Kto mnie poznał, wie doskonale, że nie rzucam słów na wiatr, że działam zawsze dla wspólnego dobra, dla Was – mieszkańców, aby sprawić, żeby choć trochę łatwiej Wam było w życiu. Przez pięć lat mojej pracy (jako dyspozytor w Średzkiej Komunikacji Publicznej) byłem do Waszej dyspozycji każdego dnia: od wczesnych godzin rannych do częstokroć północy. Zawsze starałem się tak dopasować połączenie ze stacji PKP, abyście mogli dotrzeć do swoich domów niezależnie od opóźnień pociągów.
Dzisiaj też bez zwłoki działam: już teraz podejmuję kroki, aby zapewnić spełnienie obietnic dawanych przeze mnie w kampanii wyborczej, bo żeby zostać godnym zaufania Burmistrzem, trzeba najpierw pokazać, że jest się godnym zaufania kandydatem na Burmistrza Środy Śląskiej. Już teraz mogę uczestniczyć w spotkaniach w gabinetach ministerstw, więc korzystam z tych okazji w pełni, aby jak najlepiej się przygotować do wyścigu, jaki niebawem się zacznie. Podchodzę do tego odpowiedzialnie, bo wyścig ten jest niesłychanie ważny: to wyścig o pozyskiwanie środków na nowe inwestycje. Wszystko to, czego się dowiaduję, a przede wszystkim wiedza, jaką zdobywam, pozwalają podejmować realne decyzje, aby racjonalnie wykorzystywać w przyszłości środki budżetu gminy.
Jedno ze spotkań to rozmowa z Panią Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bożeną Żelazowską. Rozmowa bardzo merytoryczna. Pokazałem jej aktualne fotografie naszych średzkich murów obronnych, przedstawiłem wstępną koncepcję poprawy ich stanu. Długo rozmawialiśmy o możliwościach, jakie posiada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwestii dofinansowania i renowacji obiektów zabytkowych. Wspólnie z Panią Wiceminister nakreśliliśmy ramy czasowe i rzeczowe pozwalające na wytyczenie kroków stopniowo zmierzających do tego, aby nasze mury stały się prawdziwą wizytówką Środy Śląskiej – tak by mieszkańcy spacerujący w parku lub ulicą Basztową mogli powiedzieć z ulgą, że wreszcie mamy gospodarza tego miasta, że wreszcie ktoś potrafił zadbać o nasze zabytki.
Renowacja murów obronnych będzie świetnie współgrała z innym punktem mojego programu: ŁĄCZY NAS ZIELONE I CZYSTE MIASTO, gdzie duży nacisk kładę na rewitalizację parku miejskiego oraz całej przestrzeni publicznej rynku oraz strefy okołorynkowej. Chciałbym, aby nasz park przy Al. Konstytucji 3 Maja wyglądał tak, jak przystało na parki miejskie w XXI wieku, a nie jak zwykła łąka od czasu do czasu skoszona, z pozostawionymi do wyschnięcia pokosami. Na to też mam konkretny pomysł i wiem, gdzie sięgnąć po niezbędne na ten cel środki finansowe.
Kolejne spotkanie, jakie niedawno udało mi się odbyć, to rozmowa z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Infrastruktury – Panem Pawłem Gancarzem. Kolejne bardzo merytoryczne spotkanie. Dotyczyło ono kwestii budowy dróg w gminie. Znam poglądy Wiceministra w kwestii przebudowy drogi krajowej 94. Przedstawiłem również koncepcje budowy właściwej, tej rzeczywistej obwodnicy północnej naszego miasta. Rozmawialiśmy o pozytywnych skutkach, jakie przyniesie dla mieszkańców, ale i o koniecznościach, które wynikają z pewnych zaniechań ustępującego Burmistrza. Wspominałem również o konieczności budowy miejsca postojowego dla pojazdów ciężarowych obsługujących zakłady w Średzkiej Podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy ekonomicznej – tak aby kierowcy mogli oczekiwać w godnych warunkach, które jednocześnie nie byłyby uciążliwe dla okolicznych mieszkańców.
Długa rozmowa dotyczyła również rozwoju elektromobilności w komunikacji publicznej. Przedstawiłem Panu Wiceministrowi nasze potrzeby związane z funkcjonującą już w naszej gminie publiczną komunikacją autobusową, zwróciłem uwagę przede wszystkim na eksploatowany nasz tabor, na zwiększające się potrzeby mieszkańców, jeśli chodzi o wielkość autobusów i ilość świadczonych usług – a to wszystko wiąże się z koniecznością nabycia kolejnych niskoemisyjnych pojazdów. Rozmawialiśmy o ogromnej inwestycji, jaką jest budowa fabryki Intel stanowiąca dla nas ogromne możliwości rozwoju, ale do której kompletnie dzisiaj nie jesteśmy przygotowani. Pan Wiceminister Paweł Gancarz zanotował sobie wszystkie moje uwagi i zapewnił mnie o konieczności kolejnych spotkań dotyczących tej sprawy. Na koniec rozmów podjąłem również temat rozbudowy (czy przebudowy) parkingu przy dworcu kolejowym. Rozmawialiśmy o możliwości stworzenia właśnie w okolicach dworca kolejowego centrum przesiadkowego z prawdziwego zdarzenia, gdzie mieszkańcy korzystający ze Średzkiej Komunikacji Publicznej mogliby w bezpieczny sposób, zadaszoną ścieżką dotrzeć do peronów, a ci mieszkańcy, którzy korzystają ze swojego prywatnego transportu, pozostawiali pojazdy na bezpiecznym, oświetlonym parkingu. Przedstawiłem również koncepcję, że niższa kondygnacja mogłaby posłużyć również jako schron. Temat centrum przesiadkowego okazał się na tyle ciekawy, że Pan Wiceminister obiecał się mu przyjrzeć szczegółowiej.
Rozmowy w Ministerstwie Infrastruktury to poniekąd konieczność i to dość pilna. Dlatego ten temat znajduje się w moim programie: ŁĄCZY NAS ROZWÓJ INFRASTRUKTURY, ponieważ w ostatniej kadencji właśnie w omówionych kwestiach zostało zrobione niewiele. Trzeba tutaj dodać, że to niewiele dotyczy budowy nowych dróg gminnych, ale przede wszystkim braku naprawy dróg powiatowych. I w tej kwestii przez cała kadencję pozostaliśmy na obietnicach współpracy obu samorządów. Ja takiej współpracy, z której nic nie wynika, a już na pewno nie wynikają żadne korzyści dla mieszkańców, mówię stanowcze NIE! Zastanawiające jest zatem, jak ta współpraca ma wyglądać w kolejnych latach? Czy też pozostanie tylko na ustach sprawujących władzę?
Dlatego postanowiłem działać już dziś, dlatego wykorzystuję każda szansę, aby móc służyć Wam, Drodzy Mieszkańcy, bo to Wy i Wasze potrzeby są dla mnie najważniejsze.
Arkadiusz Gruszczyński
Sfinansowano ze środków KWW Arkadiusza Gruszczyńskiego