piątek 22.10.2021

Imieniny: Filipa Korduli

Fot. OLO Fot. OLO

Brazylijski sport zdobywa popularność w Środzie Śląskiej

Śr, 09.06.2021 21:27

Od 11 lat na terenie powiatu średzkiego prężnie działają grupy capoeira pod okiem niezastąpionego trenera Łukasza Luksa, który opowiedział nam, czym jest ten sport i dlaczego zasługuje na większą uwagę mieszkańców. 


Capoeira to sztuka walki, którą stworzyli już w XVIII wieku niewolnicy przebywający w Brazylii. Stała się dla nich sposobem na manifestowanie odrębności kulturowej, ale także zabawą pozwalającą zapomnieć o codziennej niedoli. Capoeira łączy akrobatykę i taniec z walką oraz samoobroną. 

- Można powiedzieć, że to ja zapoczątkowałem capoeirę na terenie naszego powiatu: stworzyłem grupy i poprowadziłem zajęcia. W Środzie Śląskiej działamy nieprzerwanie od 2010 roku - rozpoczyna trener Łukasz Luks i dodaje, że średzka grupa planowała na zeszły rok duże wydarzenie na jubileusz. Zaproszono wielu gości z całego świata, niestety impreza ostatecznie nie odbyła się.

Trener Łukasz to człowiek zakochany w capoeirze. Swoją przygodę z tym sportem rozpoczął już na studiach, w 2004 roku. - Zobaczyłem wtedy pokaz capoeiry na wrocławskim rynku, gdzie dwóch panów robiło różne, dziwne wtedy dla mnie, figury. Spodobało mi się to, podpytałem znajomych i okazało się, że moja koleżanka z grupy uczęszcza na treningi capoeiry. Pojechałem zobaczyć jak to wygląda i teraz trenuję już prawie 17 lat - wspomina z uśmiechem. Od tego czasu trener Łukasz kilkukrotnie odwiedził Brazylię, gdzie pod okiem mistrzów doskonalił techniki capoeiry oraz poznawał ich kulturę.

Grupy trenera Łukasza są, jak zaznacza, bardzo wyrównane. Nie ma przewagi chłopców lub dziewczynek. - W treningach biorą udział mali, duzi, chudsi, grubsi. Jest starsza młodzież i malutkie dzieciaczki - opowiada i zauważa, że do tego sportu nie ma specjalnych uwarunkowań, wystarczą chęci. 

Treningi capoeiry rozpoczynają się od rozgrzewki. Dla dzieci przygotowane są gry i zabawy rozwijające ich sprawność, motorykę, zwinność, szybkość i siłę. - Później robimy gwiazdy, stanie na rękach, kopnięcia, uniki, bo capoeira jest mimo wszystko sztuką walki, a nie tańcem - tłumaczy trener. Kopnięcia są najciekawszą częścią treningu według 8-letniej Mai, która dołączyła do grupy na początku roku i bardzo szybko odnalazła się w tym akrobatycznym sporcie. - Już wcześniej umiałam gwiazdy i szpagaty - dodaje wysportowana uczennica.

cap 2

Fot. OLO

Nieodłączną częścią treningu capoeiry jest muzyka, którą uczniowie tworzą sami. Używają do tego prostych instrumentów uderzanych: atabaque, berimbau i pandeiro. Do tego często śpiewają i klaszczą. - Moim zdaniem capoeira jest dla dziecka jednym z najbardziej rozwijających sportów. Oprócz tego, że jest gimnastyka, elementy akrobatyki, sztuka walki, to jest ten akcent muzyczny. Piosenki śpiewamy w innym języku, portugalskim. Całe nazewnictwo technik jest z języka portugalskiego. Capoeira rozwija wiele ważnych obszarów u dziecka - wyjaśnia trener Łukasz. 

Podobnego zdania jest Aurelia, uczennica z ponad 5-letnim stażem. Capoeirę poznała przypadkiem, na wakacyjnych półkoloniach, ale od razu bardzo jej się spodobała - To było ciekawe połączenie sztuk walki, którymi wtedy się interesowałam i muzyki, którą zajmowałam się na co dzień. Po latach, mimo że ludzie się zmieniali, pasja została i dalej mam do tego smykałkę - mówi Aurelia.

cap 3

Fot. OLO

Każda grupa capoeiry posiada swojego brazylijskiego mistrza, z którym jest w stałym kontakcie. - Nasz mistrz odwiedzał nas co roku, jednak już w tamtym roku nie mógł przylecieć przez sytuację na świecie i w tym zapewne również nie będzie mógł - wyjaśnia trener Łukasz. Mistrzowie mają specjalne kompetencje. Mogą m.in. nadawać uczniom “apelido”, czyli specjalne imiona. To ważne wydarzenie w życiu młodych adeptów capoeiry i każdy z niecierpliwością czeka na otrzymanie swojego pseudonimu. - Są to słowa z języka portugalskiego i zazwyczaj takie imię oddaje charakter osoby. Pochodzą od konkretnych cech, które mistrz zaobserwuje w danym uczniu. Może to być pracowitość, lenistwo czy energiczność lub po prostu coś charakterystycznego w wyglądzie - wyjaśnia trener. On sam nosi imię Galo, czyli kogut. - Wzięło się to od tego, że zawsze miałem postawione włosy, czyli takiego “kogucika” na głowie - śmieje się Galo.

Mimo trudnej sytuacji na świecie trener Łukasz stara się angażować uczniów w lokalne wydarzenia. - Wiadomo, że nie polecimy teraz na zagraniczne eventy, tak jak kiedyś do Niemczech, Grecji czy Anglii, dlatego musimy zadowolić się imprezami na lokalnym podwórku - mówi. W ciągu minionego roku, w spokojniejszych miesiącach, udało im się zorganizować pokazy w szkołach, przedszkolach, na finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i gali boksu. Parę dni temu zaprezentowali się również na gminnej scenie z okazji Dnia Dziecka.

Zajęcia u trenera Łukasza w Środzie Śląskiej odbywają się we wtorki i czwartki. Grupa dziecięca w godzinach 16.30 i 17.00, o 18.00 dorośli. - Pierwsze zajęcia zawsze są bezpłatne. Każdy może przyjść, spróbować, do czego gorąco zachęcam. Capoeira to coś więcej niż sport - my tworzymy małą, sympatyczną społeczność - kończy trener.

OLO

 • 2
 • 16
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Eugeniusz powiedział(a) Więcej
  Po kostce brukowej rowerem??hahaha ..jesteś chyba tym co jeździ sciezka rowerową autem.Bzdura totalna  5 godzin temu.
 • To ja powiedział(a) Więcej
  CHODZI PO WOLNOŚCI I CIESZY SIĘ WIDOKAMI BO DAJE Z UCHA A BIEDAK SKRZYWDZONY TYLKO SUFIT... 6 godzin temu.
 • Pakto powiedział(a) Więcej
  Dobrze prawisz kolego. Teraz ludzie stają na głowie, pieką ciasta, robią jakieś licytacje,... 7 godzin temu.
 • Kuba powiedział(a) Więcej
  Ponoć ma się dobrze i nadal cieszy się życiem i wolnością. Co mu tam, że kumpel... 7 godzin temu.

Najnowsze artykuły

czwartek / 21.10.2021 / 16:49

Nowe bramy remizy OSP Bukówek zamontowane

Ochotnicza Straż Pożarna w Bukówku we wrześniu br. otrzymała 15,7 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we…

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.10.2021 07:53 wrote:

Do sprzedania Thermomix 5, kompletny w pełni sprawny. 2300 zł.  Środa Śl. tel. 728861091…

18.10.2021 18:05 wrote:

Dzień dobry, poszukujemy działki/domu w Środzie Śląskiej lub najbliższej okolicy. Dom może być do remontu. Nr telefonu 785 558 716 Maciej…

11.10.2021 12:03 wrote:

PŁACĘ GOTÓWKĄ za ANTYKI - OBRAZY, LAMPY, PORCELANA, CERAMIKA, SZTUĆCE, ZEGARY, SREBRO, SZABLE, RZEŹBY itp... - zadzwoń - 603 567 304 Mniejsz…

28.09.2021 13:24 wrote:

Kupię Antyki - Starocie - Stare Pamiątki, Wartościowe Drobiazgi itp. ZA GOTÓWKĘ - ŚRODA ŚLĄSKA i okolice ... Mniejsze Meble, Obrazy i Obr…

0
RAZEM