piątek 29.03.2024

Imieniny: Wiktoryna Helmuta


Dlaczego warto regularnie badać jakość wody w Twoim domu?




Część mieszkańców gospodarstw domowych chwali sobie cykliczne badania wody. Na badania próbek cieczy decydują się zarówno ci, którzy korzystają z wody wodociągowej, jak i ci, którzy czerpią wodę z własnego ujęcia. Dlaczego warto sprawdzać jakość wody?


Co płynie z kranu?

Jeśli myślisz, że nie potrzebujesz badać wody z kranu, ponieważ wodociągi oczyszczają wodę, to masz częściowo rację. Woda w kranie, którą dostarczają wodociągi, musi być zdatna do picia i bezpieczna dla zdrowia. Nie bez powodu istnieje cały system oczyszczania wody na skalę przemysłową, w tym chlorowanie wody, które jest tanim sposobem jej kondycjonowania, a przy tym przynosi dobre rezultaty. Jednak oczyszczalnie wody nie odpowiadają za stan rur w Twoim domu. A te, nie muszą być wcale nieskazitelnie czyste. Wtórne zanieczyszczenie wody poprzez znajdujące się w rurach miękkie, półpłynne osady, może być powodem jej zmętnienia. Nietrudno też o korozję rur, która wynika niejednokrotnie z długiej eksploatacji instalacji wodnej. Przedostawanie się rdzy do wody skutkuje jej metalicznym smakiem i rdzawym zabarwieniem. Wtórne zanieczyszczenie biologiczne może zaś wynikać z odkładającego się w instalacji biofilmu. Biorąc pod uwagę te zagrożenia, nie można dziwić się tym, którzy zlecają badanie mętności wody czy sprawdzają jej skład pod względem mikrobiologicznym.

Co znajduje się w wodzie ze studni?

Jeszcze baczniej przyglądać się temu, co leci z kranu, powinni ci, którzy korzystają z własnego ujęcia wody. Jako że brak podłączenia do sieci wodociągowej wyklucza wstępne oczyszczanie wody, do czynienia mamy z tzw. wodą surową. A ta, jako woda pozyskiwana ze źródeł naturalnych, nieprzetworzona, w żaden sposób niefiltrowana, zawiera w sobie wszystko to, w co „obrodziła” ją natura. Nieprzefiltrowana woda w większości nie nadaje się do picia, ponieważ zawiera liczne bakterie, w tym te pochodzące z odchodów zwierząt. Enterokoki w wodzie ze studni to najczęstszy problem pod względem zanieczyszczenia mikrobiologicznego. Często notuje się też wysokie stężenie magnezu, manganu i żelaza. Pierwiastki te występują w wodzie naturalnie, szczególnie żelazo, które obecne jest w wodach o odczynie kwaśnym, ale bywa też wymywane ze skał. Jeśli w bliskości gospodarstwa ze studnią znajdują się zakłady przemysłowe, szczególnie metalurgiczne, obecność żelaza w wodzie prawdopodobnie przekraczać będzie obowiązujące normy. W wodzie ze studni mogą się też znaleźć pestycydy, jeśli w bliskości studni są pola uprawne. Wszystko to sprawia, że konieczne jest zastosowanie odpowiednich filtrów.

Jak często badać wodę?

Wodę z ujęcia własnego warto badać co najmniej raz w roku. Pozwoli to na oszacowanie efektywności aktualnie działających systemów filtracyjnych i ewentualnie dopasować metody filtracji do bieżących potrzeb. W przypadku wody wodociągowej, częstotliwość badań zależy od indywidualnych preferencji. To, co powinno skłonić do tego, by przeprowadzić badanie wody, to między innymi metaliczny smak i zapach, zwiększona mętność, rdzawy bądź żółty kolor wody, odkładanie się kamienia kotłowego w czajniku czy innych sprzętach, mających kontakt z wodą. Warto pamiętać też, że stosowana przez wodociągi dezynfekcja wody chlorem może powodować specyficzny, chlorowy smak i zapach, co nie każdemu przypada do gustu. Specjaliści z laboratoriumwody.com.pl, którzy po zbadaniu próbki wody stwierdzą wysoką zawartość chloru, pomogą dobrać odpowiednią metodę kondycjonowania, która usunie specyficzny zapach i smak. Najczęściej uzyskuje się to dzięki specjalnym filtrom ze złożem z węgla aktywnego.

Badając wodę można sprawdzić jej parametry i zastosować metody kondycjonowania, które sprawią, że będzie ona znacznie lepszej jakości. Badanie wody może jednak przede wszystkim uchronić nas przed uszczerbkiem na zdrowiu, szczególnie jeśli korzystamy z własnego ujęcia wody.

Artykuł zewnętrzny






Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

Nie przegap tych artykułów.