wtorek 26.10.2021

Imieniny: Lucjana Ewarysta

Wyjątkowy mural w Środzie Śląskiej. Zachwyca i zdobi miasto

Wyjątkowy mural w Środzie Śląskiej. Zachwyca i zdobi miasto

Cz, 19.08.2021 11:03

Ma powierzchnię około 100 metrów kwadratowych i powstawał 41 dni.  Znajdziemy na nim 24 postacie oraz mnóstwo nieprzypadkowych elementów. Mowa o nowym muralu, który oficjalnie odsłonięto w ubiegłą sobotę.


Projektantką i główną wykonawczynią muralu jest znana lokalna artystka Małgorzata Bogucka. Pomysłodawcą takiego wykorzystania jednej ze ścian budynku Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 przy ul. Wrocławskiej 12, jest wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy. – Na tej ścianie, przez wiele lat wisiały dwie duże reklamy i zawsze zastanowiałem się co zrobić aby znikły. Okazja pojawiła się podczas remontu budynku „B” szkoły. O swoim pomyśle powiedziałem Małgosi, która zgodziła się na jego realizację bez najmniejszego wahania. I tak, przez dwa miesiące, ta skromna, drobna i zdolna osoba małymi pędzelkami tworzyła to wyjątkowe dzieło, przy wsparciu swoich utalentowanych plastycznie znajomych – podkreślał włodarz powiatu na oficjalnym odsłonięcia muralu.

Uroczystość składała się z dwóch części. W pierwszej przed szkołą, po ostatnich pociągnięciach pędzlem, oficjalnie odsłonięto grafikę. Druga część odbyła się w sali widowiskowej Powiatowego Centrum Kultury Alternatywnej. Małgorzata Bogucka opowiedziała o koncepcji muralu i przybliżyła historie kilku uwiecznianych na nim postaci. Był to również  czas powinszowań i podziękowań. Kwiaty i pamiątki związane z muralem otrzymali wszyscy jego wykonawcy, a także firmy, które bezinteresownie wsparły to przedsięwzięcie. W części muzycznej wystąpili artyści ze Średzkiej Sceny Musicalowej, którzy zaprezentowali fragmenty zaplanowanego na wrzesień musicalu.

W odsłonięciu wzięło udział wielu mieszkańców powiatu. Po części oficjalnej w sklepiku można było kupić pamiątki związane z muralem m.in. kubki, torby i magnesy.

Nowy mural namalowano w stylu dekoracyjnym, ilustratorskim. Prace nad nim rozpoczęły się w czerwcu i trwały 41 dni. Znajdziemy na nim 24 postacie. Książę wrocławski Henryk I Brodaty, cesarz Napoleon Banaparte czy królowa Blanka de Valois - właścicielka korony ze skarbu średzkiego, to postacie historyczne związane z naszym miastem. Ze współczesnych wypatrzymy m. in.  pisarkę Marię Szkwarek oraz byłego dyrektora muzeum Grzegorza Borowskiego.

– Nowy mural będzie można oglądać godzinami, ponieważ wiele się na nim dzieje. Niemal każda postać i przedmiot to symbol. Poza znaczeniem, z jakim dany element był malowany, każdy będzie mógł znaleźć odniesienie do siebie, nie tylko do dziejów miasta – zapewnia Bogucka.

Powiat Średzki - RFP

OSOBY ZAANGAŻOWANE W POWSTANIE MURALU:

Pomysłodawca: Sebastian Burdzy

Koncepcja, projekt i główny wykonawca: Małgorzata Bogucka

Grupa wsparcia: Dariusz Antoszczyszyn, Anna i Andrzej Bielscy, Ludmiła Bogucka, Tereza Borowska, Nina Burdzy, Sebastian Burdzy, Anna Bystrzanowska, Elżbieta Czarnota, Estera Gotwald, Anna Klimczuk-Malczewska, Katarzyna Leszczyńska, Barbara Marciniak, Marcin Masalski, Renata Mazur, Natalia Myszkowska, Oliwia Mytych, Mariola Orłowska-Egger, Małgorzata Pałys-Dudek, Bartłomiej Rogula, Jakub Rogula, Nikola Rolka, Małgorzata Warzecha, Bernarda Zemlik, Anna Żłobińska.

Wideoreportaż z uroczystości odsłonięcia muralu

wide

Zapraszamy również do naszej galerii poniżej
(więcej zdjęć można znaleźć na facebooku powiatu)

 • 25
 • 10
 • 0
 • 4
 • 1
 • 1


Najnowsze komentarze

 • Mieszkaniec 2 powiedział(a) Więcej
  Droga Gościsław Udanin  kiedy?Zróbcie coś z rowami zasypanymi przez rolników bo zboże... godzinę temu.
 • Gość powiedział(a) Więcej
  W gm Miękinia nie ma wody i kanalizacji , wstrzymane pozwolenia na budowe a lampy led bede 10 godzin temu.
 • vv powiedział(a) Więcej
  Na większości lokalnych portali obiecują  w Ładzie... Również na miedziowym jest... 12 godzin temu.
 • Mieszkanka Piotrowic powiedział(a) Więcej
  Kolejny raz widać że ludzie nie są obojętni na losy innych  ? 15 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM