czwartek 09.12.2021

Imieniny: Wiesława Leokadii

Fot. Powiat Średzki - RFP Fot. Powiat Średzki - RFP

Współpraca Powiatu Średzkiego z Gminą Udanin daje wymierne efekty

Pt, 29.10.2021 14:55

Dzisiaj włodarze Powiatu Średzkiego i Gminy Udanin podpisali cztery umowy partnerskie na realizację zadań w zakresie infrastruktury drogowej znajdującej się pod zarządem powiatu, a zlokalizowanej na terenie Gminy Udanin.


Największe pod względem wartości oraz zakresu prac jest zadanie pn. „Przebudowa dróg powiatowych nr 2088D i 20791D od miejscowości Konary do miejscowości Księżyce”. Szacunkowa wartość tej inwestycji to 8,7 mln zł. Na jej realizację Powiat Średzki otrzymał dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg w kwocie 3 mln zł. Pozostałą kwotę zapłacą partnerzy tj. Gmina Udanin i Powiat. Ich wkład wyniesie  po 2,8 mln zł. Realizacja zdania powoli na przebudowę dróg powiatowych od Konar przez Damianowo do miejscowości Księżyce o łącznej długości 3,6 km. Powstanie też 1647 metrów bieżących chodnika w Damianowie.

Kolejne dwa porozumienia dotyczyły budowy nowych chodników w ramach Programu Rozwoju Infrastruktury Drogowej Powiatu Średzkiego na 2022 rok. W ramach zdania „Przebudowa chodnika na odcinku drogi powiatowej nr 2177D w miejscowości Ujazd Górny” powstanie 247 metrów nowego chodnika, w kierunku Karnic oraz próg zwalniający. Szacunkowy koszt tej inwestycji to 250 tys. zł, natomiast wsparcie gminy Udanin wyniesie 100 tys. zł. Co istotne, budowę wesprą Dolnośląskie Młyny, które zadeklarowały 50 tys. zł.  dofinansowania. Prawie 400 metrów będzie liczył nowy chodnik przy drodze powiatowej nr 2072D w miejscowości Jarosław. Przebudowa będzie kosztować szacunkowo 200 tys. zł, a Gmina Udanin wesprze ją kwotą 100 tys. zł.

Wkład Powiatu w obu zadaniach, zgodnie z założeniami programu, wyniesie  po 100 tys. zł. Obie inwestycje będą realizowane na początku przyszłego roku, po rozstrzygnięciu procedury przetargowej i wyłonieniu wykonawcy prac budowlanych.

Czwarte porozumienie dotyczyło już zrealizowanego zadania pn. „Budowa przejścia dla pieszych na drodze powiatowej nr 2071D, Ujazd Górny” dofinansowanego z Funduszu Rozwoju Dróg. Rządowa dotacja wyniosła 98 tys. zł, a wkład partnerów tj. Powiatu i Gminy Udanin wyniósł 123 tys. zł (po 61,5 tys. zł każdy). Zadanie objęło wykonanie przejścia, budowę 100 mb chodnika, a także montaż barierek ochronnych, oświetlenia i radarowego wyświetlacza prędkości.

Na przykładzie Gminy Udanin można powiedzieć, że współpraca buduje. Gmina Udanin bardzo prężnie rozwija się, a dzięki dobrej współpracy z wójtem możemy na jej terenie realizować dwa razy więcej inwestycji aniżeli bylibyśmy w stanie wykorzystując tylko i wyłącznie własne środki – mówi starosta powiatu Krzysztof Szałankiewicz.

Dobrą współpracę podkreśla również Grzegorz Pierzchalski przedstawiciel zarządu powiatu, odpowiedzialny m.in. za drogi. – Dzisiaj podpisaliśmy cztery umowy partnerskie, w których wójt Gminy Udanin zadeklarował wsparcie zadań drogowych powiatu na kwotę ponad 3 mln zł. Dodając wkład powiatu na tym samym poziomie oraz pozyskane dofinansowania o wartości 3,2 mln zł to otrzymamy ponad 9,3 mln zł na powiatowo-gminne inwestycje! Przypomnę, że wcześniej wspólnie przebudowaliśmy drogę powiatową w Udaninie wraz ze ścieżką rowerowej do Piekar, drogę Piekary-Konary i wybudowaliśmy chodniki w Gościsławiu oraz Drogomiłowicach. Mamy też opracowane dokumentacje technicznych, dzięki którym możemy skutecznie aplikować o kolejne środki zewnętrzne – podsumowuje Pierzchchalski i dodaje, że dzięki współpracy z Gminą Udanin już w przyszłym roku Powiat będzie mógł przystąpić do przebudowy drogi w Pichorowice oraz budowy ścieżki rowerowej Cesarzowice-Ujazd Górny. – Na te zdania oraz inwestycje w pozostałych czterech gminach powiatu otrzymaliśmy 15 mln zł dotacji z Polskiego Ładu. To rekordowa kwota w historii powiatu jeśli chodzi o inwestycje drogowe.

Przebudowa drogi Konary-Damianowo-Księżyce znacząco poprawi infrastrukturę drogową na terenie Gminy Udanin. To kolejna tak duża inwestycja realizowana we współpracy z Powiatem oraz dzięki dobrej polityce finansowej Gminy. Dzisiaj podpisaliśmy też porozumienia na budowę przejść dla pieszych i chodników. Biorąc pod uwagę wymienione inwestycje oraz budowę ścieżki rowerowej od Cesarzowic przez Michałów do Ujazdu Górnego i budowę drogi powiatowej w Pichorowicach rok 2022 zapowiada się bardzo intensywnie. Dziękuję władzom Powiatu i radnym za współpracę, efektem której jest realizacja wspólnych projektów – podsumował dzisiejsze spotkanie wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

(RFP)

 • 6
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0

powrót na górę
 • Andrzej powiedział(a) Więcej
  IndykgoTy to mozesz sobie zadzwonić do kolegi a sprawy urzędowe załatwia się na papierze  9 godzin temu.
 • Darek powiedział(a) Więcej
  W Wołowie działa szpital powiatowy i jest gdzie taki punkt zrobić 9 godzin temu.
 • Indygo powiedział(a) Więcej
  Nowakowski a ty poszedles albo zadzwoniles do starosty czy ty tylko od skrobania pism jestes? 10 godzin temu.

Najnowsze artykuły

środa / 08.12.2021 / 11:01

Niskie temperatury zagrażają bezdomnym

W najbliższym czasie możemy spodziewać spadku temperatury. Długotrwałe przebywanie na dworze w niskich temperaturach, czy mieszkanie w miejscach…

Lokalne ogłoszenia drobne

07.12.2021 16:07 wrote:

Mieszkanie do wynajecia od 01.01.2022w centrum Srody Slaskiej, ul.Bialoskornicza . Przedpokoj, lazienka, duzy pokoj, kuchnia. Umeblowane, …

03.12.2021 10:32 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... PŁACĘ od reki GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ - DOJEŻDŻAM !!…

30.11.2021 15:53 wrote:

Witam. Szukam garażu do wynajęcia na terenie Środy Śląskiej. Nie musi mieć kanału. Potrzebuję do parkowania auta. Lokalizacja nie ważna, m…

26.11.2021 13:52 wrote:

Kupię ANTYKI - Obrazy, Ikony, Ramy, Witraże, Sztućce, Srebra, Platery, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Figurki, Rzeźby, Płaskorzeźby, Popiersia, …