poniedziałek 16.09.2024

Imieniny: Edyty Kornela

// reklama@roland-gazeta.pl // + 48 500 027 343 //

poleasingowe pl 970 250


Mieszkaniec zgłasza psi problem - komendant Straży Miejskiej odpowiada

Skomentuj



Wielokrotnie na naszych łamach poruszany był temat odpowiedzialności właścicieli psów, na których prawo nakłada szereg obowiązków. Jeszcze raz do niego wracamy, tym razem na prośbę mieszkańca. Poniżej publikujemy treść jego listu i odpowiedź Komendanta Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej.


Fot. ilustracyjne / pixabay Fot. ilustracyjne / pixabay


Droga Redakcjo,

jestem mieszkańcem Środy Śląskiej i wiernym czytelnikiem Waszej Gazety. Piszę z propozycją tematu, który uważam za istotny dla naszej społeczności, a mianowicie bezpieczeństwa związanego z psami oraz odpowiedzialności ich właścicieli.

Podczas spacerów po ulicach i parkach naszego miasta często napotykam na niebezpieczne sytuacje spowodowane agresywnym zachowaniem psów, które mimo obecności właścicieli stanowią zagrożenie dla przechodniów. Niestety, gdy zwracam uwagę właścicielom, aby prowadzili swoje psy na smyczy, spotykam się nie tylko z brakiem zrozumienia, ale i z agresją z ich strony.

W ostatnich tygodniach zauważyłem serię Państwa artykułów, które powstały we współpracy z lokalną Policją, dotyczących prewencji i bezpieczeństwa w naszym mieście. W związku z tym, chciałbym zasugerować temat dotyczący odpowiedzialności właścicieli psów. Moim zdaniem, pomocny byłby wywiad z przedstawicielem Straży Miejskiej, który mógłby przypomnieć właścicielom o ich obowiązkach oraz poinformować, jakie konsekwencje prawne grożą za niewłaściwe zachowanie.

Ważne byłoby także przedstawienie, jak przechodnie mogą reagować w sytuacjach, gdy zostaną zaatakowani przez psa, oraz jakie kroki mogą podjąć w celu zgłoszenia takich incydentów. Uważam, że taki artykuł mógłby przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w naszym mieście i promowania odpowiedzialnych zachowań, które są kluczowe dla tworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej.

Z wyrazami szacunku, R.B.

Szanowna Redakcjo,

z uwagą przeczytałem skierowany do Państwa Gazety „Roland” list zaniepokojonego Mieszkańca, który zwraca uwagę na niebezpieczne sytuacje spowodowane agresywnym zachowaniem psów, które mimo obecności właścicieli stanowią zagrożenie dla przechodniów. Opisywane sytuacje w ocenie Autora listu są spowodowane nienależytym sprawowaniem opieki nad prowadzonymi zwierzętami, a co najbardziej bulwersujące w sytuacji zwrócenia uwagi właścicielowi czworonoga spotyka się nie tylko z kompletnym brakiem zrozumienia ale również z nieuzasadnioną agresją.

Faktem jest, że właściciele psów bardzo swobodnie traktują względy bezpieczeństwa podczas wyprowadzania swoich zwierząt w miejscach publicznych takich jak parki, ulice, skwery. Warto też wspomnieć o aspektach prawnych wymuszających na opiekunach zwierząt pewne obowiązki, co do których często brak jest podstawowej wiedzy lub mamy do czynienia ze zwykłym niedbalstwem albo, co jeszcze gorsze kompletną ignorancją zachowania podstawowych środków ostrożności podczas spacerów ze swoimi psami.

Wyobraźmy sobie często spotykaną sytuację, kiedy właściciel lub opiekun psa jest przekonany o łagodności swojego zwierzęcia i nie wątpi w jego bezgraniczną posłuszność pozwalając na swobodne poruszanie. Pies jest duży i samym wyglądem u innej osoby może powodować uzasadniona obawę, że zostanie ona zaatakowana. Osoba postronna może zwyczajnie nie wiedzieć, że wraz z psem idzie jego właściciel jeśli zwierzę biega swobodnie. Rację ma zatem nasz Mieszkaniec zwracając uwagę takim osobom na nieodpowiednie zachowanie, którego skutkiem jest uzasadniona obawa i poczucie zagrożenia. Ustawodawca przewidział sankcję wobec właścicieli zwierząt, którzy nie przestrzegają zasad określonych jako środki ostrożności. Opisuje to art. 77 kodeksu wykroczeń w brzmieniu:

Art. 77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

  • 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
  • 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Wyjaśniając przedstawioną normę prawną należy stwierdzić, że na właścicielu lub opiekunie zwierzęcia ciąży obowiązek zachowania zwykłych lub nakazanych środków ostrożności i nie wymienia się wprost smyczy, kagańca albo innego środka zabezpieczenia. Stosowne zabezpieczenie będzie kwestią indywidualną zależną od okoliczności i innych czynników. Zastosowanie środka będzie zatem zależało od cech zwierzęcia (agresywność, waga) oraz np. warunków fizycznych osoby prowadzącej zwierzę. Wyjaśniając dalej posłużę się pewnym przykładem, a mianowicie mała drobna osoba idąc z dużym silnym psem, nad którym trudno będzie jej zapanować powinna prócz smyczy zapewnić również zabezpieczenie w postaci kagańca, a w innej sytuacji wystarczyło by zastosowanie samej smyczy. Ustawodawca określeniem zwierzęcia zawarł szeroki krąg zwierząt począwszy od domowych a kończywszy na rożnych często egzotycznych gatunkach, które posiadamy w naszych domach. Wymienić tu można takie zwierzęta jak węże, pająki lub inne dzikie i wolno żyjące. Właściciel węża tak samo jak właściciel psa będzie odpowiadał z art. 77 kw za niezachowanie środków ostrożności jeśli gad wydostanie się ze swojego domowego terrarium.

W przypadku napotkania sytuacji rażących zaniedbań stwarzających zagrożenie lub niebezpieczeństwo należy zgłosić interwencję do Straży Miejskiej lub Policji. Strażnicy mają prawo nałożyć mandat karny na właścicieli zwierząt naruszających przepisy do wysokości 250 zł za wykroczenie określone w § 1 oraz 500 zł za wykroczenie określone w § 2 art. 77 kw. Mandat może nałożyć również policjant.

W sytuacji gdy sprawa trafi do sądu kary mogą być odpowiednio bardziej dotkliwe.

Komendant Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej

Ryszard Czerwiec

 

Kontakt do Straży Miejskiej w Środzie Śląskiej:

tel. 713 960 738,

tel. kom. 609 674 798 w godzinach 7.00- 23.00.

Jak dyżuruje Straż Miejska?

- poniedziałek - czwartek od 7.00 do 23.00

- piątek od 7.00 do 24.00

- sobota od 16.00 do 24.00

- niedziela od 14.00 do 22.00

 





   


Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Kolejny obóz pracy w święta,niedzielę i każdy możliwy dzień.Tylko Polak potrafi być tak podwładny i oddawać ...
Proszę osoby poszkodowane w wypadku lub ich rodziny, jak i rodzinę osoby zmarłej o kontakt, ...

Lokalne ogłoszenia drobne

11.08.2024 11:21 wrote:

Sprzedam dom do remontu. CHOMIĄŻA tel. 733-705-583…

04.07.2024 08:16 wrote:

CHĘTNIE KUPIĘ ZA GOTÓWKĘ - RÓŻNEGO RODZAJU - ANTYKI , STAROCIE - ZADZWOŃ !Kupię m.in.: stare Obrazy , Obrazki, Ikony, Witraże, Ramy, Porcelanę, …

06.05.2024 04:43 wrote:

Kupię przeróżne Antyki / Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ...Mniejsze Meble, Obrazy i Obrazki, Ikony, Porcelanę, Kilimy, Lampy, Sreb…

21.04.2024 10:58 wrote:

Kupię stare krajalnice do mięsa z kołem zamachowym na kolbe, wagi sklepowe oraz inne pamiątki z przedwojennych sklepów mięsnych oraz masarni. Pł…

warsztat 336224 px

handlo

Nie przegap tych artykułów.