piątek 29.03.2024

Imieniny: Wiktoryna Helmuta


Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe. Jak powinniśmy korzystać z różnych typów świateł?




Każdy samochód jest wyposażony w różnego rodzaju światła, które są podstawą bezpiecznej i komfortowej jazdy. Dlatego właśnie kierowca powinien być świadomy tego, jak z nich korzystać, a w jakich sytuacjach nie powinien ich włączać. Dlatego właśnie dziś przedstawimy dokładnie, jakie istnieją typy świateł oraz kiedy powinno się z nich korzystać.


Czy potrzebne są światła?

Obecnie w Polce wciąż obowiązuje nakaz jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę. Dla jednych kierowców jest to już kwestia przyzwyczajenia, inni uważają to za zbyteczne. Mimo to trzeba zauważyć, że używanie świateł w ciągu dnia (a nie w tylko, gdy zaczyna się ściemniać lub gdy warunki atmosferyczne tego wymagają) ogranicza liczbę wypadków o 3-12%, a jeśli chodzi o wypadki śmiertelne, to nawet o 15%.

W wielu samochodach światła włączają się automatycznie lub wymagają uruchomienia przed jazdą, dlatego coraz rzadziej zdarza się, że kierowca o nich zapomina. Jednak wciąż zdarza się, że niektórzy kierowcy zaniedbują swoje oświetlenie, przez co jeżdżą z niesprawnym reflektorem lub źle ustawionymi światłami, a to także jest powodem wypadków na drodze.

Rodzaje świateł

W każdym samochodzie można wyróżnić kilka typów świateł, o których powinien wiedzieć kierowca. Przede wszystkim są to światła do jazdy dziennej, przeciwmgielne, mijania oraz drogowe. A każde powinno się włączać w określonych warunkach.

Światła do jazdy dziennej

Jak sama nazwa wskazuje są wykorzystywane podczas dnia w normalnych warunkach, gdy jest dobra przejrzystość powietrza. Jednak nie służą temu, by oświetlić drogę przed pojazdem. Ich zadaniem ich zapewnienie widoczności samochodu dla innych kierowców.

W przeciwieństwie do świateł mijania potrzebują mniej energii, dzięki czemu zużywają mniej paliwa.

Światła mijania

Choć zużywają więcej energii niż światła do jazdy dziennej, to są jednocześnie bardziej uniwersalne, więc wielu kierowców korzysta z nich na co dzień. Jednak przede wszystkim powinny być wykorzystywane w czasie opadów atmosferycznych czy mgły, a także podczas przejeżdżania przez tunel.

Kontrolka wygląda podobnie we wszystkich samochodach. Jest to zielona ikona przedstawiająca reflektor z pochylony kreskami, które mają symbolizować światło.

Światła przeciwmgielne

Są stosowane wtedy, gdy jest mniejsza przejrzystość powietrza (podczas opadów atmosferycznych lub mgły) oraz widoczność jest ograniczona do 50 m. Ich zaletą jest to, że są umieszczone nisko nad powierzchnią ziemi, dzięki czemu np. zmniejsza się efekt odbijania promieni światła od mgły. Podczas poprawy warunków widoczności należy je wyłączyć, by nie oślepiać innych kierowców.

Są też zalecane na krętych drogach od zmierzchu do świtu, nawet podczas dobrej przejrzystości powietrza. 

Światła drogowe (tzw. długie)

Nie używa się ich podczas jazdy w ciągu dnia. Można za to włączać je po zmierzchu, na nieoświetlonych drogach, ale pod warunkiem, że nie oślepia się przy tym innych uczestników ruchu drogowego nadjeżdżających z naprzeciwka oraz jadących z przodu.

Ikonką tych świateł jest niebieski lub granatowy reflektor z prostymi kreskami.

Inne światła w samochodzie

W pojeździe wyróżnia się jeszcze kilka dodatkowych sygnalizacji świetlnych, których używa się w określonych sytuacjach. Są to:

  • kierunkowskazy - używa się ich, by poinformować innych kierowców o manewrze skrętu oraz wyprzedzania. Niektórzy mrugają kilkukrotnie prawym kierunkowskazem, by poinformować wyprzedzającego, że może bezpiecznie wykonać manewr. Lewy oznacza za to, że nie ma ku temu sprzyjających warunków;
  • światła awaryjne - najczęściej występuje jako przycisk z czerwonym trójkątem. Oznacza postój awaryjny lub niebezpieczną sytuację na drodze;
  • światła pozycyjne - ich ikona przedstawia reflektory z rozstrzelonymi kreskami. Używa się ich, gdy warunki nie zapewniają wystarczającej widoczności oraz podczas postoju;
  • światła hamowania - służą poinformowaniu samochodu z tyłu o tym, że ten pojazd hamuje. Mają barwę czerwoną;
  • światła cofania - sygnalizują, że pojazd się cofa. Są białej barwy.

Artykuł sponsorowany






Skoro burmistrz biega w kamizelce odblaskowej między dziurami przed Biedronką to raczej znak intensywnych przygotowań do ...
W przedmiocie kosztów komorniczych nic się w tym zakresie nie zmieniło. Wciąż za umorzenie na wniosek ...
Nie głosuje na nikogo kto w tym momencie jest z Koalicji PO czyli tych fałszywych niemieckich ...

ekogroszek baner

szalankiewicz

img 20240220 wa0001

Nie przegap tych artykułów.