Mieszkańcy: Jak teraz dojeżdżać do szkół?

czwartek, 04 październik 2018 13:49
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnim czasie odebraliśmy kilka telefonów i próśb mailowych o zainteresowanie się sprawą przewozu osób w godzinach porannych, głownie na terenie gminy Malczyce.

- Nasze dzieci teraz nie będą miały jak dojechać do szkół - mówi mieszkaniec Chełma. - Ja nie mam możliwości wozić swojego dziecka, bo do pracy dojeżdżam w całkiem innym kierunku i o godzinie 6 rano - podkreślał i wspomniał, że przewoźnik, który dotychczas zapewniał transport uczniom, dziś ma złożyć w średzkim starostwie rezygnację z obsługi trasy przebiegającej m.in. przez jego miejscowość. Podobne zaniepokojenie wyraził kilka dni wcześniej mieszkaniec miejscowości Dębice. - Trzeba coś zrobić w tej sprawie! - stwierdził  kończąc rozmowę.

Poprosiliśmy właściciela firmy przewozowej z Malczyc o potwierdzenie informacji o ewentualnym wycofaniu kursów, jednak nie chciał z nami rozmawiać. - To moja prywatna sprawa! - stwierdził zdenerwowany.

Czytelnicy pytają...

- Dowiedziałam się, że w związku z pokrywającymi się rozkładami przewoźnik z Malczyc zamyka trasę przebiegające przez kilka miejscowości w naszym powiecie. Po telefonie do przewoźnika dowiedziałam się (...), że średzka komunikacja będzie jeździć w godzinach, w których nie ma transportu, a odległość będzie 30-minutowa. Po publikacji rozkładów widać, że komunikacja wchodzi bezpośrednio niecałe 10 min. przed lub po, więc ten przewoźnik zamyka trasę co skutkuje tym, że kilka wiosek spoza gminy Środa Śląska pozostanie bez transportu. Prywatni przewoźnicy mieli 7 połączeń na trasie i jechali dalej do innych miejscowości. Proszę o wyjaśnienie tego, ponieważ nie będziemy mieli jak jeździć do szkół - napisała do nasz czytelniczka.

- Czy mogliby Państwo ustalić czy to prawda że Średzka Komunikacja Publiczna wchodząc teraz od poniedziałku na trasy południowej części gminy Środa Śląska robi to, że prywatni przewoźnicy się wycofują całkowicie. W piątek tak zapowiedzieli, ponieważ rozkłady jazdy komunikacji są w odległości 5 minut od ich odjazdów, a większość kursów jest w okolicach 10 minut? Bez takich przewoźników duża część miejscowości w powiecie zostanie bez transportu publicznego. Proszę o ustalenie tego. Chodzi o trasę do Wrocisławic - poprosił nasz czytelnik.

... Średzka Komunikacja Publiczna odpowiada:

- Nawiązując do przesłanych przez Państwa pytań od czytelników, informujemy, iż na spotkaniu w dniu 31 sierpnia br. w którym uczestniczyli lokali przewoźnicy, przedstawiony został WSTĘPNY rozkład jazdy ŚKP, uwzględniający bufory kolizyjności wielkości 20 minut przed i po kursach. Mając  na uwadze zapotrzebowanie naszych mieszkańców na usługi oferowane przez gminną komunikację i biorąc pod uwagę liczne prośby i wnioski, które spływały drogą elektroniczna, telefoniczną oraz pisemną( pod jednym z nich podpisało się 60 osób), zdecydowaliśmy, że jak najbardziej zasadne będzie uruchomienie naszych połączeń. Mieszkańcy wnioskowali o pilne uruchomienie „kursów szkolnych” – dowożących młodzież do szkół ponadpodstawowych w Środzie Śląskiej przed godziną 8:00. Prywatni przewoźnicy mimo wykupionych u nich biletów miesięcznych nie zabierali wszystkich uczniów.

Do dnia dzisiejszego żaden z prywatnych przewoźników nie uruchomił kursów do Pęczkowa i Chwalimierza.  Przy kursie z Jastrzębiec do Środy Śląskiej zachowaliśmy bufor czasowy 14 i 30 minut między połączeniami tylko dlatego, że odstępy między połączeniami jednego przewoźnika wynosi 44 minuty.

W związku z rozwojem sieci połączeń KD plan przebiegu linii 10A i 10B jest mocno powiązany ze stacją kolejową. W godzinach porannych autobusy jadą na trasie Środa Śląska – Stacja Kolejowa – Lipnica – Jastrzębce – Środa Śląska, natomiast w godzinach popołudniowych odwracamy kolejność i jedziemy na trasie Środa Śląska – Jastrzębce – Lipnica – Stacja Kolejowa – Środa Śląska tak, żeby obsłużyć jak największą ilość pociągów KD.

Wspomnieć warto, iż prywatni przewoźnicy na niektórych trasach mają znacznie mniejszy bufor czasowy, wynoszący poniżej 10 minut. Z informacji uzyskanych od dwóch prywatnych przewoźników wynika, iż na trasie Kwietno-Malczyce-Jastrzębce-Środa Śląska nie ma mowy o chaosie komunikacyjnym oraz nieopłacalności ekonomicznej.

Średzka Komunikacja Publiczna dociera do każdej miejscowości na terenie gminy Środa Śląska realizując kursy w ramach komunikacji miejskiej. Jako spółka gminna została powołana w celu spełnienia potrzeb społecznych mieszkańców. Taką misję realizujemy i będziemy realizować. Z naszej strony możemy zapewnić, iż nie pozostawimy mieszkańców naszej gminy bez możliwości dotarcia na dworzec kolejowy lub do Środy Śląskiej - czytamy w oświadczeniu ŚKP.

Jak będzie?

Jak dowiedzieliśmy się przed chwilą w średzkim starostwie, przewoźnik nie zmierza likwidować żadnej z dotychczasowych obsługiwanych linii, a jedynie zmienia rozkład jazdy, który jego zdaniem obecnie koliduje z nowym rozkładem wprowadzonym przez Średzką Komunikację Publiczną. Na razie nie wiemy, jakie zmiany wprowadziła firma przewozowa z Malczyc, bo jak nam powiedziano, rozkład jest obecnie w trakcie sprawdzania, a niebawem zostanie przesłany do zatwierdzenia gminie Malczyce... Więc musimy na razie uzbroić się w cierpliwość z nadzieją, że wkrótce będziemy mogli napisać więcej na ten temat.

(red) fot. zdj. ilustracyjne

Ostatnio zmieniany sobota, 06 październik 2018 10:46

Komentarze  

Permalink +5 mateusz
Ludzie,

pomyślcie co się stanie jak skonczą się dotacje z unii. Żyjecie tu i teraz. cieszycie się, że przejazdy są prawie darmowe ale tak nie będzie wiecznie. Skończą się dotacje będziemy wszyscy w podatkach płacić za utrzymanie busów. Rok temu jak były mrozy te auta nie wyjechały na ulicę bo nie mają ogrzewania. To wszystko jest nieprzemyślane. Zobaczycie, że wszyscy będziemy jeszcze tęsknić za tym co było. Jestem za tym aby wprowadzać zmiany ale w rozsądny sposób.
2018-11-08 22:13 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Mikusia
Koncze prace o 16 : 00
Jak mam wrocic do domu, do Malczyc ????????????????????????????????????
2018-11-05 22:58 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 mateusz
Cytuję Mikusia:
Koncze prace o 16 : 00
Jak mam wrocic do domu, do Malczyc ????????????????????????????????????


Do trumienki średzckiej i na stacje PKP. Stamtąd do Malczyc. A jak się nie podoba to napisać do Wójta Malczyc aby nie robił jaj sobie :lol:
2018-11-08 22:15 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink 0 Błażej
Cytuję Mikusia:
Koncze prace o 16 : 00
Jak mam wrocic do domu, do Malczyc ????????????????????????????????????


Do trumienki średzckiej i na stacje PKP. Stamtąd do Malczyc. A jak się nie podoba to do Wójta na skargę
2018-11-08 22:27 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +4 Z Malczyc
Ktoś w końcu poruszył temat pełnomocnika ds transportu, który z "nieposzlakowaną" opinią i kończącym się 3 letnim zakazem prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu na początku roku dostał posadkę od Pana Burmistrza w urzędzie i śpk. Brawo, etyka najwyższych lotów, do tego syn właściciela konkurencyjnej firmy. Świat politycznych bezkręgowców.
2018-10-08 13:54 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -2 do malczyc
dlaczego macie pretensje do śkp? przecież robią to do czego zostali powołani przez radnych i burmistrza. przypominam, że nikt z radnych nie był przeciwko komunikacji, nawet nasz wnęk. radni w budżecie zapisali pieniądze na komunikację, burmistrz zakupił tabor. polbus już dawno wycofał się z rynku średzkiego, przecież nie wygra z takimi cenami. a na koniec polityka, czy ruciński mógł sobie pozwolić żeby zostawić transport młodzieży szkolnej do szkół a potem jej nie odwozić? na co liczyli prywaciarze? przecież bilet miesięczny w śkp to 33 lub 44 złote! moje dziecko z ciechowa jedzie za 33 złote!!! cały miesiąc!!! dzięki za komunikację,ale ciągle może być lepiej, pomyślcie jeszcze o transporcie na strefę dla całej gminy
2018-10-06 21:25 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +4 Z Malczyc
Jeżeli pomiędzy 14 35 a 14 45 jest 14 lub 30 min to widać ciekawe macie wykształcenie.
2018-10-06 14:37 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 do malczyc
a jakie ty masz wykształcenie? przecież napisali , że chodzi o kurs z jastrzębiec do środy.
2018-10-06 20:54 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +9 Mieszkaniec
Pytanie czytelników dotyczyło miejscowości takich jak Wrocislawice czy Dębice albo Chełm a odpowiedz skupia się tylko i wyłącznie na terenie gminy środa śląska. Przecież ta odpowiedź jest kompletnie pozbawiona sensu, jedynie krótkie wyjaśnienie sytuacji obecnego przewoźnika
2018-10-06 10:43 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +3 Radny nieporadny
Bo co miała śkp odpowiedzieć, nawet w swojej wypowiedzi zawarli masę kłamstw, żerują na budżecie gminnym dodatkowo teraz zniszczyli transport powiatowy narazie jednej gminy pewnie w nowym roku kolejnych. Niech burmistrz wyda oświadczenie wtedy dowiemy się jak było naprawdę.
2018-10-06 10:48 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +8 Gabrys
Jaki trzeba złożyć wniosek aby uruchomić komunikację cesarzowic że strefa na 3 zmiany? Do kogo go kierować?
2018-10-05 04:38 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +5 Radny nieporadny
Nawet miekini nie stać na własną komunikację a Malczyce stać ciekawe ciekawe Adamie
2018-10-06 10:45 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +12 Jan Brzechwa
Moja szkoła takie bajki pisać! zadna osoba prowadząca biznes nie oświadczyłaby że chce konkurencji chyba tylko spółka ze Środy Śląskiej. Ale chętnie zobaczę takie oświadczenie.
2018-10-04 22:30 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +13 Północna czesc
Są autobusy co 44 min i wchodzi tam komunikacja bo nie ma autobusów? Coś chyba nie halo tutaj. Ja do Rzeczycy teraz mam co 2,5h też chcielibyśmy jako wioska mieć przynajmniej co godzinę autobusy proszę uwzględnić też nasze potrzeby!
2018-10-04 22:07 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +11 Obserwator
Rolandzie! To krótko i na temat bo brak jasnych odpowiedzi. Lord oszukał prywaciazy czy nie?
2018-10-04 20:27 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +1 Adam
Nic nie będzie grało jeżeli syn tego przewoźnika z Malczyc dalej będzie pracował jako pełnomocnik ds transportu w ŚKP i UM ludzie będą na drugim miejscu dziwi mnie to że obecnie rządzący pozwalają na taką prywatę w ramach publicznych pieniędzy. Syn ojcu krzywdy nie zrobi a ty dalej stawaj na głowie jak dojechać do ŚŚ.
2018-10-04 16:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +12 Pasazer
Właśnie o to chyba chodzi aby istnieli razem bo komunikacja jeździ po gminie i dalej nie może a miejscowości poza gmina też przyjeżdżają do środy chyba chodzi o to aby dodać kolejne połączenia a nie robić krzywde
2018-10-04 17:26 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +13 Mieszkanka
Ja też tak uważam jak było 5 autobusów to było mało śkp dodało 4 autobusy więc mamy np 9 ale można jakoś dopasować godziny żeby cały dzień były autobusy a nie 2 o 14 dwa o 15 dwa przed 8 i jedzie jeden za drugim. Można jakoś to ustalić
2018-10-04 17:32 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +9 Mieszkanka
Albo wspólne bilety i po problemie wtedy będzie jeden miesięczny i każdy będzie jeździł gdzie chce z kim chce i kiedy chce
2018-10-04 19:39 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink -3 Adam
Właśnie przez takie myślenie zawsze będzie problem... Dlaczego ŚKP nie może wozić po za gminą ŚŚ? Bo ludzie decyzyjni na to nie pozwolą. A tak będzie zawsze ktoś miał niegogodnosci... W jednym Przypadku Ciechow Bukowek Wrocisławice a w drugim Chełm Zawadka Szymanow Dębica Kwietno i Wilczków. Wystarczy kupno jednego autobusu do zaspokojenia potrzeb gminy Malczyce. Warto się nad tym zastanowić.
2018-10-05 12:15 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +11 Studia
Komunikacji jeżeli dbacie o mieszkańców na równi to proszę tutaj na forum o skomunikowane Ciechowa ze stacja PKP. Dodatkowo proszę o stworzenie połączeń w weekendy. Jeżeli my mieszkańcy jesteśmy najważniejsi to proszę to zrealizować. Bo narazie wasze a raczej nasze autobusy są puste i jeżdżą w godzinach gdzie w każdym kierunku było masę autobusow
2018-10-04 16:08 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +2 Amity
Może od razu spod twojego domu na stację PKP? Przecież są busy na stację że Środy Sl. Dojeżdża komunikacja do środy i dalej na stację
2018-10-05 06:52 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +4 Studia
Właśnie nie ma połączenia. Przesiadka byłaby ok ale trzeba być na dworcu PKP ok 6 45 aby we wrocku być przed 8 wszystkie autobusy przyjeżdżają do środy chwilę przed 8
2018-10-05 09:47 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +9 Uczen
Przewoźnik złożył zmianę rozkładu wcześniej, teraz ma złożyć zamknięcie linii tak mówił w autobusie
2018-10-04 15:50 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +13 Pasazer
Ostatnie zdanie najciekawsze sam pisałem na fejsie aby połączyć południe gminy że stacja i i i nic... Zero odzewu a miałbym wtedy piękny dojazd. Dodatkowo jakby odwrócić te linie z Jastrzębiec to zarówno Lipnica jak i Jastrzebce mogły by korzystać z dojazdów do Wrocławia pociągami. Dziwne działania raczej nie słuchają mieszkańców. Dużo ludzi pisało na fejsie o połączenie mniejszych miejscowości ze strefa ekonomiczna i nic zero skomunikowania. A szkoda.
2018-10-04 14:58 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +11 Śkp to klamcy!
Tak jak mówi nick. Proszę niech redakcja sprawdzi rozkłady jazdy
2018-10-04 14:05 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +12 ciekawe ciekawe
ciekawe... jaki biznesmen powiedziałby że konkurencja mu nie przeszkadza coś tutaj jest nie tak, samo masło maślane. napisane w takiej formie aby pasowało komunikacji. Chyba bardzo bardzo to pokolorowali
2018-10-04 14:51 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować
Permalink +14 Radny nieporadny
Jak to jaki? Taki co w 7 miesięcy ma utarg 97tys, bierze dotacje z gminy ok 100tys miesięcznie a potem wykazuje zysk że zarobił 137tys. Taki właśnie biznesmen. Dawno powinni oddać ten zysk na poczet np funduszu solecki ego lub budżetu obywatelskiego. Bo ten bizmesmrn ważne aby jeździł bo gmina za kilometry mu zapłaci! Niech burmistrz do śkp zatrudni wkoncu ludzi co się znają a nie mówią że się znają albo niech zapyta tych przewoźników co są na rynku jak to zrobić aby razem funkcjonować ale niech sam spyta a nie przez pseudo doradców wtedy będzie mieć prawdziwe poglądy na sprawe
2018-10-04 16:01 Odpowiedz Odpowiedz z cytatem Cytować

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież