Jakie są obowiązki zbywcy i nabywcy pojazdu?
Z dniem sprzedaży i kupna auta na zbywcy i nabywcy ciążą obowiązki dopełnienia formalności. W przypadku sprzedającego samochód chodzi o:
- przekazanie kupującemu kompletu dokumentów auta;
- poinformowanie ubezpieczyciela o zbyciu w ciągu 14 dni od daty zawarcia umowy;
- zgłoszenie sprzedaży pojazdu do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy;
- zawiadomienie urzędu skarbowego o zbyciu samochodu;
- uwzględnienie faktu sprzedaży w zeznaniu rocznym PIT.
Natomiast kupujący auto ma obowiązek:
- udania się do wydziału komunikacji i zawiadomienia o nowym nabytku;
- poinformowania o nowym właścicielu ubezpieczyciela, który wystawił polisę OC;
- zgłoszenia do urzędu skarbowego i uiszczenia należnych opłat (o ile są wymagane, np. cła, akcyzy lub podatku PCC).
Kiedy trzeba przerejestrować auto?
Po zakupie pojazdu wielu nowych właścicieli zastanawia się nad jednym: ile czasu na przerejestrowanie auta mają od momentu podpisania umowy? Według ustawy Prawo o ruchu drogowym należy dopilnować, by nastąpiło zgłoszenie nabycia pojazdu już zarejestrowanego w Polsce w ciągu 30 dni od daty zakupu. Przekroczenie tego terminu wiąże się z karami administracyjnymi w wysokości od 200 do 1000 zł. Nie warto zwlekać. Nowe przepisy dopuszczają wnioskowanie o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Oznacza to, że zgłaszając nabycia auta w powiecie średzkim, możesz zachować tablice rejestracyjne np. z Gdańska, Warszawy lub Krakowa. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązek pełnej rejestracji pojazdu w ciągu 30 dni spoczywa na właścicielu, który kupił i sprowadził auto z innego kraju na terenie Unii Europejskiej.
Czy można dostać karę za nieprzerejestrowanie samochodu?
Obecnie pod względem prawnym nie obowiązuje kara za nieprzerejestrowanie auta już zarejestrowanego w Polsce. Dlaczego? Obowiązkiem kupującego samochód jest zawiadomienie starosty o nabyciu pojazdu w ciągu 30 dni od zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Jednak wielu kierowców nadal traktuje zgłoszenie tak samo jak rejestrację. Od zaniechania tej czynności może zostać nałożona kara w wysokości od 200 do 1000 zł. Takie grzywny grożą też nabywcy samochodu z zagranicy, który nie przerejestruje pojazdu w ciągu 30 dni.
Jeśli więc chcesz uniknąć kar, musisz pamiętać o:
- zawiadomieniu wydziału komunikacji w terminie nieprzekraczającym 30 dni o nabyciu pojazdu zarejestrowanego w Polsce lub o zmianach danych w dowodzie rejestracyjnym;
- przerejestrowaniu w ciągu 30 dni samochodu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.
Na koniec pamiętaj o tym, że zakup auta z aktualną polisą OC nie oznacza jej automatycznego przedłużenia. Chcesz uniknąć kary za jej brak? Najlepiej od razu po zakupie auta zadbaj o wypowiedzenie aktualnej umowy i zawarcie nowej u wybranego ubezpieczyciela.
Artykuł sponsorowany
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...