wtorek 04.10.2022

Imieniny: Rozalii Edwina

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

  Dział: Historia poniedziałek, 30 maj 2022 17:23


Średzki deser - NapoleonW tym roku przypada 209. rocznica pobytu cesarza Francuzów w Neumarkt – Środzie Śląskiej.  30 maja 1813 roku przez Bramę Legnicką eskortowany przez polskich Szwoleżerów Gwardii wjeżdża Napoleon Bonaparte. Pobyt w naszym mieście miał osłodzić  tragiczny pożar w niedalekim Rogoźniku i wielomilionowe straty w cesarskich taborach. 


 Grafika autorstwa Anny Kality Grafika autorstwa Anny Kality


Do miasta przebywają też marszałkowie Cesarstwa - Berthier, Ney i Soult. Po średzkim rynku chodzą najznamienitsi polscy szwoleżerowie pułkownik Jan Leon Kozietulski, pułkownik Andrzej Niegolewski, generał Dezydery  Chłapowski. To wielki honor i zaszczyt dla naszej ziemi średzkiej z obecności takich wybitnych światowych osobistości.

W związku z tym, warto przypomnieć parę cukierniczych słodkości związanych z osobą Napoleona, a więc: "Tort Napoleona – Biały”, "Tort Napoleona - Czekoladowy”, niektórzy nazywają go "Tortem Ukraińskim", inni "Litewskim" są i tacy, co przypisują  go sobie. Warto spróbować obu. 

Jest też parę wersji ciasteczek zwanych jako: „Kapelusze Napoleońskie”, różnią się trochę formą i oczywiście nadzieniem, takie małe pyszne dwurożne „bikorny”. W Internecie znajdziecie państwo wspaniałe receptury.  W sezonie truskawkowym warto posmakować  „Czapki Napoleona" z truskawkami - to kluseczki / pierożki. Jest też „Ciasto Napoleona Wielkopostne” oraz wszystkim znana „Napoleonka” rodem z Warszawy z cukierni przy Placu Napoleona.

Kilkakrotnie przypominałem na łamach gazety Roland o tych napoleońskich delicjach. Niestety nikt, jak dotychczas, nie podchwycił tego słodkiego tematu. 

Moim zdaniem „Średzki Deser” powinien składać się z lokalnego wina musującego i cukierniczych wyrobów napoleońskich. Bon appetit  - czyli  Smacznego.                                          

Woytek Kopacz

P.S. Dla zapracowanych średzianek polecam ciasto w 20 minut! „Leniwy Napoleon”, smakołyk  przypominający trochę "Napoleonka", znany i ceniony na Ukrainie lub w Ukrainie jak kto woli.   
 • Zdzichu powiedział(a) Więcej
  To nie ta działka pacanie niedoinformowany. za 150 tysi to była kiedyś droga do Dino i do Biedronki. Perony za blisko milion są po drugiej stronie... 4 godziny temu.
 • Wielbiciel taniej propagandy powiedział(a) Więcej
  Franek napisał:
  Mielibyście perony od PKS za milion chyba, ale za to zostalibyście bez pieniędzy na drogi w Szczepanowie i Ciechowie, to ci interes wiec uchowaj...
  5 godzin temu.
 • Joszuła powiedział(a) Więcej
  Mnie obchodzi. 5 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

03.10.2022 08:31 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - PRZED I POWOJENNE STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI DAWNEJ za GOTÓWKĘ ! Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Witraże, Porcelanę…

20.07.2022 10:16 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / STAROCIE / DZIEŁA SZTUKI - DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry GOTÓWKĄ - ZADZWOŃ !!! Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy, Sztućce,…

10.07.2022 14:14 wrote:

Oddam dwie papużki faliste, parka, z całym wyposażeniem. Ptaki mają ok. roku, są zdrowe i zadbane. Tel. 696132306…

08.07.2022 19:01 wrote:

Poszukuję ekipy budowlanej do tynkowania elewacji + przyziemie, na budynku mieszkalnym w Środzie Śląskiej. Tel. 602481432.…