Najważniejsze symbole bożonarodzeniowe
Jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji jest ubieranie choinki. Co ciekawe, zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy – stamtąd powędrował on do Francji i Anglii, aby następnie rozprzestrzenić się na pozostałe kraje Europy oraz Ameryki. Jeśli chodzi o Polskę, tradycja ta przybyła do niej dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.
Samo drzewko w wielu kulturach stanowi symbol życia i odradzania się. Warto również wspomnieć, że pierwotne drzewko związane było z przedchrześcijańskim kultem wiecznie zielonego drzewka, co dopiero z czasem stało się symbolem świąt. Nie bez znaczenia pozostają także ozdoby choinki – światełka stanowią symbol nadejścia Jezusa, łańcuchy wskazują na scalenie rodziny, a słodkości oznaczają radość. Gwiazda na czubku choinki upamiętnia natomiast wędrówkę Trzech Króli do stajenki.
Oprócz tego, sianko pod obrusem ma oznaczać ubóstwo oraz żłobek, w którym urodził się Jezus Chrystus. Co interesujące, dawniej dodatkowo przynoszono całe snopy zboża, które rozsypywano po kątach pomieszczeń – miały one zapewnić dobrobyt i urodzaj w nadchodzącym roku. Łamanie się opłatkiem to natomiast zwyczaj pochodzący z XIX wieku – symbolizuje on odpuszczanie win, a także poświęcenie się i wyrażenie wdzięczności.
Bardzo ważnym symbolem jest również świeca bożonarodzeniowa. Warto dowiedzieć się więcej o pochodzeniu zwyczaju jej palenia, jak i bogatej symbolice, która jest w niej ukryta.
Bożonarodzeniowe świece, które doskonale przyozdobią dom i wigilijny stół w okresie Bożego Narodzenia, jak i będą idealnym dopełnieniem prezentu na święta, dostępne są na www.holyart.pl/boze-narodzenie/dekoracje-bozonarodzeniowe-do-domu/swiece-bozonarodzeniowe.
Co symbolizuje świeca bożonarodzeniowa?
Świeca bożonarodzeniowa stanowi niezwykle wymowny symbol przychodzącego do nas Jezusa – to wyraz nadziei i światłości Chrystusa, które rozprasza mrok. Ich zapalanie wskazuje na czuwanie oraz gotowość na przyjście Jezusa. Zwyczaj ten stanowi świadectwo wiary chrześcijańskiej.
Świeca wigilijna – skąd przyszedł ten zwyczaj?
Co ciekawe, zwyczaj zapalania świecy w wigilijny wieczór, który jest kultywowany w wielu polskich domach, przyszedł do nas z Holandii. Wykorzystywali oni do tego zarówno proste świece, jak i przystrojone lampiony – zapalali je w wigilię przed domem, co miało stanowić znak zaproszenia Maryi oraz Józefa, by Jezus mógł narodzić się także w danym domu. Dzięki temu Chrystus mógł w symboliczny sposób przyjść na świat w każdym domostwie.
Warto również wspomnieć, że tradycja zapalania świec bożonarodzeniowych przyjmuje także inny wymiar – zaproszenie nieznajomego w potrzebie lub samotnego sąsiada. Światła miały mu ułatwić odnalezienie właściwej ścieżki. I jak możemy się domyślić, ten zwyczaj doskonale łączy się z tradycją pozostawiania wolnego miejsca i ustawiania dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa.
Zwyczaj ten ważny był pierwotnie także z uwagi na fakt, że grudzień jest jednym z najciemniejszych miesięcy w roku – wtedy też zmrok zapada wcześnie. Zapalanie świec pozwalało na rozświetlenie ciemności domu podczas wieczornych nabożeństw.
Gdzie postawić świece bożonarodzeniowe?
Wyjątkowość świątecznego okresu można podkreślić blaskiem płomienia świec – w tym czasie możemy zapalać nie tylko świecę na wigilijnym stole, ale i ustawić świeczki w innych miejscach, to znaczy na stole czy parapecie. Tradycyjnie świece bożonarodzeniowe ustawiane są w salonie, czyli tam, gdzie znajduje się choinka.
Naturalne, ciepłe światło świec wprowadza w naszym domu wyjątkową atmosferę. To niewielkie dodatki, które wspomagają nas w szerzeniu świątecznej radości - podtrzymywanie takich tradycji Świąt Bożego Narodzenia pozwala nam poczuć prawdziwą magię świąt.
Artykuł sponsorowany
1. <Lepszy dobór kadry....< To teoria, a praktyka jest taka, że UM zmienił się ...