Dzień sportu i spotkania olimpijczyków
Najbardziej znanymi sportowymi wydarzeniami z udziałem osób niepełnosprawnych organizowanymi w Środzie Śląskiej były Dni Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz Spotkanie Po Latach Dolnośląskich Olimpijczyków. Ich inicjatorem i głównym organizatorem był ówczesny prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji Mariusz Kozak. Oba wydarzenia odbywały się kilkanaście lat. Szczególny charakter miały te z 2012 roku. Dzień Sportu oraz spotkanie olimpijczyków połączono z uroczystym otwarciem Średzkiego Parku Wodnego. Na inaugurację zaproszono kilkudziesięciu uznanych sportowców, olimpijczyków i paraolimpijczyków. To właśnie oni jako pierwsi przetestowali basen sportowy.
Rok później na jubileuszową, 20. edycję Spotkań po Latach Dolnośląskich Olimpijczyków do Środy Śląskiej przyjechało kilkunastu olimpijczyków i dziewięciu utytułowanych paraolimpijczyków, m.in.: lekkoatletka Barbara Bedła-Tomaszewska, siatkarz Jacek Lojtek i pływaczka Katarzyna Bieniek. Sportowcy spotkali się z uczniami średzkich szkół i wspólnie powspominali olimpiady.
Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi i turniej w warcabach
Cykliczny charakter miały również Otwarte Mistrzostwa Powiatu Średzkiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Mężczyzn. Uczestnicy startowali w kilku kategoriach: sześciu wagowych, jednej open i jednej dla niepełnosprawnych. W tej ostatniej w 2015 roku zwyciężył średzianin, Bartosz Kuriata. - Mimo opóźnionego okresu przygotowawczego, spowodowanego wysokimi temperaturami panującymi na początku sierpnia, udało mi się wyrównać rekord życiowy 150 kg - opowiadał po zwycięstwie Kuriata.
Osoby niepełnosprawne miały również osobną kategorię w Międzynarodowym Turnieju w warcabach stupolowych zorganizowanym w 2019 roku pn. "III Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej", zainicjowanym przez Roberta Sobczyka. W dziewięciu kategoriach udział wzięło 86 zawodników, natomiast w gronie niepełnosprawnych wystąpiło ich aż 20. Walka o zwycięstwo i tytuł Księcia Turnieju toczyła się do końca. Ostatecznie wygrał Jan Biskupski bardzo nieznacznie wyprzedzając Mariana Jędrzyckiego (mieszkańca Środy Śląskiej reprezentującego klub Sudety Kłodzko).
Mistrz świata z Miękini
Wśród niepełnosprawnych sportowców z naszego terenu imponującym sukcesem może pochwalić się Jacek Moliński z Miękini. Pan Jacek to reprezentant polskiej kadry w Siatkówce Osób Niepełnosprawnych, a w 2018 roku wraz z kolegami (Arturem Wąsowiczem i Łukaszem Zielińskim) wygrał Puchar Świata. W rozgrywkach udział wzięły dwie polskie reprezentacje. Polska II (z panem Jackiem w składzie) wygrała puchar pokonując reprezentację gospodarzy - Kazachstanu, natomiast Polska I zdobyła 4. miejsce.
Niecały rok później Jacek Moliński odniósł kolejny sukces. Na turnieju siatkówki plażowej niepełnosprawnych w Chinach kadra narodowa z panem Jackiem w składzie zajęła 3. miejsce. Wyjazd kadry narodowej odbył się pod opieką trenera Adama Malika i został zorganizowany przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.
Współpraca ze „Startem” Wrocław
Wydarzenia sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych to ważna część życia naszej społeczności. Mając to na uwadze w kwietniu tego roku nasza gazeta nawiązała współpracę z Wojewódzkim Zrzeszeniem Sportowym Niepełnosprawnych "Start” z Wrocławia. Stowarzyszenie zrzesza osoby niepełnosprawne i ma na celu ich aktywizowanie poprzez sport. W swoich sekcjach sportowych szkolą osoby, które odnoszą wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.
- Możemy pochwalić się prawie siedemdziesięcioletnią historią, pełną sukcesów naszych sportowców na arenach sportowych całego świata. Obecnie prowadzimy szkolenie ponad 200 sportowców w dziesięciu sekcjach sportowych. Doświadczenie trenerów, zaangażowanie działaczy, a przede wszystkim zapał i wytrwałość naszych zawodników sprawiają, iż nasz klub jest największym i jednym z najbardziej utytułowanych, zrzeszających niepełnosprawnych sportowców w naszym kraju - opowiada wiceprezes Bożydar Abadżijew, były siatkarz, a obecnie trener. - Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów naszych sportowców toteż ograniczę się tylko do zdobyczy medalowych na Igrzyskach Paraolimpijskich, które przedstawiają się następująco: 71 złotych medali, 50 – srebrnych i 40 – brązowych.
W ramach współpracy nasza gazeta będzie transmitować najważniejsze wydarzenia z udziałem klubu. O innych, ciekawych projektach realizowanych ze "Startem" Wrocław będziemy państwa informować na bieżąco.
OLO