środa 24.04.2024

Imieniny: Aleksego Horacego


Dlaczego kreatywne zawody są bardziej narażone na wypalenie?




Możesz wykonywać najciekawszą, kreatywną i dynamiczną pracę, ale i tak jesteś narażony na wypalenie. Potwierdzają to liczne badania naukowców, którzy wskazują nawet, że zawody kreatywne (wymagające zaangażowania i licznych pomysłów) są najbardziej narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Dlaczego tak się dzieje? Jakich zawodów może dotyczyć ten problem? Sprawdź!


Zanim jednak wskażemy powody które powodują, że kreatywne zawody są najbardziej narażone na wypalenie, wytłumaczmy czym w ogóle jest taki syndrom oraz jakie mogą być jego objawy.

Czym jest wypalenie zawodowe i jak się przed nim chronić?

Według wytycznych WHO, syndrom wypalenia zawodowego jest już chorobą, która objawia się chronicznym zmęczeniem, znużeniem, rozdrażnieniem i wyczerpaniem (cielesnym, duchowym, uczuciowym, intelektualnym) wykonywanymi obowiązkami w pracy. Pracownik, który cierpi na syndrom wypalenia zawodowego nadal pojawia się w miejscu zatrudnienia, jednak nie wykonuje on zadań z zaangażowaniem i pasją. Ma też ambiwalentne podejście do firmy, w której jest zatrudniony.

Jakie są najczęstsze objawy takiego stanu? To między innymi utrata motywacji do działania, brak zaangażowania w życie firmy, przygnębienie i irytacja z powodu kolejnego dnia pracy, przygnębienie, utrata koncentracji czy zmysłu kreatywnego. Do częstszych objawów wypalenia zawodowego należy też pogorszenie relacji ze współpracownikami czy kadrą zarządzającą. Warto zaznaczyć, że nieleczony może prowadzić do depresji!

copywriter

Jakie zawody możemy zaliczyć do kreatywnych?

Kreatywne zawody są bardzo narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Jakie profesje możemy zaliczyć do tego zestawienia?

  • Graficy komputerowi
  • Copywriterzy
  • Specjaliści PR
  • Projektanci
  • Handlowcy
  • Animatorzy kultury
  • Scenarzyści

Do zawodów kreatywnych zaliczymy wszystkie profesje, które do działania muszą mieć głowę pełną pomysłów. Ich praca wymaga indywidualności, zmysłu artystycznego i pasji.

Czytaj także: Kreatywni, najbardziej narażeni na wypalenie

Z jakiego powodu to kreatywne zawody najczęściej się wypalają?

Przede wszystkim kreatywne zawody podatne są na syndrom wypalenia zawodowego, gdyż działają pod wpływem ciągłej presji czasu. Swoje pomysły muszą realizować dość szybko i to cały czas funkcjonując pod naciskiem ewentualnego szefostwa lub klientów. Wiąże się z tym długotrwały stres i możliwa utrata ekspresji twórczej – niezbędnej do pracy. Zbyt dużo czasu poświęconego na pracę skutkuje z kolei zmęczeniem, monotonią i pogorszeniem relacji z bliskimi. To prowadzi do nerwów i syndromu wypalenia zawodowego.

Jak chronić się przed tym symptomem? Nabierz dystansu do pracy! Wprowadź godziny odpoczynku w czasie wykonywania obowiązku, zacznij obcować z naturą i uprawiaj sport. Znajdź też pasję, która całkowicie odciągnie Cię od wykonywania czynności zawodowych. To pomoże nabrać dystansu i oczyścić umysł!

logo uzdalnieni

więcej na portalu Uzdalnieni.pl

Artykuł zewnętrzny






Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

hydrotech do gazety nowa reklama

ogrody pawlowski trawniki www


Nie przegap tych artykułów.