środa 07.06.2023

Imieniny: IGORA Roberta Wiesława


Dlaczego kreatywne zawody są bardziej narażone na wypalenie?
Możesz wykonywać najciekawszą, kreatywną i dynamiczną pracę, ale i tak jesteś narażony na wypalenie. Potwierdzają to liczne badania naukowców, którzy wskazują nawet, że zawody kreatywne (wymagające zaangażowania i licznych pomysłów) są najbardziej narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Dlaczego tak się dzieje? Jakich zawodów może dotyczyć ten problem? Sprawdź!


Zanim jednak wskażemy powody które powodują, że kreatywne zawody są najbardziej narażone na wypalenie, wytłumaczmy czym w ogóle jest taki syndrom oraz jakie mogą być jego objawy.

Czym jest wypalenie zawodowe i jak się przed nim chronić?

Według wytycznych WHO, syndrom wypalenia zawodowego jest już chorobą, która objawia się chronicznym zmęczeniem, znużeniem, rozdrażnieniem i wyczerpaniem (cielesnym, duchowym, uczuciowym, intelektualnym) wykonywanymi obowiązkami w pracy. Pracownik, który cierpi na syndrom wypalenia zawodowego nadal pojawia się w miejscu zatrudnienia, jednak nie wykonuje on zadań z zaangażowaniem i pasją. Ma też ambiwalentne podejście do firmy, w której jest zatrudniony.

Jakie są najczęstsze objawy takiego stanu? To między innymi utrata motywacji do działania, brak zaangażowania w życie firmy, przygnębienie i irytacja z powodu kolejnego dnia pracy, przygnębienie, utrata koncentracji czy zmysłu kreatywnego. Do częstszych objawów wypalenia zawodowego należy też pogorszenie relacji ze współpracownikami czy kadrą zarządzającą. Warto zaznaczyć, że nieleczony może prowadzić do depresji!

copywriter

Jakie zawody możemy zaliczyć do kreatywnych?

Kreatywne zawody są bardzo narażone na syndrom wypalenia zawodowego. Jakie profesje możemy zaliczyć do tego zestawienia?

  • Graficy komputerowi
  • Copywriterzy
  • Specjaliści PR
  • Projektanci
  • Handlowcy
  • Animatorzy kultury
  • Scenarzyści

Do zawodów kreatywnych zaliczymy wszystkie profesje, które do działania muszą mieć głowę pełną pomysłów. Ich praca wymaga indywidualności, zmysłu artystycznego i pasji.

Czytaj także: Kreatywni, najbardziej narażeni na wypalenie

Z jakiego powodu to kreatywne zawody najczęściej się wypalają?

Przede wszystkim kreatywne zawody podatne są na syndrom wypalenia zawodowego, gdyż działają pod wpływem ciągłej presji czasu. Swoje pomysły muszą realizować dość szybko i to cały czas funkcjonując pod naciskiem ewentualnego szefostwa lub klientów. Wiąże się z tym długotrwały stres i możliwa utrata ekspresji twórczej – niezbędnej do pracy. Zbyt dużo czasu poświęconego na pracę skutkuje z kolei zmęczeniem, monotonią i pogorszeniem relacji z bliskimi. To prowadzi do nerwów i syndromu wypalenia zawodowego.

Jak chronić się przed tym symptomem? Nabierz dystansu do pracy! Wprowadź godziny odpoczynku w czasie wykonywania obowiązku, zacznij obcować z naturą i uprawiaj sport. Znajdź też pasję, która całkowicie odciągnie Cię od wykonywania czynności zawodowych. To pomoże nabrać dystansu i oczyścić umysł!

logo uzdalnieni

więcej na portalu Uzdalnieni.pl

Artykuł zewnętrzny   Na takie akcje straż miejska ma czas szkoda że na przejściu koło szkoły podstawowej nigdy nikogo ...
Nie wiem kto jest odpowiedzialny za organizacje dnia dziecka ale uwaga ludzie na scenie śpiewali ALKOHOLICZKA ...
Polecam wcześniej obejrzeć film 100 POLICJANTÓW zdradza TAJEMNICE polskiej Policji https://www.youtube.com/watch?v=Gg58n2DKlT4 gdzie autor oparł się na ...

Lokalne ogłoszenia drobne

03.06.2023 08:42 wrote:

KUPIĘ ANTYKI po SPRZĄTANIU / CZYSZCZENIU / LIKWIDACJI - DOMU, MIESZKANIA, WILLI czy KOLEKCJI ANTYKÓW ... 603 - 567 - 304Kupię stare: Obrazy…

26.05.2023 12:50 wrote:

 Oferuję wapno nawozowe w cenie 25zł netto za tonę. Kontakt: 885 965 342…

24.05.2023 08:52 wrote:

Oferuję do wynajęcia garaż o pow 18m2 wyposażony w energię elektryczną.Garaż posadowiony jest w Środzie Śl ul. Wrocławska 18. Kontakt 79475…

16.05.2023 17:55 wrote:

Oferuję usługę drukowania dowolnego obrazu na każdej ścianie. Zamiast fototapety pod którą trzeba przygotować ścianę i później odpowiednio …

handlo trans

ogrody pawlowski trawniki www


taxi stas