wtorek 21.09.2021

Imieniny: Jonasza Mateusza

U nas także nie brakuje mistrzów!

U nas także nie brakuje mistrzów!

Pt, 25.06.2021 18:34
 •  

Lokalne samorządy w swojej statutowej działalności nie zapominają o osobach niepełnosprawnych. Wiele z nich robi krok dalej i wspiera ich sportowe pasje oraz aktywność.


Dzień sportu i spotkania olimpijczyków

Najbardziej znanymi sportowymi wydarzeniami z udziałem osób niepełnosprawnych organizowanymi w Środzie Śląskiej były Dni Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz  Spotkanie Po Latach Dolnośląskich Olimpijczyków. Ich inicjatorem i głównym organizatorem był ówczesny prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji Mariusz Kozak. Oba wydarzenia odbywały się kilkanaście lat. Szczególny charakter miały te z 2012 roku. Dzień Sportu oraz spotkanie olimpijczyków połączono z uroczystym otwarciem Średzkiego Parku Wodnego. Na inaugurację zaproszono kilkudziesięciu uznanych sportowców, olimpijczyków i paraolimpijczyków. To właśnie oni jako pierwsi przetestowali basen sportowy.

Rok później na jubileuszową, 20. edycję Spotkań po Latach Dolnośląskich Olimpijczyków do Środy Śląskiej przyjechało kilkunastu olimpijczyków i dziewięciu utytułowanych paraolimpijczyków, m.in.: lekkoatletka Barbara Bedła-Tomaszewska, siatkarz Jacek Lojtek i pływaczka Katarzyna Bieniek. Sportowcy spotkali się z uczniami średzkich szkół i wspólnie powspominali olimpiady.

Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi i turniej w warcabach

Cykliczny charakter miały również Otwarte Mistrzostwa Powiatu Średzkiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Mężczyzn. Uczestnicy startowali w kilku kategoriach: sześciu wagowych, jednej open i jednej dla niepełnosprawnych. W tej ostatniej w 2015 roku zwyciężył średzianin, Bartosz Kuriata. - Mimo opóźnionego okresu przygotowawczego, spowodowanego wysokimi temperaturami panującymi na początku sierpnia, udało mi się wyrównać rekord życiowy 150 kg - opowiadał po zwycięstwie Kuriata. 

Osoby niepełnosprawne miały również osobną kategorię w Międzynarodowym Turnieju w warcabach stupolowych zorganizowanym w 2019 roku pn. "III Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej", zainicjowanym przez Roberta Sobczyka. W dziewięciu kategoriach udział wzięło 86 zawodników, natomiast w gronie niepełnosprawnych wystąpiło ich aż 20. Walka o zwycięstwo i tytuł Księcia Turnieju toczyła się do końca. Ostatecznie wygrał Jan Biskupski bardzo nieznacznie wyprzedzając Mariana Jędrzyckiego (mieszkańca Środy Śląskiej reprezentującego klub Sudety Kłodzko). 

Mistrz świata z Miękini

Wśród niepełnosprawnych sportowców z naszego terenu imponującym sukcesem może pochwalić się Jacek Moliński z Miękini. Pan Jacek to reprezentant polskiej kadry w Siatkówce Osób Niepełnosprawnych, a w 2018 roku wraz z kolegami (Arturem Wąsowiczem i Łukaszem Zielińskim) wygrał Puchar Świata. W  rozgrywkach udział wzięły dwie polskie reprezentacje. Polska II (z panem Jackiem w składzie) wygrała puchar pokonując reprezentację gospodarzy - Kazachstanu, natomiast Polska I zdobyła 4. miejsce.

Niecały rok później Jacek Moliński odniósł kolejny sukces. Na turnieju siatkówki plażowej niepełnosprawnych w Chinach kadra narodowa z panem Jackiem w składzie zajęła 3. miejsce. Wyjazd kadry narodowej odbył się pod opieką trenera Adama Malika i  został zorganizowany przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

 Współpraca ze „Startem” Wrocław

Wydarzenia sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych to ważna część życia naszej społeczności. Mając to na uwadze w kwietniu tego roku nasza gazeta nawiązała współpracę z Wojewódzkim Zrzeszeniem Sportowym Niepełnosprawnych "Start” z Wrocławia. Stowarzyszenie zrzesza osoby niepełnosprawne i ma na celu ich aktywizowanie poprzez sport. W swoich sekcjach sportowych szkolą osoby, które odnoszą wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. 

- Możemy pochwalić się prawie siedemdziesięcioletnią historią, pełną sukcesów naszych sportowców na arenach sportowych całego świata. Obecnie prowadzimy szkolenie ponad 200 sportowców w dziesięciu sekcjach sportowych. Doświadczenie trenerów, zaangażowanie działaczy, a przede wszystkim zapał i wytrwałość naszych zawodników sprawiają, iż nasz klub jest największym i jednym z najbardziej utytułowanych, zrzeszających niepełnosprawnych sportowców w naszym kraju - opowiada wiceprezes Bożydar Abadżijew, były siatkarz, a obecnie trener. - Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów naszych sportowców toteż ograniczę się tylko do zdobyczy medalowych na Igrzyskach Paraolimpijskich, które przedstawiają się następująco: 71 złotych medali, 50 – srebrnych i 40 – brązowych.

W ramach współpracy nasza gazeta będzie transmitować najważniejsze wydarzenia z udziałem klubu. O innych, ciekawych projektach realizowanych ze "Startem" Wrocław będziemy państwa informować na bieżąco.

OLO

 • 4
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najczęściej komentowane

Najnowsze komentarze

 • Wojewoda powiedział(a) Więcej
  Wniosek o światła ma już z 2-3 lata, jak nie więcej. A konsultacje w sprawie przebudowy... 4 godziny temu.
 • JK powiedział(a) Więcej
  A skąd wiadomo, że gmina coś zamawiała? W tekście jest tylko mowa o wezwaniu w sprawie... 5 godzin temu.
 • IwanGelik powiedział(a) Więcej
  Jprdl. Powiat nie ma się czym pochwalić-parcie na szkło lvl himalaje......
  Boję się... 6 godzin temu.
 • Dziurkacz papier biurko powiedział(a) Więcej
  Ty do roboty się weź a nie siedzisz w komentarzach... 12 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…

31.08.2021 16:15 wrote:

Sprzedam: - jeansy dziewczęce 140cm, dwie  pary, każda po 10 zł, stan idealny, - kurtkę chłopięcą jesienną Decatlon 140-150cm, 30 zł, sta…

11.08.2021 14:39 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE - LIKWIDACJA - PRZEPROWADZKA DOMU, MIESZKANIA - ZADZWOŃ ! KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE za GOTÓWKĘ !Obrazy, Porcelana, Ce…