"To była naprawdę fantastycznie spędzona sobota"

niedziela, 07 kwiecień 2019 13:46 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(1 głos)

6 kwietnia w Środzie Śląskiej odbyła się gra terenowa pn. „Opowieści o Mieście Skarbów” zorganizowana przez Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Środzie Śląskiej, której celem było poznanie tajemniczych zakątków miasta i jego średniowiecznej historii.

Projekt został sfinansowany z funduszu zadań publicznych pn. „Warsztaty tematyczne organizacja czasu wolnego dzieci i młodzieży”.

O godzinie 10:00 śmiałkowie, którzy postanowili sprostać zadaniom spotkali się na rynku dolnym. Udział zgłosiło 6 grup były to m.in. „Białe Orły”, „Średzka Panda”, „Średziaki”. Jak opowiada nam Agnieszka Czerniecka, główna pomysłodawczyni gry  – Na początku pojawiły się obawy, ponieważ brak zainteresowanych zaczynał budzić wątpliwości czy gra się odbędzie, jednak w ostatnich dniach spora liczba mieszkańców postanowiła podjąć wyzwanie. Finalnie udział w zabawie zgłosiło 45 uczestników.

Po sprawdzeniu frekwencji, w wolnej chwili, kiedy czekano na uzupełnienie grup, harcerze zorganizowali wspólną zabawę, która była małą rozgrzewką przed rozpoczęciem ocenianych zadań. – spotkamy się w średniowiecznej historii, by wspólnie sprostać zadaniom z odległych czasów. Dlatego też podczas swojej wędrówki napotkacie m.in. królewnę, z którą odwiedzicie wspólnie wieżę kościoła, rycerza, który sprawdzi waszą celność oraz babę, która przypomni techniki ręcznego procesu przędzenia z użyciem szpuli. Każde zadanie będzie oceniane, a punktami będą „średziaki”, monety, które zostaną przyznane po wykonaniu zadania. Jednak w grze będą sytuacje, w których będziecie mogli je stracić, dlatego stale musicie być czujni – wyjaśniła pokrótce zasady gry Agnieszka. Jednak najważniejszym zadaniem, było schwytanie złej czarownicy, która grasowała w mieście.

Udział w spotkaniu rozpoczęto od warsztatów w Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej, gdzie przedstawiono krótką historię groszy praskich, których repliki dzieci mogły wykonać wspólnie z Piotrem Batogiem. Jaka była radość kiedy "odbitki" były niemalże identycznym odwzorowaniem wspomnianych monet. Królewna opowiedziała historię o średzkim skarbie, który znajduje się w muzeum. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania, które dama kierowała w ich stronę.

Po krótkich warsztatach historycznych uczestnicy wyprawy otrzymali mapy oraz 10 "średziaków" na start, następnie ruszyli w teren. Uczestnicy posiadali numer telefonu do organizatora, który w sytuacjach kryzysowych, służył wskazówkami. Jednak jak podkreśla Agnieszka Czerniecka – nikt z tej opcji nie skorzystał, wiec mogę wnioskować, że nasi zawodnicy byli naprawdę świetnie przygotowani.

Podczas całej gry, nad bezpieczeństwem zawodników czuwał harcerz Mateusz Drobnica, który posiada ukończony kurs pierwszej pomocy. Jak zaznacza - na szczęście i moja pomoc nie była konieczna, a cała gra przebiegała w miłej atmosferze.

O godzinie 15:00 wszyscy spotkali się na terenie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Środzie Śląskiej, gdzie za zgodą dyrektora placówki mogli odpocząć i zregenerować siły przy ciepłym posiłku. Po chwili relaksu nadszedł czas na wręczenie nagród. Pierwsze miejsce zdobyła grupa „Średzka Panda”, zdobywając 49 "średziaków".

Fundatorem głównych nagród był burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński, który ufundował karnety umożliwiające korzystanie z bezpłatnych usług Średzkiej Komunikacji Publicznej, wstęp do Kina Środa Śląska oraz Średzkiego Parku Wodnego. Z kolei Eurobank podarował nagrody pocieszenia.

Po rozdaniu nagród, harcerze wspólnie z uczestnikami, spędzili miłe popołudnie. Uczestnicy podzielili się wrażeniami ze swoich przygód w terenie. Jak opowiadali, największą frajdę sprawiło im zadanie na średzkim targowisku, gdzie podczas zakupu sakwy trzeba było się targować z zaciętym sprzedawcą.

Nie zbrakło też podziękowań. - Serdecznie dziękuję wszystkim za przybycie i chęć poznania średzkich tajemnic, podczas wspólnej zabawy w terenie. Dziękuję również wszystkim współorganizatorom za zaangażowanie i pomoc w realizacji projektu. Dziękuję również Panu Burmistrzowi Adamowi Rucińskiemu za ufundowanie nagród. Do zobaczenia na kolejnej zabawie - podkreślała Agnieszka Czerniecka.

- To była naprawdę fantastycznie spędzona sobota - stwierdzili zgodnie uczestnicy.

(kb) / fot. kb, ZHP

Komentarze (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jak ja byłam młoda to to nazywało się podchody... ale jak zwał tak zwał brawa dla harcerzy że wyciągają dzieciaki i młodzież sprzed komputerów i telewizorów

This comment was minimized by the moderator on the site

Było super potwierdzamy

This comment was minimized by the moderator on the site

Sredzka Panda dziekuja za świetną udaną zabawę pozdrawiamy wszystkich organizatorów

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację