piątek 26.04.2024

Imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza


Kiedy warto zdecydować się na przebranżowienie?




Obecny rynek pracy najbardziej ceni doświadczenie, umiejętności oraz elastyczność. Niegdyś pracownicy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat pracowali w tym samym miejscu. Dzisiaj zmiana firmy, a nawet zawodu nie jest niczym dziwnym, a może wręcz okazać się doskonałą decyzją – zarówno pod względem finansowym, jak i osobistym. Kiedy warto zdecydować się na przebranżowienie? Jak przeprowadzić zmianę, by osiągnąć sukces zawodowy?


Przebranżowienie – co to jest i kiedy warto go dokonać?

Przebranżowienie to zmiana wykonywanego zawodu lub branży, w jakiej działamy. Zazwyczaj łączy się to ze sobą, choć zdarzają się też wyjątki. Czasami zmieniamy jedynie zawód, pozostając w wybranej branży (np. zajmujemy się murarstwem zamiast blacharstwa, ale dalej pracujemy w sektorze budowlanym), lub zupełnie na odwrót – zmieniamy branżę, wykonując ten sam zawód (np. przedstawiciel handlowy, który zaczyna handlować samochodami zamiast produktami spożywczymi).

Podobne przykłady można mnożyć, ale przebranżowienie to poważna decyzja – by odnieść sukces, musimy zdobyć nowe umiejętności i poszerzyć kompetencje zawodowe. Czy warto zdecydować się na taki krok? To zależy. Być może niskie zarobki oraz brak możliwości awansu to wina obecnego pracodawcy lub sytuacji gospodarczej w regionie, a wtedy możemy poprawić naszą sytuację bez konieczności dokonania przebranżowienia.

Przed przebranżowieniem warto zajrzeć na popularne serwisy ogłoszeniowe i zobaczyć, czy w wybranym zawodzie występują duże różnice w pensji między prowincją a miastami. Niestety niektóre regiony Polski wciąż zmagają się z dużym bezrobociem oraz brakiem miejsc pracy dla wykwalifikowanych pracowników. Być może uda się zatrudnić w firmie, która zaoferuje dużo lepsze i, co najważniejsze, bardziej przyszłościowe warunki.

Co istotne, pracy warto szukać nie tylko w stolicach województw, ale też w mniejszych miastach takich jak Jaworzno. Często to właśnie tam możemy natrafić na prawdziwe perełki, a wśród ogłoszeń o pracę w serwisie Gowork.pl znajdziemy też rekrutacje na specjalistyczne stanowiska. Wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy są potrzebni wszędzie – także poza dużymi miastami!

Jaki zawód wybrać?

Na polskim rynku pracy występują ogromne deficyty specjalistów z niszowych zawodów. Warto sprawdzić, na jakich stanowiskach wciąż są wakaty w naszym regionie. Oczywiście należy patrzeć możliwie przyszłościowo – teraz w cenie są kierowcy autobusów i ciężarówek, ale czy tak samo będzie za 20 lat, skoro już teraz trwają testy autonomicznych pojazdów?

Jeśli chodzi o konkretne zawody, to większość osób wybiera przebranżowienie na informatyków. Ogromną popularnością cieszą się kursy i obozy szkoleniowe dla programistów – niestety takie rozwiązanie ma pewne wady, bo znalezienie pracy w zawodzie od razu po ukończeniu szkolenia może okazać się niemożliwe. Inne zawody przyszłości, o których często mówi się w kontekście przebranżowienia to: lekarze i pielęgniarki, inżynierzy przemysłowi, automatycy, elektromechanicy oraz wysoko wyspecjalizowani pracownicy fizyczni (np. dekarze, spawacze, ślusarze).

Jak zmienić branżę i nauczyć się nowego zawodu?

Znalezienie pracy bez doświadczenia w zawodzie jest niemal niemożliwe – tylko jak je zdobyć i postawić pierwsze kroki w wybranej branży? W takiej sytuacji trzeba działać na kilka różnych sposobów.

Po pierwsze, warto zacząć od teoretycznych szkoleń i kursów zawodowych. Niemal zawsze są one płatne, ale w zamian za ich ukończenie otrzymamy certyfikat, który możemy wpisać do CV.

Po drugie, powinniśmy rozważyć pójście do szkoły policealnej lub studia podyplomowe. Wykształcenie na rynku pracy powoli traci na wartości, ale w niektórych zawodach wciąż może okazać się cenne – czasami jest to wręcz konieczność, by móc myśleć o dalszym rozwoju kariery.

Po trzecie, należy spróbować zdobyć pierwsze doświadczenie. W zależności od zawodu mogą to być prace dorywcze, staże lub pojedyncze zlecenia realizowane jako wolny strzelec. Pracodawcy doceniają pracowników, którzy mogą udowodnić umiejętności na praktycznych przykładach – dlatego w wielu zawodach portfolio jest dużo ważniejsze od CV.

Po czwarte, wytrwałość jest najważniejsza. Czasami przebranżowienie może zająć długie miesiące, a nawet lata. Nie wolno się poddawać – zamiast tego trzeba ciągle się rozwijać i poszerzać kompetencje zawodowe. To właśnie od naszych kwalifikacji zależy to, jak cenni jesteśmy na rynku pracy. A to właśnie od unikatowych zdolności w CV zależy wysokość wynagrodzenia!

Artykuł sponsorowany






Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

handlo

Nie przegap tych artykułów.