Powiecie organizujemy transporty humanitarne do Lwowa. Z inicjatywy mieszkańców Wilkszyna, we współpracy z Gminą Miękinia, Fundacją Ukraina oraz Fundacją InMed Krystyny i Edwarda Karczewskich zorganizowano już cztery konwoje humanitarne z Wilkszyna na Ukrainę. To odpowiedź na apel Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego Położnictwa i Neonatologii we Lwowie. Transport został zorganizowany w porozumieniu z Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu - informuje samorząd. W pomoc zaangażowało się wiele osób i środowisk - mieszkańcy, harcerze, strażacy, Miękiński Uniwersytet Trzeciego Wieku, UKS Gminy Miękinia, sołectwa, firmy, księża i wiele innych, za co gmina serdecznie dziękuje.
Samorząd uruchomił również możliwość przekazywania darowizn na konto Gminy Miękinia. Wpłat można dokonać na rachunek bankowy nr 07 1090 2444 0000 0001 4715 0939 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”. Zebrane środki będą przeznaczone na wyżywienie dzieci w szkołach.
Dajmy jeszcze Ukraińcą którzy przyjechali furami typu Mercedes klasa średnia leksusem i innymi porządnymi autami.Wywalmy dzieci z przedszkoli i dajmy dzieciom ukraiński miejsca. Wyrzućmy z mieszkań socjalnych i komunalnych.Ludzie obudźcie się !
Racja, w znacznej większości osoby które trafiły do Nas w pierwszej kolejności głównie z okolic Kijowa i innych dużych miast są zamożniejsi od nas mieszkańców powiatu i mają możliwości finansowe żeby się utrzymać samemu ...
A myślisz, że na wczasy przyjechali do Polski? Skorzystać z "bogatego" polskiego socjalu? Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, zże nie bardzo mają na tą chwilę do czego wracać, wielu z nich straciło domy i mieszkania. Może i byli niektórzy zamożniejsi, ale już nie są. Postaw się na ich sytuacji, że np wojna toczy się w Polsce, bombardują miejscowość, w której mieszkasz, być może twój dom, i uciekasz do Niemiec czy Czech. Jak byś chciał aby Cię tam przyjęli. Dali ci kąt do zamieszkania i żywność abyś jakoś przetrwał, czy jednak wolisz mieszkać pod mostem, bez pomocy? Wcale nie pałam jakąś wielką sympatią do ludzi z Ukrainy, ale w takich przypadkach jak ten, trzeba się zachowywać jak cywilizowany człowiek, który widzi nie tylko czubek własnego nosa.
A kto mam pomoże nie damy rady cały czas pomagać są od tego opieki banki żywności i PCK. Niesie się rzeczy z serca a tu metkę sprawdzają i czy nowe bo znaczek muszą mieć masz odpowiedź no do przesady ciuchy jaj ciuchy.
Nikt nikogo nie zmusza, czujesz potrzebę, aby pomóc, pomagasz. Nie, to nie. Same instytucje przy tej skali, nie dadzą rady. Ja tam jestem dumny z osób, które do własnych mieszkań i domów przyjęły w sumie obce im osoby. Na takie coś trzeba mieś sporo zarówno odwagi, jak i empatii. Ja nie byłem gotów na takie coś, pomagam pieniężnie.
[quote=Anonim]A kto mam pomoże nie damy rady cały czas pomagać są od tego opieki banki żywności i PCK. Niesie się rzeczy z serca a tu metkę sprawdzają i czy nowe bo znaczek muszą mieć masz odpowiedź no do przesady ciuchy jaj ciuchy.
Sory memory a kto nam pomozey ceny idą strasznie w góry a dochody takie same. Zastanówcie się czy oni by nam pomogli i mieli taki dobrobyt unich jak oni unas. Śmiechu warte Polak bidę klepie a oni się ważą jak pawie z tipsami wymalowania i Malboro w buzi. Chodzą i się śmieją z nas naiwniaków.
[quote=Racja]
[quote=Anonim]A kto mam pomoże nie damy rady cały czas pomagać są od tego opieki banki żywności i PCK. Niesie się rzeczy z serca a tu metkę sprawdzają i czy nowe bo znaczek muszą mieć masz odpowiedź no do przesady ciuchy jaj ciuchy. Racja a auta to na wodę trzeba robić
[quote=kris]tak należy im pomagać i dziękować a w szczególności za Wołyń lata 1943-1945 polecam historię
Taka mać! Polecasz historię, a to jest teraźniejszość. Czy to zrobili ci, którzy własnie uciekają przed wojną i potrzebują pomocy? Z wieloma narodami mamy złe i tragiczne zaszłości. A i nas, Polaków też nie wszyscy kochają i wiedzą dlaczego. Pamiętajmy o historii, również złej, ale nie strzykajmy jadem na tych, którzy urodzili się wiele lat po tych tragicznych czasach.
Nikt jeszcze nie przeprosił za Wołyń.Ja by było odwrotnie i Polska potrzebowała pomocy to ciekawe czy Ukraińcy by nam pomogli? Przeżywają tragedię ale gdzie jest ich rząd.
Pod koniec kwietnia w Szczawnie Zdroju odbyły się Krajowe Mistrzostwa Tańca IDO, podczas których uczennica klasy piątej Szkoły Podstawowej w Miękini, Natalia…
Kto by pomyślał, że nawet kwiaty, które dla nas wszystkich upiększają Środę Śląską padną łupem złodziei... Tak się stało przy ul. Wrocławskiej, gdzie ktoś…
Wstęp do Zoo, Hydropolis, Centrum Historii Zajezdnia czy Średzkiego Parku Wodnego za pół ceny? To jest możliwe dzięki Karcie Aglomeracyjnej. Burmistrz Środy…