piątek 29.03.2024

Imieniny: Wiktoryna Helmuta


Czy mieszkańcom powiatu średzkiego opłaca się oszczędzać w 2023 roku? 5 sposobów na ułatwienie sobie odkładania




W kwietniu inflacja w Polsce w skali roku wyniosła 14,7%. W związku z tym wiele osób zastanawia się, czy warto oszczędzać, skoro pieniądze każdego miesiąca tracą na wartości. Rosnące ceny i kryzys gospodarczy sprawiają też, że coraz trudniej odkładać środki. Czy oszczędzanie jeszcze się opłaca? Jak zadbać o poduszkę finansową w 2023 roku?


 

Czy w 2023 roku opłaca się odkładać pieniądze?

Odkładanie pieniędzy wpływa na poczucie bezpieczeństwa i stabilności. Możesz zbudować poduszkę finansową, z której będziesz mógł skorzystać np. na wypadek utraty pracy lub nagłej choroby. Niespodziewane wydatki również będą mniej stresujące, jeśli będziesz dysponował środkami, które je pokryją. Zdolność do inwestowania w dowolne cele i unikania zadłużenia w razie niespodziewanych zdarzeń podnoszą komfort życia.

Czy odkładanie pieniędzy mimo wysokiej inflacji się opłaca? Zdecydowanie tak. Dzięki niemu zyskasz spokój i poczucie bezpieczeństwa. Nie zastąpią ich tymczasowe przyjemności, które mógłbyś sfinansować z zarobionych środków.

5 trików, które ułatwią Ci oszczędzanie

Jak oszczędzać, kiedy ceny rosną nieproporcjonalnie szybko do zarobków? W takiej sytuacji konieczna jest samodyscyplina, dokładne planowanie i kreatywność. Poznaj 5 trików, dzięki którym odłożysz na przyszłość, na wakacje czy na wkład własny na zakup nieruchomości.

1. Planuj budżet

Najważniejsze w oszczędzaniu jest planowanie budżetu. Uwzględnij w nim dochody i bieżące wydatki. Pamiętaj również o tym, że mogą pojawić się niespodziewane problemy, takie jak np. awaria pojazdu czy zmywarki. Warto założyć określoną sumę w każdym miesiącu, którą będziesz mógł przeznaczyć na ten cel, aby w razie czego nie sięgać do oszczędności.

Ważne jest również to, aby planować wydatki w obiektywny sposób. Nie zaniżaj ilości pieniędzy wydawanych na jedzenie i przyjemności. Jeśli to zrobisz, będziesz sięgał do środków przeznaczonych na odkładanie. Lepiej zaoszczędzić każdego miesiąca niewielką kwotę, niż zakończyć proces oszczędzania już na etapie realizacji pierwszego zaplanowanego budżetu.

2. Załóż konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to sposób na odkładanie pieniędzy i zwiększanie kapitału. Środki zgromadzone na rachunku bankowym są oprocentowane. Dzięki temu nie tracą na wartości jak te chowane „do skarpety”, a jednocześnie są zabezpieczone przed kradzieżą.

Na stronie https://finanse.rankomat.pl/konta/oszczednosciowe/ znajdziesz zestawienie kont oszczędnościowych w legalnych instytucjach. Wybierz dla siebie najlepszą ofertę, a odkładanie będzie nie tylko prostsze (wystarczy przelać środki na rachunek), ale i przyjemniejsze (będziesz na nim zarabiał).

3. Korzystaj z promocji

Każdy, kto chcesz oszczędzać, wie, jak ważne są promocje. Dzięki nim możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali miesiąca. Warto korzystać z kuponów rabatowych, promocji w gazetkach sklepów czy aplikacjach konkretnych marek. To umożliwia kupowanie produktów taniej.

Jeśli obawiasz się, że robienie zapasów sprawi, że zaczniesz marnować jedzenie, zacznij planować posiłki dla rodziny na cały tydzień. Będziesz wiedzieć, co należy zużyć i sprawisz, że kupione rzeczy nie zostaną zmarnowane.

4. Skorzystaj z funkcji automatycznego oszczędzania

Wiele banków oferuje klientom możliwości skorzystania z funkcji automatycznego oszczędzania. Na czym ona polega? Po każdej transakcji (przelewie, płatności kartą czy blikiem) kwota procedury będzie zaokrąglana do konkretnej wartości — jest ona wskazana w ofercie banku. Może wynosić kilkanaście czy kilkadziesiąt groszy lub kilka złotych.

Dzięki temu w mało uciążliwy i praktycznie niezauważalny sposób możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali miesiąca. W ciągu roku daje to poważną sumę, którą będziesz mógł przeznaczyć na wybrany cel.

5. Unikaj impulsywnych zakupów

Wszechobecny konsumpcjonizm buduje w Tobie potrzebę kupowania wielu rzeczy, których w rzeczywistości niekoniecznie będziesz używać. Jak się przed tym chronić? Wprowadź zasadę, że nie dokonujesz zakupów bez ich przemyślenia. Najlepiej dopiero kolejnego dnia zdecydować o tym, czy dana rzecz faktycznie jest Ci potrzebna. Oczywiście nie dotyczy to podstawowych produktów, a takich rzeczy jak np. ubrania, kosmetyki czy gadżety.

Wprowadzając do swojego życia sposoby na oszczędzanie, zauważysz, że zarządzanie pieniędzmi jest łatwiejsze, niż może się wydawać. Szybko też zorientujesz się, że kontrolowanie budżetu pozwala uniknąć niepotrzebnych zakupów i więcej odkładać na przyszłość.

Czy warto oszczędzać w 2023 roku? Zdecydowanie tak. Rozsądne podejście do pieniędzy i ich wydawania zapewnia poczucie stabilności finansowej i pozwala budować poduszkę finansową na wypadek niespodziewanych wydarzeń. Wszystko to wpływa pośrednio na komfort życia. Umożliwia zwiększenie własnych możliwości i poprawę życiowej sytuacji, co jest szczególnie ważne w czas tak dużej niepewnością, z jaką każdy ma obecnie do czynienia.

Artykuł sponsorowany






Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

Nie przegap tych artykułów.