sobota 23.09.2023

Imieniny: Bogusława Tekli

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Sport piątek, 25 czerwiec 2021 18:34


U nas także nie brakuje mistrzów!

2 CommentsLokalne samorządy w swojej statutowej działalności nie zapominają o osobach niepełnosprawnych. Wiele z nich robi krok dalej i wspiera ich sportowe pasje oraz aktywność.Dzień sportu i spotkania olimpijczyków

Najbardziej znanymi sportowymi wydarzeniami z udziałem osób niepełnosprawnych organizowanymi w Środzie Śląskiej były Dni Sportu Osób Niepełnosprawnych oraz  Spotkanie Po Latach Dolnośląskich Olimpijczyków. Ich inicjatorem i głównym organizatorem był ówczesny prezes Ośrodka Sportu i Rekreacji Mariusz Kozak. Oba wydarzenia odbywały się kilkanaście lat. Szczególny charakter miały te z 2012 roku. Dzień Sportu oraz spotkanie olimpijczyków połączono z uroczystym otwarciem Średzkiego Parku Wodnego. Na inaugurację zaproszono kilkudziesięciu uznanych sportowców, olimpijczyków i paraolimpijczyków. To właśnie oni jako pierwsi przetestowali basen sportowy.

Rok później na jubileuszową, 20. edycję Spotkań po Latach Dolnośląskich Olimpijczyków do Środy Śląskiej przyjechało kilkunastu olimpijczyków i dziewięciu utytułowanych paraolimpijczyków, m.in.: lekkoatletka Barbara Bedła-Tomaszewska, siatkarz Jacek Lojtek i pływaczka Katarzyna Bieniek. Sportowcy spotkali się z uczniami średzkich szkół i wspólnie powspominali olimpiady.

Mistrzostwa w wyciskaniu sztangi i turniej w warcabach

Cykliczny charakter miały również Otwarte Mistrzostwa Powiatu Średzkiego w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Mężczyzn. Uczestnicy startowali w kilku kategoriach: sześciu wagowych, jednej open i jednej dla niepełnosprawnych. W tej ostatniej w 2015 roku zwyciężył średzianin, Bartosz Kuriata. - Mimo opóźnionego okresu przygotowawczego, spowodowanego wysokimi temperaturami panującymi na początku sierpnia, udało mi się wyrównać rekord życiowy 150 kg - opowiadał po zwycięstwie Kuriata. 

Osoby niepełnosprawne miały również osobną kategorię w Międzynarodowym Turnieju w warcabach stupolowych zorganizowanym w 2019 roku pn. "III Złota Korona Średzka o Puchar Burmistrza Środy Śląskiej", zainicjowanym przez Roberta Sobczyka. W dziewięciu kategoriach udział wzięło 86 zawodników, natomiast w gronie niepełnosprawnych wystąpiło ich aż 20. Walka o zwycięstwo i tytuł Księcia Turnieju toczyła się do końca. Ostatecznie wygrał Jan Biskupski bardzo nieznacznie wyprzedzając Mariana Jędrzyckiego (mieszkańca Środy Śląskiej reprezentującego klub Sudety Kłodzko). 

Mistrz świata z Miękini

Wśród niepełnosprawnych sportowców z naszego terenu imponującym sukcesem może pochwalić się Jacek Moliński z Miękini. Pan Jacek to reprezentant polskiej kadry w Siatkówce Osób Niepełnosprawnych, a w 2018 roku wraz z kolegami (Arturem Wąsowiczem i Łukaszem Zielińskim) wygrał Puchar Świata. W  rozgrywkach udział wzięły dwie polskie reprezentacje. Polska II (z panem Jackiem w składzie) wygrała puchar pokonując reprezentację gospodarzy - Kazachstanu, natomiast Polska I zdobyła 4. miejsce.

Niecały rok później Jacek Moliński odniósł kolejny sukces. Na turnieju siatkówki plażowej niepełnosprawnych w Chinach kadra narodowa z panem Jackiem w składzie zajęła 3. miejsce. Wyjazd kadry narodowej odbył się pod opieką trenera Adama Malika i  został zorganizowany przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”.

 Współpraca ze „Startem” Wrocław

Wydarzenia sportowe z udziałem osób niepełnosprawnych to ważna część życia naszej społeczności. Mając to na uwadze w kwietniu tego roku nasza gazeta nawiązała współpracę z Wojewódzkim Zrzeszeniem Sportowym Niepełnosprawnych "Start” z Wrocławia. Stowarzyszenie zrzesza osoby niepełnosprawne i ma na celu ich aktywizowanie poprzez sport. W swoich sekcjach sportowych szkolą osoby, które odnoszą wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej. 

- Możemy pochwalić się prawie siedemdziesięcioletnią historią, pełną sukcesów naszych sportowców na arenach sportowych całego świata. Obecnie prowadzimy szkolenie ponad 200 sportowców w dziesięciu sekcjach sportowych. Doświadczenie trenerów, zaangażowanie działaczy, a przede wszystkim zapał i wytrwałość naszych zawodników sprawiają, iż nasz klub jest największym i jednym z najbardziej utytułowanych, zrzeszających niepełnosprawnych sportowców w naszym kraju - opowiada wiceprezes Bożydar Abadżijew, były siatkarz, a obecnie trener. - Nie sposób wymienić wszystkich sukcesów naszych sportowców toteż ograniczę się tylko do zdobyczy medalowych na Igrzyskach Paraolimpijskich, które przedstawiają się następująco: 71 złotych medali, 50 – srebrnych i 40 – brązowych.

W ramach współpracy nasza gazeta będzie transmitować najważniejsze wydarzenia z udziałem klubu. O innych, ciekawych projektach realizowanych ze "Startem" Wrocław będziemy państwa informować na bieżąco.

OLO
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )

Sentymentalna podroż po PRL. Sklepowa na dzień dobry przyitala Cię  uprzejmym słowem.  Czego ... pan sobie ...
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 
Świetna zabawa. Pani STAROŚCINA to chyba lustra nie ma w domu. 

Lokalne ogłoszenia drobne

05.09.2023 19:48 wrote:

Sprzedam dom w Wilczkowie gm. Malczyce, pow. 77,40 m2, trzy pokoje, cena 139000 zł, tel. 693623821…

05.09.2023 19:21 wrote:

Sprzedam mieszkanie składające się z 4 pokoi, kuchni, łazienki, otwartego salonu. Lokal o powierzchni 109 m2, cena 350 000 zł do negocjacji…

23.08.2023 18:01 wrote:

Kupię - > ANTYKI < - SPRZĄTANIE - LIKWIDACJA MIESZKANIA / DOMU / KOLEKCJI -?- Kupuję Antyki - Płacę Gotówką ! Interesują mnie…

20.08.2023 07:03 wrote:

Muzeum Regionalne Środa Śląska            wymagania: Pracownik ochrony-wpis na listę kwalifikowanego pracownika ochrony legitymacja osob…

eko006groszek

handlo trans

hydrotech do gazety nowa reklama

Nie przegap tych artykułów.