Przestrzeń i przeszklenie
Projektowanie wnętrz w 2023 roku bazować będzie w dużej mierze na trendzie, który widoczny jest od kilku lat. Jak w latach poprzednich, tak i w 2023 r., projektanci będą dążyć do tego, aby wnętrza były przestronne. Osiągnąć to można dzięki zastosowaniu dużej liczby przeszkleń. Wraz z ewolucją trendu duże okna zmieniają się w praktycznie całe przeszklone ściany. Dzięki temu mamy wrażenie, że las zza okna wdziera się do wnętrza, co idealnie wpasowuje się również w inne nadchodzące trendy.
Przestronności i lekkości wnętrzu nadają także lekkie tkaniny, więc można postawić na transparentne zasłony w oknach lub ich brak. Dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń pozwalają lustra oraz dodatki z efektem odbicia. Jasne barwy na ścianach pozwalają odnieść wrażenie, że przestrzeń jest większa, czystsza i spokojniejsza. Te elementy idealnie zgrywają się z kolejnym trendem, jakim jest harmonia.
Natura i ekologia
Jasne, przestronne pomieszczenia idealnie współgrają z dodatkami wpisującymi się w trend związany z naturą i ekologią. Polega on w dużej mierze na zastosowaniu naturalnych materiałów i harmonii. Tak więc można postawić na meble z litego drewna, tekstylia z lnu lub bawełny, słomiane i wiklinowe dodatki.
Wielbiciele elegancji i minimalizmu w tym trendzie również znajdą coś dla siebie. Blaty z naturalnych kamieni, schody czy parapety z granitu to naturalne elementy, które wraz z lustrami i przeszkleniami pozwolą stworzyć wyrafinowane wnętrze na miarę współczesnych czasów.
Choć projektowanie wnętrz w 2023 r. bazuje na stonowanych i jasnych kolorach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć je ze zdecydowanymi kolorami. W 2023 r. Instytut Pantone wybrał kolorem roku odcień Viva Magenta. To energetyczne połączenie czerwieni i różu, które można wprowadzić do swojego wnętrza poprzez dodatki.
Nawiązując do natury, w trendach goszczą też wyraźne żółcie, pomarańcze, zielenie i fiolety. Coraz częściej w aranżacjach można też spotkać kolor lila. Granat oraz odcienie szarości to z kolei modne kolory, które wpisują się w klasykę, minimalizm i elegancję.
Multifunkcjonalność
Ostatnie lata pandemii odcisnęły piętno również na sferze projektowania wnętrz. Z doświadczenia wiadomo już, że nasze domy czy mieszkania muszą być tak zaprojektowane, by przestrzeń do życia była samowystarczalna i z łatwością zmieniła się w chociażby biuro. Coraz częściej projektuje się też w domach siłownie czy pokoje multimedialne.
Multifunkcjonalność pomieszczeń to takie projektowanie wnętrz, gdzie łączy się dwa pomieszczania w jedno. Jest to np. sypialnia połączona z biurem, salon z jadalnią. Choć takie rozwiązania nie są nowością, to teraz są cenione jak nigdy wcześniej.
Sprawdź koniecznie: mono ©. Nowoczesne projekty wnętrz
Artykuł sponsorowany
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...