poniedziałek 06.05.2024

Imieniny: Filipa Judyty

    Dział: Sponsorowane poniedziałek, 14 sierpień 2023 10:40


Co to jest podatek od środków transportowych?




Posiadasz pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony – auto ciężarowe, autobus, ciągnik? Pamiętaj o opłaceniu podatku od środków transportowych! To dodatkowa, coroczna danina, której wysokość obliczysz w deklaracji DT-1.


Podatek od środków transportowych – kogo obejmuje?

Obowiązek opłacania podatku od środków transportowych spoczywa na właścicielach pojazdów o masie powyżej 3,5 tony, a także na jednostkach organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, na które taki pojazd został zarejestrowany oraz posiadaczach pojazdów powierzonych przez obcokrajowca podmiotowi polskiemu, zarejestrowanych w Polsce.

Opodatkowaniu podlegają:

  • Samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony
  • Autobusy
  • Ciągniki siodłowe i balastowe, przystosowane do używania z przyczepą lub naczepą, o łącznej masie zespołu pojazdów powyżej 3,5 tony
  • Przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym mają dopuszczalną masę całkowitą powyżej 7 ton

Przy czym w ostatnim przypadku podatku od środków transportowych nie muszą płacić podatnicy podatku rolnego, którzy pojazd wykorzystują wyłącznie w działalności rolniczej.

Do obliczenia podatku od środków transportowych służy deklaracja DT-1. Dokument ten wraz z obowiązkowym załącznikiem DT-1/A możesz przygotować w formie papierowej bądź online za pomocą formularza interaktywnego lub kreatora Przyjaznych Deklaracji. Dokumenty złożysz drogą elektroniczną, wyślesz pocztą lub przekażesz osobiście w urzędzie.

Kiedy złożyć deklarację DT-1?

Momentem powstania obowiązku podatkowego jest pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym:

  • Nabyto pojazd wcześniej zarejestrowany
  • Zarejestrowano pojazd w Polsce
  • Pojazd został ponownie dopuszczony do ruchu po jego uprzednim wycofaniu

Na samo złożenie deklaracji DT-1 masz 14 dni. Termin ten liczy się od dnia, w którym zaistniała jedna z powyższych okoliczności. W kolejnych latach użytkowania pojazdu również musisz składać deklarację DT-1, do 15 lutego każdego roku.

Dokumenty złóż do urzędu miasta lub gminy właściwej według swojego miejsca zamieszkania lub siedziby firmy.

Ile wynosi podatek od środków transportowych?

Stawki podatku od środków transportowych są określane indywidualnie przez miasta i gminy. Ostateczna wysokość należności zależy od liczby posiadanych pojazdów, ale też ich wpływu na środowisko naturalne, rocznika czy miejsc siedzących w autobusach. Przy czym stawki określone przez gminy nie mogą być niższe niż stawki minimalne ani wyższe niż stawki maksymalne wyznaczane każdego roku przez Ministra Finansów.

Podatek wyliczysz w deklaracji DT-1. Urząd nie wyda decyzji o wysokości podatku. Wpłać go bez wezwania w dwóch ratach: do 15 lutego i 15 września, lub:

  • Jeśli obowiązek podatkowy powstał po 1 lutego, a przed 1 września: Pierwsza rata w ciągu 14 dni, druga do 15 września;
  • Jeśli obowiązek podatkowy powstał po 1 września, zapłać podatek jednorazowo w ciągu 14 dni.

Ważne! Urząd gminy nie wyda odpowiedzi na złożoną deklarację na podatek od środków transportowych DT-1, jednak ją skontroluje pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym. Jeśli wykryje błędy lub nieścisłości, otrzymasz wezwanie do korekty deklaracji lub złożenia wyjaśnień.

Artykuł sponsorowany






Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

komnet internet

warsztat 336224 px

handlo

Nie przegap tych artykułów.