sobota 20.08.2022

Imieniny: Bernarda Samuela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //Zderzenie skutera z samochodem - dwie osoby trafiły do szpitala [raport strażaków]
W okresie od 04.10.2021 r. do 10.10.2021 r. w  rejonie działania Komendy Powiatowej PSP w Środzie Śląskiej doszło do 10 zdarzeń;  1 pożaru, 8 miejscowych zagrożeń oraz 1 alarmu fałszywego.

fot. KP PSP / ilustracyjne fot. KP PSP / ilustracyjne


Oto kilka z nich:

04.10.2021 r. - na jednej z ulic w Środzie Śląskiej doszło do zderzenia skutera z samochodem osobowym, dwie osoby poszkodowane zostały zabrane przez Pogotowie Ratunkowe do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy ZRM w działaniach medycznych.

06.10.2021 r. -  samochód osobowy wypadł z drogi wojewódzkiej nr 346 pomiędzy miejscowościami Kryniczno - Gozdawa. Pojazdem podróżowała 1 osoba, która została zabrana przez ZRM do szpitala. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu akumulatora w  uszkodzonym pojeździe. 

08.10.2021 r. - na 125 km autostrady A4 doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. W pojazdach podróżowały 3 osoby, jedna odniosła obrażenia. Do zdarzenia zadysponowano JRG Środa Śl., JRG Kąty Wr. oraz OSP Kostomłoty. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, udzielili poszkodowanej osobie kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz odłączyli akumulatory w uszkodzonych pojazdach.

 08.10.2021 r. - na drodze krajowej nr 94, na wysokości miejscowości Wróblowice, samochód osobowy uderzył w dzika. Pojazdem podróżowały dwie osoby, które po przebadaniu przez ZRM pozostały na miejscu zdarzenia. Pojazd zabezpieczono do przyjazdu na miejsce patrolu Policji.

09.10.2021 r. - w okolicach miejscowości Szczepanów doszło do pożaru sterty słomy. Pożar nie stanowił zagrożenia dla zabudowań. Podano jeden prąd wody w celu ograniczenia rozprzestrzenianiu się ognia na pobliskie zarośla.

Z wizytą w przedszkolu

27 września 2021 r. strażacy ze średzkiej komendy odwiedzili dzieci z Publicznego Przedszkola w Szczepanowie, gdzie zaprezentowali sprzęt jaki znajduję się na wyposażeniu samochodu pożarniczego. Omówili zasady zachowania w przypadku pożaru lub innych niebezpieczeństw, w tym bezpiecznych zasad ewakuacji. Dzieci w trakcie wizyty funkcjonariuszy mogły przymierzyć hełm strażacki i "przebrać się" za strażaka. Największe zainteresowanie wzbudziła możliwość podawania wody z prądownicy wodnej linii szybkiego natarcia.

Strażacy przypominają i apelują

Wraz z końcem lata i początkiem kolejnego sezonu grzewczego, jak bumerang powraca problem zagrożeń pożarowych. Tradycyjnie też strażacy od najwyższego szczebla, czyli KG PSP, po powiatowe jednostki PSP, przypominają o zasadach bezpieczeństwa, ostrzegają przed czadem, organizują spotkania z mieszkańcami, a nawet konkursy wiedzy o tlenku węgla, w których nagrodami są m.in. czujki.

Także w tym roku historia się powtarza, ponieważ strażacy znowu apelują, tłumaczą i ostrzegają, a jednocześnie jeżdżą do pierwszych zdarzeń. Bo tych, niestety nie brakuje. Jak podaje zespół prasowy /Biuro Rozpoznawania Zagrożeń KG PSP, od początku września br. do niedzieli (26 września) strażacy odnotowali w wyniku pożarów 21 ofiar śmiertelnych oraz 165 osób rannych. Także na Dolnym Śląsku odnotowano już pierwsze strażackie interwencje związane z pożarami przewodów kominowych, zasłabnięciami spowodowanymi ulatniającym się czadem, a także pożarami w mieszkaniach.

Warto więc przypomnieć, w ślad za opracowaniem przygotowanym przez służby prasowe KG PSP o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie pozwoli zapobiec pożarom, zatruciom, a w skrajnych przypadkach – śmierci. W publikacji zamieszczonej na stronie KG PSP przypomina się o obowiązku właściwego przygotowania się do sezonu grzewczego dokonując:

 • okresowej kontroli polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego;
  - instalacji gazowej oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) - co najmniej raz w roku, a w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2  - co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada),
  - instalacji elektrycznej - co najmniej raz na 5 lat; 
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, w okresach ich użytkowania w obiektach lub ich częściach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego:
  - od palenisk opalanych paliwem stałym (np. w piecach na węgiel lub drewno) - co najmniej raz na 3 miesiące,
  - od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym (np. w piecach gazowych lub olejowych) - co najmniej raz na 6 miesięcy,
 • usuwania zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych w ww. obiektach lub ich częściach - co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa strażacy rekomendują również montowanie domowych czujek dymu. W domach z piecami na węgiel, drewno (w tym kominkami) lub piecykami gazowymi dodatkowo zaleca się instalowanie czujników czadu (tlenku węgla).

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Środzie Śląskiej

 • S. powiedział(a) Więcej
  Przytocze cytat dotyczacy komentarzy"Polska piekny Kran,tylko ludzie ku...wy" godzinę temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  ŚŚ to jak ćwierć ćwierci mojej dzielnicy we Wrocławiu , TY MIASTOWY JESTEŚ .

  8 godzin temu.
 • obywatel miasta powiedział(a) Więcej
  Zamieszkałem gdzieś w okolicy i to co widuję na tutejszych drogach przeraża . Tu się jeździ jak po swojej stodole . Sforki... 8 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…

04.07.2022 07:06 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - POTRZEBNA GOTÓWKA -?- ZADZWOŃ - SZYBKI KONTAKT !Interesują mnie stare: Obrazy, Grafiki, Akwarele, Szkice, Rysunki, Ikony, Po…