poniedziałek 27.06.2022

Imieniny: Maryli Władysława

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Historia poniedziałek, 30 maj 2022 17:23


Średzki deser - Napoleon
W tym roku przypada 209. rocznica pobytu cesarza Francuzów w Neumarkt – Środzie Śląskiej.  30 maja 1813 roku przez Bramę Legnicką eskortowany przez polskich Szwoleżerów Gwardii wjeżdża Napoleon Bonaparte. Pobyt w naszym mieście miał osłodzić  tragiczny pożar w niedalekim Rogoźniku i wielomilionowe straty w cesarskich taborach. 

 Grafika autorstwa Anny Kality Grafika autorstwa Anny Kality


Do miasta przebywają też marszałkowie Cesarstwa - Berthier, Ney i Soult. Po średzkim rynku chodzą najznamienitsi polscy szwoleżerowie pułkownik Jan Leon Kozietulski, pułkownik Andrzej Niegolewski, generał Dezydery  Chłapowski. To wielki honor i zaszczyt dla naszej ziemi średzkiej z obecności takich wybitnych światowych osobistości.

W związku z tym, warto przypomnieć parę cukierniczych słodkości związanych z osobą Napoleona, a więc: "Tort Napoleona – Biały”, "Tort Napoleona - Czekoladowy”, niektórzy nazywają go "Tortem Ukraińskim", inni "Litewskim" są i tacy, co przypisują  go sobie. Warto spróbować obu. 

Jest też parę wersji ciasteczek zwanych jako: „Kapelusze Napoleońskie”, różnią się trochę formą i oczywiście nadzieniem, takie małe pyszne dwurożne „bikorny”. W Internecie znajdziecie państwo wspaniałe receptury.  W sezonie truskawkowym warto posmakować  „Czapki Napoleona" z truskawkami - to kluseczki / pierożki. Jest też „Ciasto Napoleona Wielkopostne” oraz wszystkim znana „Napoleonka” rodem z Warszawy z cukierni przy Placu Napoleona.

Kilkakrotnie przypominałem na łamach gazety Roland o tych napoleońskich delicjach. Niestety nikt, jak dotychczas, nie podchwycił tego słodkiego tematu. 

Moim zdaniem „Średzki Deser” powinien składać się z lokalnego wina musującego i cukierniczych wyrobów napoleońskich. Bon appetit  - czyli  Smacznego.                                          

Woytek Kopacz

P.S. Dla zapracowanych średzianek polecam ciasto w 20 minut! „Leniwy Napoleon”, smakołyk  przypominający trochę "Napoleonka", znany i ceniony na Ukrainie lub w Ukrainie jak kto woli.   

 • Lukaszenko powiedział(a) Więcej
  Jest impreza! Przyjdź i szybko w tłum się wmieszaj! To wszystko jest dla nas! DJ SEBA featuring ADAŚ. godzinę temu.
 • Lukaszenko powiedział(a) Więcej
  W Rachowie trzy zastępy straży pożarnej usuwało gniazdo os... godzinę temu.
 • ja powiedział(a) Więcej
  Artykuł z *** i chwili przed następnym 100ml! 3 godziny temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2022 14:13 wrote:

Kupię używany, sprawny akordeon w dobrym stanie.  Kontakt pod nr tel. 696132306. …

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…