piątek 26.04.2024

Imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza


Symbole bożonarodzeniowe - co symbolizuje świeca?




Okres bożonarodzeniowy to czas, kiedy dekorujemy nasze domy i ogrody, nadając im magicznego charakteru. Nie wyobrażamy sobie Świąt Bożego Narodzenia bez świątecznej choinki bądź zawieszonej nad sufitem jemioły. Zastanawiając się nad świątecznymi zwyczajami, wspominamy również tradycję dzielenia się opłatkiem czy chowania sianka pod obrusem. Myśląc o Bożym Narodzeniu, przywołujemy z pamięci wiele symboli tego święta… nie zawsze jednak wiemy, co one oznaczają. Niezwykle ważnym elementem jest świeca bożonarodzeniowa – co symbolizuje?


Najważniejsze symbole bożonarodzeniowe

Jedną z najważniejszych bożonarodzeniowych tradycji jest ubieranie choinki. Co ciekawe, zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy – stamtąd powędrował on do Francji i Anglii, aby następnie rozprzestrzenić się na pozostałe kraje Europy oraz Ameryki. Jeśli chodzi o Polskę, tradycja ta przybyła do niej dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku.

Samo drzewko w wielu kulturach stanowi symbol życia i odradzania się. Warto również wspomnieć, że pierwotne drzewko związane było z przedchrześcijańskim kultem wiecznie zielonego drzewka, co dopiero z czasem stało się symbolem świąt. Nie bez znaczenia pozostają także ozdoby choinki – światełka stanowią symbol nadejścia Jezusa, łańcuchy wskazują na scalenie rodziny, a słodkości oznaczają radość. Gwiazda na czubku choinki upamiętnia natomiast wędrówkę Trzech Króli do stajenki.

Oprócz tego, sianko pod obrusem ma oznaczać ubóstwo oraz żłobek, w którym urodził się Jezus Chrystus. Co interesujące, dawniej dodatkowo przynoszono całe snopy zboża, które rozsypywano po kątach pomieszczeń – miały one zapewnić dobrobyt i urodzaj w nadchodzącym roku. Łamanie się opłatkiem to natomiast zwyczaj pochodzący z XIX wieku – symbolizuje on odpuszczanie win, a także poświęcenie się i wyrażenie wdzięczności.

Bardzo ważnym symbolem jest również świeca bożonarodzeniowa. Warto dowiedzieć się więcej o pochodzeniu zwyczaju jej palenia, jak i bogatej symbolice, która jest w niej ukryta.

Bożonarodzeniowe świece, które doskonale przyozdobią dom i wigilijny stół w okresie Bożego Narodzenia, jak i będą idealnym dopełnieniem prezentu na święta, dostępne są na www.holyart.pl/boze-narodzenie/dekoracje-bozonarodzeniowe-do-domu/swiece-bozonarodzeniowe.

Co symbolizuje świeca bożonarodzeniowa?

Świeca bożonarodzeniowa stanowi niezwykle wymowny symbol przychodzącego do nas Jezusa – to wyraz nadziei i światłości Chrystusa, które rozprasza mrok. Ich zapalanie wskazuje na czuwanie oraz gotowość na przyjście Jezusa. Zwyczaj ten stanowi świadectwo wiary chrześcijańskiej.

Świeca wigilijna – skąd przyszedł ten zwyczaj?

Co ciekawe, zwyczaj zapalania świecy w wigilijny wieczór, który jest kultywowany w wielu polskich domach, przyszedł do nas z Holandii. Wykorzystywali oni do tego zarówno proste świece, jak i przystrojone lampiony – zapalali je w wigilię przed domem, co miało stanowić znak zaproszenia Maryi oraz Józefa, by Jezus mógł narodzić się także w danym domu. Dzięki temu Chrystus mógł w symboliczny sposób przyjść na świat w każdym domostwie.

Warto również wspomnieć, że tradycja zapalania świec bożonarodzeniowych przyjmuje także inny wymiar – zaproszenie nieznajomego w potrzebie lub samotnego sąsiada. Światła miały mu ułatwić odnalezienie właściwej ścieżki. I jak możemy się domyślić, ten zwyczaj doskonale łączy się z tradycją pozostawiania wolnego miejsca i ustawiania dodatkowego nakrycia przy wigilijnym stole dla niespodziewanego gościa.

Zwyczaj ten ważny był pierwotnie także z uwagi na fakt, że grudzień jest jednym z najciemniejszych miesięcy w roku – wtedy też zmrok zapada wcześnie. Zapalanie świec pozwalało na rozświetlenie ciemności domu podczas wieczornych nabożeństw.

Gdzie postawić świece bożonarodzeniowe?

Wyjątkowość świątecznego okresu można podkreślić blaskiem płomienia świec – w tym czasie możemy zapalać nie tylko świecę na wigilijnym stole, ale i ustawić świeczki w innych miejscach, to znaczy na stole czy parapecie. Tradycyjnie świece bożonarodzeniowe ustawiane są w salonie, czyli tam, gdzie znajduje się choinka.

Naturalne, ciepłe światło świec wprowadza w naszym domu wyjątkową atmosferę. To niewielkie dodatki, które wspomagają nas w szerzeniu świątecznej radości - podtrzymywanie takich tradycji Świąt Bożego Narodzenia pozwala nam poczuć prawdziwą magię świąt.

Artykuł sponsorowany






Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

komnet internet

ekogroszek baner

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.