wtorek 23.04.2024

Imieniny: Jerzego Wojciecha Idziego

    Dział: Sponsorowane poniedziałek, 02 sierpień 2021 18:03


Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy




Czas wakacji sprzyja poznawaniu nowych rzeczy. Niestety niekiedy łączy się to z przykrymi doniesieniami medialnymi, o kolejnych ofiarach zatrucia dopalaczami. Stanowią one poważny problem, który dotyka starszych oraz młodszych.


Każda osoba przyjmujące substancje psychoaktywne jest narażona na śmiertelne skutki. Służby mundurowe, Ministerstwo Zdrowia oraz placówki sanepidu to tylko kilka przykładów organów, które podejmują walkę z dopalaczami. Niestety na rynku pojawiają się coraz to nowsze odmiany substancji, co w konsekwencji utrudnia wykrycie podstawowego składu, objawów czy też producenta. Jak więc walczyć z dopalaczami? Po czym można rozpoznać, że mamy styczność z osobą uzależnioną od nich?

Skutki zażywania dopalaczy

Dopalacze stanowią popularne określenie na tzw. nowe narkotyki, które zawierają w swoim składzie substancje psychoaktywne. Oddziałują one na układ nerwowy człowieka, a regularne spożywanie ich doprowadza do wyniszczenia całego organizmu. Specyfiki produkowane są z różnorodnych roślin, a na rynku możemy spotkać się z coraz to nowszymi mieszankami w różnych postaciach – od kapsułek po pastylki. Szybkość w zmienności kształtu lub też brak stałego składu uniemożliwia wykrycie tego typu substancji w organizmie. To podstawowe utrudnienie w walce z producentami.

Dopalacze są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Największym zagrożeniem jest jednak nieprzewidywalność co do skutków zażywania. Osoby z mniej nasilonymi objawami zatrucia nie docierają do placówek służby zdrowia, przez co ciężko jednoznacznie określić co się składa na te efekty. Dysponujemy jednak wiedzą, dotyczącą ostrego zatrucia, kiedy to konieczna jest interwencja lekarza.

Objawy, tak jak wspomniano, stale powiększają się o kolejne symptomy, ale podstawowymi, z którymi można się spotkać to:

  • wymioty,
  • nudności,
  • zawroty i bóle głowy,
  • szczękościsk,
  • oczopląs,
  • kłucie w klatce piersiowej,
  • zaburzenia ciśnienia tętniczego.

Do rzadziej występujących objawów, dotykających bardziej skrajne przypadki, wynikających z regularnego zażywania dopalaczy, należą:

  • przegrzanie tkanek organizmu,
  • niewydolność nerek,
  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • śpiączka.

Samo powstanie zatrucia to nie jedyny skutek, z którym może spotkać się osoba spożywająca dopalacze. Należy bowiem pamiętać, że substancja psychoaktywna, regularnie przyjmowana, prowadzi do wystąpienia uzależnienia. Podobnie jak w przypadku innych, zaczyna się od jednej dawki, która pokazuje, jak wiele możliwości daje nowy narkotyk. To także złudne poczucie, że życie staje się lepsze.

dopalacze art

Uzależnienie od dopalaczy

Osoby zażywające dopalacze regularnie popadają w nałóg, którego wykrycie jest bardzo trudne. Tak jak zostało podkreślone wielokrotnie – na rynku pojawiają się coraz to nowsze substancje, które różnią się swoich składem. Tym samym niemożliwe jest wykrycie ich w organizmie, ani stworzenie jednolitego testu, pozwalającego na to. Możemy jedynie kierować się symptomami, które można zauważyć w wyglądzie oraz zachowaniu.

Uzależnienie od dopalaczy może przejawiać się poprzez nagłą zmianę nastrojów. Występują wtedy różne stany jak np. pobudzenia psychoruchowego, nadmiernej wesołości, niekiedy agresji. Przechodzi to w skrajne poczucie pustki, smutku oraz problemów z zasypianiem. Częstym objawem jest pojawienie się stanów halucynogennych. Osoby uzależnione od środków psychoaktywnych, po odzyskaniu świadomości, opowiadają o dziwnych obrazach, które widziały.

Te niepokojące objawy często są lekceważone, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, zrzucając to na kreatywność i wyobraźnię. Niekiedy także brak uwagi na to co mówi, robi lub gdzie chodzi dziecko, nie pozwala na dostrzeżenie znaków ostrzegawczych. Dlatego, jeżeli chcemy chronić nasze pociechy przed dopalaczami, należy skupić się na nich i ich potrzebach.

Często dzieci w poszukiwaniu odskoczni od problemów, występujących w domu rodzinnym, szkole lub środowisku rówieśników, wybierają dopalacze. Jest to spowodowane poczuciem niezrozumienia przez najbliższych oraz samotność. Pozostając ze swoimi problemami, wolą rozwiązania „łatwe” niż podjęcie rozmowy, bojąc się oceniania. Zwłaszcza dlatego należy zebrać całą swoją rodzicielską troskę i obrać zdecydowane kroki.

Pomoc dla uzależnionych

Każdy uzależniony potrzebuje wsparcia swoich bliskich. Jest to podstawą każdej terapii, dotyczącej różnej formy uzależnień. Najlepiej rozpocząć od szczerej rozmowy i zapewnieniu o miłości względem uzależnionego. Szczególnym przypadkiem są dzieci, które to dotknięte przez nałóg, stają się wyobcowane i nieufne. W tym celu należy wybrać odpowiedni ośrodek, gdzie terapia leczenia narkomanii zostanie dostosowana do ich wieku oraz delikatnej natury.

W Ośrodku Przebudzenie staramy się otoczyć troską i wsparciem osoby uzależnione, a także ich rodziny. Nasz zespół specjalistów pomoże w walce z nałogiem, a także wskaże jakie narzędzia i mechanizmy pozwolą na utrzymanie życia z dala od używek. Szybka reakcja, diagnoza i pomoc lekarzy, psychoterapeutów, psychologów, psychiatrów i terapeutów naszej placówki to pewność, że dopalacze przestaną niszczyć ciało i duszę.

Artykuł Partnera






Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

Nie przegap tych artykułów.