niedziela 26.03.2023

Imieniny: Emanuela Larysy Teodora

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

    Dział: Historia poniedziałek, 30 maj 2022 17:23


Średzki deser - Napoleon

9 CommentsW tym roku przypada 209. rocznica pobytu cesarza Francuzów w Neumarkt – Środzie Śląskiej.  30 maja 1813 roku przez Bramę Legnicką eskortowany przez polskich Szwoleżerów Gwardii wjeżdża Napoleon Bonaparte. Pobyt w naszym mieście miał osłodzić  tragiczny pożar w niedalekim Rogoźniku i wielomilionowe straty w cesarskich taborach. 


 Grafika autorstwa Anny Kality Grafika autorstwa Anny Kality


Do miasta przebywają też marszałkowie Cesarstwa - Berthier, Ney i Soult. Po średzkim rynku chodzą najznamienitsi polscy szwoleżerowie pułkownik Jan Leon Kozietulski, pułkownik Andrzej Niegolewski, generał Dezydery  Chłapowski. To wielki honor i zaszczyt dla naszej ziemi średzkiej z obecności takich wybitnych światowych osobistości.

W związku z tym, warto przypomnieć parę cukierniczych słodkości związanych z osobą Napoleona, a więc: "Tort Napoleona – Biały”, "Tort Napoleona - Czekoladowy”, niektórzy nazywają go "Tortem Ukraińskim", inni "Litewskim" są i tacy, co przypisują  go sobie. Warto spróbować obu. 

Jest też parę wersji ciasteczek zwanych jako: „Kapelusze Napoleońskie”, różnią się trochę formą i oczywiście nadzieniem, takie małe pyszne dwurożne „bikorny”. W Internecie znajdziecie państwo wspaniałe receptury.  W sezonie truskawkowym warto posmakować  „Czapki Napoleona" z truskawkami - to kluseczki / pierożki. Jest też „Ciasto Napoleona Wielkopostne” oraz wszystkim znana „Napoleonka” rodem z Warszawy z cukierni przy Placu Napoleona.

Kilkakrotnie przypominałem na łamach gazety Roland o tych napoleońskich delicjach. Niestety nikt, jak dotychczas, nie podchwycił tego słodkiego tematu. 

Moim zdaniem „Średzki Deser” powinien składać się z lokalnego wina musującego i cukierniczych wyrobów napoleońskich. Bon appetit  - czyli  Smacznego.                                          

Woytek Kopacz

P.S. Dla zapracowanych średzianek polecam ciasto w 20 minut! „Leniwy Napoleon”, smakołyk  przypominający trochę "Napoleonka", znany i ceniony na Ukrainie lub w Ukrainie jak kto woli.   
   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )
POWIAT ŚREDZKI pogoda

Lokalne ogłoszenia drobne

09.03.2023 18:03 wrote:

Sprzedam dom w trakcie remontu w miejscowości Wilczków. Powiat średzki. Powierzchnia 77,40 m2 (3 izby plus łazienka i toa…

09.03.2023 16:12 wrote:

Sprzedam mieszkanie do remontu o powierzchni 50 m kw. (2 pokoje, kuchnia, łazienka, toaleta, przedpokój). Mieszkanie znajduje się w dobrym …

02.03.2023 10:45 wrote:

SZYBKI KONTAKT - KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - ZADZWOŃ ~!~SKUPUJĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy…

28.02.2023 22:11 wrote:

Wynajmę pomieszczenia o łącznej powierzchni 77 m2 w miejscowości Wilczków gmina Malczyce. Bezpośredni dostęp do drogi publicznej. Okna i dr…

przyjeciapozegnalne postfb

taxi stas

komnet internet