Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wszawica u dzieci. Nieustannie powracający problem

Wszawica u dzieci. Nieustannie powracający problem

08.01. 2020
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Do naszej redakcji wpłynęły informacje o wciąż powracającym problemie wszawicy u dzieci uczęszczających do placówek oświatowych w powiecie średzkim. Jak twierdzą rodzice: - Po niedługiej przerwie wyleczone dziecko wraca do domu powtórnie z problemem we włosach.

- Problem jest poważny i wstydliwy, bo jak wiadomo wszy kojarzą się z brudem i brakiem higieny. Jak sobie z nim radzić? - pytają.

Temat ten dobrze znany jest Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Środzie Śląskiej, który udzielił nam obszernej odpowiedzi na pytania rodziców.

- Niestety ustawodawca nie uwzględnił po nowelizacji ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych w ustawie z dnia 05 grudnia 2008 roku wszawicy jako choroby. Niemniej jednak inspekcja sanitarna na bieżąco monitoruje ten problem. Corocznie odbywają się spotkania przy różnych okazjach z rodzicami dzieci uczęszczającymi do żłobków, przedszkoli oraz szkół w naszym powiecie. Przeprowadzane są szkolenia pracowników placówek oświatowych, jak i również na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej. Placówki oświatowe zaopatrywane są w materiały edukacyjne (plakaty, ulotki).

Wszystkie wymienione placówki oświatowe na bieżąco są kontrolowane przez przedstawicieli inspekcji sanitarnej w Środzie Śląskiej i nieprawidłowości sanitarne eliminowane są na bieżąco w toku postępowania administracyjnego.

- Między innymi poprzez procesy mycia i dezynfekcji leżaków, dywanów, zabawek i pościeli - informuje dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Środzie Śląskiej, mgr inż. Anna Wojtasińska-Żygadło. - Przedszkola są pod stałym nadzorem średzkiego sanepidu, który dużą uwagę zwraca na procesy dezynfekcji i zachowanie stanu sanitarnego. Wprowadzono już dawno w zaleceniu Inspekcji Sanitarnej zakaz przynoszenia pluszaków oraz lalek z włosami, gdyż mogą być źródłem przenoszenia larw, jak i żywych osobników. Pomimo, iż ustawodawca nie uwzględnił w ustawie z dnia 05 grudnia 2008 roku „o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi”.  Niestety z powodu braku możliwości kontroli głowy dziecka przez nauczyciela, wychowawcę czy pedagoga i braku wyrażania zgody przez rodziców, problem wszawicy staje się wciąż powracającym i kłopotliwym zarówno dla pozostałych dzieci i ich rodziców, przedszkoli, szkół jak i inspekcji sanitarnej. Jednak nawet tę trudność udaje się pokonać przez większość placówek poprzez zatrudnienie pielęgniarki. Niestety, przy tak dużym ograniczeniu prawnym istotnym jest, aby współpraca na tej płaszczyźnie pomiędzy placówką, a rodzicami odbywała się wzorowo. Wszyscy rodzice powinni na bieżąco stosować się do wydawanych zaleceń, które przekazywane są przez dyrektorów szkół, przedszkoli czy żłobków – wyjaśnia mgr inż. Anna Wojtasińska-Żygadło.

(kb) / fot. zdj. ilustracyjne

Wszawica to choroba, którą trzeba leczyć i której nie należy się wstydzić!

Objawy wszawicy:

 • Obecność pasożytów i jaj
 • Uporczywy świąd skóry głowy
 • Zmiany skórne
 • Odczyn alergiczny u osób wrażliwych (kłąb zlepionych włosów, stan zapalny skóry na karku)

Jak pozbyć się choroby?

 • Przede wszystkim pokonać strach i wstyd
 • Kupić w aptece środek usuwający wszy, który jest bez recepty !
 • Zastosować preparat na włosy oraz skórę, zarówno u siebie jak i u wszystkich członków rodziny
 • Powtórzyć terapię po tygodniu

Kilka prostych zasad na uchronienie Ciebie i Twojego dziecka przed wszawicą:

 • Dokonuj systematycznych przeglądów włosów dziecka (zwłaszcza okolice karku, skroni i za uszami)
 • Staraj się pamiętać o codziennym wyczesywaniu włosów
 • Podczas zabaw, treningów, zajęć grupowych z innymi dziećmi upinaj włosy
 • Przypominaj dzieciom o przestrzeganiu higieny osobistej
 • Uczulaj dzieci aby nie wymieniały się rzeczami osobistymi (czapkami, grzebieniami)

Więcej informacji znajdziecie tutaj: Wszawica – leczenie i zapobieganie. Fakty i mity o wszawicy

 

 
Komentarzy (10)

This comment was minimized by the moderator on the site

Za moich czasów szkolnych przyjeżdżały panie i sprawdzamy wszystkim głowy w klasie przy ławce i nie było tak źle a teraz samemu w domu.Zapobiegawczo czy ma wszy czy nie można kupić szampon i umyć włosy nic się chyba nie stanie

This comment was minimized by the moderator on the site

Myślę że czyste / myte / włosy przed wszami nie chronią...I nie ma co prowadzić dochodzenia od kogo wszy przeszły na moje dziecko...Bo wczoraj od kogoś na nasze a dziś z naszego na czyjeś inne...Wszy trzeba zwalczać i tyle...

This comment was minimized by the moderator on the site

Jakie spotkania z rodzicami? Moje dziecko w tym roku kończy zerówkę i przez ten okres nie było żadnego spotkania, na którym omowionoby ten problem. Co więcej dyrekcja nie chciała nagłaśniać tematu, tylko nauczycielki po cichu mówiły każdemu z osobna, aby sprawdzać dzieciom głowy, bo panuje wszawica.

This comment was minimized by the moderator on the site

Kiedy ja chodziłam do szkoły (końcówka PRL) to była normalka, później temat przycichł i też myślałam że już problemu nie ma do momentu, kiedy mój siostrzeniec nie złapał w przedszkolu

This comment was minimized by the moderator on the site

ja już myślałam że tego nie ma i nie będzie a tu proszę

This comment was minimized by the moderator on the site

o które chodzi..........myślę że o większość

This comment was minimized by the moderator on the site

to prawda widzę że redakcja nie chce wskazywać przedszkoli o które chodzi ale ważne że się w ogóle o tym pisze bo tragedia jest

This comment was minimized by the moderator on the site

Moje Bąbelki mam w każdej placówce na mieście.

This comment was minimized by the moderator on the site

i co? problemu nie ma?

This comment was minimized by the moderator on the site

Nieeeee, wszędzie rozniosły. Dumna jestem, bo z myciem u nas jak z szczepionkami, nie potrzeba.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

 1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację