Artykuły wg. daty publikacji (kalendarz).

« Styczeń 2019 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

„Mogiłę pradziada ocal...” - Machnówka po raz drugi

środa, 05 wrzesień 2018 12:10 Dział: Powiat Średzki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W dniach 03 – 12 lipca 2018 roku po raz drugi mieliśmy swój udział w realizacji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, której celem jest ratowanie polskich cmentarzy rozrzuconych po ogromnym obszarze Ukrainy.

W tym roku grupę pracującą na cmentarzach w Machnówce i Koziatyniu tworzyli sami mieszkańcy Środy Śląskiej. Wśród nich były trzy osoby dorosłe – Alicja Przesławska i Katarzyna Szybiak – nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 3 i Mariusz Jastrzębski oraz pięcioro uczniów – Agata Szybiak, Tytus Jastrzębski, Julia Woś i Bartosz Kruszelnicki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej oraz Tymon Jastrzębski – uczeń XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Nasza koleżanka Renata Strożek z grupą wrocławską pracowała na cmentarzu w Samgorodku.

Pobyt uczestników akcji to przede wszystkim porządkowanie cmentarza w Machnówce i inwentaryzowanie odkrytych grobów. Często aby odczytać inskrypcję na pomniku musieliśmy wykarczować drzewa, wyciąć zarośla i wyczyścić płytę aby następnie litera po literze odczytać do kogo należy. Przy okazji porządkowania cmentarza  mogliśmy  spotkać się z wieloma Ukraińcami i Polakami, mieszkającymi w najbliższej okolicy. Skarbnicą wiedzy okazał się ksiądz z Machnówki – Jan Dziatkiewicz, który opowiadał o trudnych relacjach polsko – ukraińskich i  o początkach swojego pobytu na Ukrainie. Wielokrotnie podkreślał, że otaczają go ludzie dobrej woli, którzy przyczynili się do remontu  i obecnego wyglądu zarówno kościoła  jak i otoczenia.

Pozytywne nastawienie okolicznej ludności  podczas całego pobytu odczuwaliśmy i my. Prawie codziennie przychodzili na cmentarz zarówno urzędnicy jak i zwykli ludzie aby wzmocnić nas swoją pracą, albo chociaż dobrym słowem. Szczególnie zapadła nam w pamięć wizyta mieszkanki Machnówki, która ze łzami w oczach dziękowała nam za pracę.

Wyjazd na Ukrainę miał także walor edukacyjny. W niedzielę pojechaliśmy przez miejscowość Bar do Kamieńca Podolskiego, gdzie poszukiwaliśmy śladów polskości w Katedrze Św. Piotra i Pawła, Kościele ojców Paulinów i Twierdzy, znanej między innymi z przygód pana Wołodyjowskiego. W drodze powrotnej mieliśmy okazję zwiedzić Lwów – cmentarz Łyczakowski i Orląt, a także piękną zabudowę starówki.

Nasz wyjazd mógł się odbyć dzięki wielu ludziom dobrej woli ze Środy Śląskiej. Dlatego  chcielibyśmy podziękować dyrekcji i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, Burmistrzowi Środy Śląskiej, Staroście powiatu średzkiego, Właścicielom sklepu ogólnobudowlanemu Państwu Leginowiczom, Księgarni „ Oświata „ w Środzie Śląskiej oraz właścicielom sklepu „Haft-Urbanowicz” z Wrocławia.

Szczególne podziękowania składamy ludziom, którzy wrzucali datki do puszek podczas zbiórek pod Kościołami a księżom, że taką kwestę nam umożliwili.

Alicja Przesławska i Katarzyna Szybiak

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież