niedziela 29.01.2023

Imieniny: Franciszka Józefa


Dlaczego kreatywne zawody są bardziej narażone na wypalenie?

Możesz wykonywać najciekawszą, kreatywną i dynamiczną pracę, ale i tak jesteś narażony na wypalenie. Potwierdzają to liczne badania naukowców, którzy wskazują nawet, że zawody kreatywne (wymagające zaangażowania i licznych pomysłów) są najbardziej narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Dlaczego tak się dzieje? Jakich zawodów może dotyczyć ten problem? Sprawdź!


Zanim jednak wskażemy powody które powodują, że kreatywne zawody są najbardziej narażone na wypalenie, wytłumaczmy czym w ogóle jest taki syndrom oraz jakie mogą być jego objawy.

Czym jest wypalenie zawodowe i jak się przed nim chronić?

Według wytycznych WHO, syndrom wypalenia zawodowego jest już chorobą, która objawia się chronicznym zmęczeniem, znużeniem, rozdrażnieniem i wyczerpaniem (cielesnym, duchowym, uczuciowym, intelektualnym) wykonywanymi obowiązkami w pracy. Pracownik, który cierpi na syndrom wypalenia zawodowego nadal pojawia się w miejscu zatrudnienia, jednak nie wykonuje on zadań z zaangażowaniem i pasją. Ma też ambiwalentne podejście do firmy, w której jest zatrudniony.

Jakie są najczęstsze objawy takiego stanu? To między innymi utrata motywacji do działania, brak zaangażowania w życie firmy, przygnębienie i irytacja z powodu kolejnego dnia pracy, przygnębienie, utrata koncentracji czy zmysłu kreatywnego. Do częstszych objawów wypalenia zawodowego należy też pogorszenie relacji ze współpracownikami czy kadrą zarządzającą. Warto zaznaczyć, że nieleczony może prowadzić do depresji!

copywriter

Jakie zawody możemy zaliczyć do kreatywnych?

Kreatywne zawody są bardzo narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Jakie profesje możemy zaliczyć do tego zestawienia?

  • Graficy komputerowi
  • Copywriterzy
  • Specjaliści PR
  • Projektanci
  • Handlowcy
  • Animatorzy kultury
  • Scenarzyści

Do zawodów kreatywnych zaliczymy wszystkie profesje, które do działania muszą mieć głowę pełną pomysłów. Ich praca wymaga indywidualności, zmysłu artystycznego i pasji.

Czytaj także: Kreatywni, najbardziej narażeni na wypalenie

Z jakiego powodu to kreatywne zawody najczęściej się wypalają?

Przede wszystkim kreatywne zawody podatne są na syndrom wypalenia zawodowego, gdyż działają pod wpływem ciągłej presji czasu. Swoje pomysły muszą realizować dość szybko i to cały czas funkcjonując pod naciskiem ewentualnego szefostwa lub klientów. Wiąże się z tym długotrwały stres i możliwa utrata ekspresji twórczej – niezbędnej do pracy. Zbyt dużo czasu poświęconego na pracę skutkuje z kolei zmęczeniem, monotonią i pogorszeniem relacji z bliskimi. To prowadzi do nerwów i syndromu wypalenia zawodowego.

Jak chronić się przed tym symptomem? Nabierz dystansu do pracy! Wprowadź godziny odpoczynku w czasie wykonywania obowiązku, zacznij obcować z naturą i uprawiaj sport. Znajdź też pasję, która całkowicie odciągnie Cię od wykonywania czynności zawodowych. To pomoże nabrać dystansu i oczyścić umysł!

logo uzdalnieni

więcej na portalu Uzdalnieni.pl

Artykuł zewnętrzny
 
14 styczeń 2023, 10:34

Skład opału poleca

Jesteśmy rodzinną firmą o ugruntowanej pozycji na rynku. Duże doświadczenie w dystrybucji ekogroszku sprawia, że…
 


Lokalne ogłoszenia drobne

21.01.2023 16:00 wrote:

Witam  Dnia 21.01 ok. godz. 11.00 zgubiłem kluczyk do auta Opel na parkingu koło kościoła św. Andrzeja. Znalazcę proszę o kontakt nr tel. 78…

12.01.2023 16:31 wrote:

KUPIĘ STARE MALARSTWO - OBRAZY / OBRAZKI - Olejne, Akwarele, Grafiki, Ikony, Ramy - SKUP OBRAZÓW --- 603 567 304 --- DOJADĘ / GOTÓWKA ! Kupi…

21.12.2022 12:13 wrote:

Do oddania szczeniaki; piesek i suczka, mają skończone 2 miesiące, będą średniej wielkości, kolor czarny, sa to szczenięta suki bezdomnego …

29.11.2022 11:49 wrote:

Zlecę różne prace budowlane. Płacę za godzinę lub zadaniowo do uzgodnienia. tel: 600 700 160…

handlo

baner