1872 podpisy pod petycją dot. Festiwalu Uwolnić Muzykę

wtorek, 26 marzec 2019 10:42 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Do Burmistrza i Rady Miejskiej Środy Śląskiej oraz Starosty i Rady Powiatu Średzkiego wpłynęła dziś (26 marca br.) Petycja Mieszkańców Powiatu Średzkiego ws. zaprzestania finansowania i organizacji Festiwalu Uwolnić Muzykę w Środzie Śląskiej. Pod dokumentem podpisało się 1872 mieszkańców.

Wśród podpisanych największą grupę stanowią mieszkańcy Środy Śląskiej – 855 osób. Z całej Gminy Środa Śląska za petycją opowiedziało się 1585 mieszkańców. Akcja zbierania podpisów trwała od 9 do 25 marca br. i była inicjatywą oddolną. Jako jej organizatorzy bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbieranie podpisów i każdej osobie, która zechciała opowiedzieć się w tej ważnej sprawie. Całkowita liczba podpisów, zebranych w tak krótkim czasie pokazuje, jak duża część lokalnej społeczności – gospodarzy tego miejsca – nie popiera obecności wydarzenia w średzkiej przestrzeni publicznej. Warto podkreślić, że są wśród nich przedstawiciele różnych grup wiekowych. Tymczasem uczestnicy Festiwalu to głównie osoby spoza terenu miasta i powiatu, co świadczy o niewielkiej wartości wydarzenia dla lokalnej społeczności.

Popierający petycję sprzeciwili się profanowaniu religii i wartości chrześcijańskich poprzez wykonawców satanizujących, promowaniu w ten sposób Ziemi Średzkiej, finansowaniu wydarzenia z pieniędzy publicznych (przez kilka lat Festiwal otrzymywał dotację z budżetu Gminy Środa Śląska i Powiatu Średzkiego), organizowaniu festiwalu na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego oraz nieprzestrzeganiu przez organizatorów ciszy nocnej. Kopie podpisów złożone zostały w siedzibach lokalnych władz, a treść petycji przesłano również do wiadomości Marszałka Województwa, Wojewody Dolnośląskiego, Metropolity Wrocławskiego oraz Inspektora Salezjańskiego.

Wokół zbierania podpisów narosło również wiele nieprawdziwych informacji, rozpowszechnianych przez organizatorów Festiwalu Uwolnić Muzykę, w tym informacje o rzekomej mowie nienawiści płynącej z ambon średzkich świątyń. W mediach społecznościowych obserwujemy ogromną falę hejtu, skierowaną w naszą stronę przez zwolenników Festiwalu. Rozważamy możliwość skierowania niektórych komentarzy na drogę prawną. Chcemy czuć się szanowani i bezpieczni w naszym mieście.

Z przeprowadzonych z mieszkańcami rozmów jasno wynika nadzieja, że uda się już w tym roku powstrzymać organizację Festiwalu.

Czy władze Gminy i Powiatu przychylą się do głosu mieszkańców?

Organizatorzy

PETYCJA

petycja skan

TREŚĆ PŁATNA

Proponowane artykuły: