piątek 05.06.2020

Imieniny: Bonifacego Waltera

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Cisza wyborcza. Czego nie wolno?

Cisza wyborcza. Czego nie wolno?

19.10. 2018

Cisza wyborcza zaczyna się 24 godziny przed i trwa do zakończenia głosowania. Wnioskując, już dziś dokładnie o północy rozpoczyna się cisza wyborcza, która potrwa do 21 października do godziny 21:00.

W tym czasie nie można prowadzić agitacji wyborczej. Nie wolno zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Wszystkie plakaty, które zostały rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być usuwane. Nie wolno jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, natomiast oklejony pojazd można zaparkować gdziekolwiek, jednak nie może on być uruchomiony (wyłączony zapłon silnika).

PAMIĘTAJ!

Agitacja wyborcza – to publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. Dotyczy to również Internetu. Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalach wyborczych polegająca między innym na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu grozi grzywna. W czasie ciszy wyborczej nie można upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz grozi Ci grzywna nawet do miliona złotych!

Jesteś świadkiem łamania ciszy wyborczej - dzwoń na policję!

W odpowiedzi na liczne pytania, Państwowa Komisja Wyborcza sprecyzowała, jakie działania mediów są dozwolone w czasie ciszy przedwyborczej. PKW wyjaśniła, że w okresie ciszy wyborczej media m.in. mogą:

  • Informować o przebiegu wyborów
  • relacjonować głosowanie kandydatów na radnych i kandydatów na wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) i innych osób biorących udział w głosowaniu
  • podawać informacje o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały listy kandydatów do radnych lub kandydatów na wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w danej jednostce samorządu terytorialnego, a sposób prezentacji tej informacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów
  • podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach
  • podawać w dniu wyborów informacje o liczbie osób, którym wydano karty do głosowania po ustalonej przez Państwową Komisję Wyborczą na podstawie danych otrzymanych z obwodowych komisji wyborczych:
  • emitować własne ogłoszenia i ogłoszenia rozpowszechniane na zlecenie osób trzecich zachęcające do udziału w wyborach pod warunkiem, że w materiałach tych nie będą prezentowały się osoby reprezentujące komitety wyborcze lub z nimi związane, a także osoby kandydujące w wyborach i nie będą one stanowiły reklamy komitetu wyborczego lub kandydata, ani zachęcały do głosowania na daną listę lub listy, a także na danego kandydata na wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
  • W okresie „ciszy wyborczej” w Internecie mogą pozostawać materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych, umieszczonych tam przed jej rozpoczęciem, pod warunkiem, że nie będą w nich dokonywane żadne zmiany.

Co z portalami społecznościowymi?

W Internecie pojawia się wiele informacji i zapytań odnośnie ciszy wyborczej w Internecie. W rozmowie telefonicznej  z rzecznikiem prasowym PKW  zostaliśmy poinformowani, że zamieszczone przed ciszą wyborczą materiały agitacyjne nie muszą być usunięte. Natomiast, nikt w Internecie nie jest anonimowy i każde udostępnienie czy lajkowanie treści wyborczych może zostać uznane za agitację. Wszystko zależy od interpretacji służb, które otrzymają zgłoszenie.

Oczywiście, jak w każde wybory, zapewne znajdzie się niejeden „odważniak” łamiący zakazy. Jednak warto pamiętać, że za takie czyny można otrzymać karę od 20 zł do 5 tys. zł. 

Oprac. kb / fot. zdj. ilustracyjne

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Pamiętam czasy gdy nie było ciszy wyborczej i było bardzo fajnie.

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

To ciekawa opowieść. Niestety obecne opowieści dotyczą , jak blisko bedę miał do supermarketu po b...
Moze ktos zainteresuje sie tymi.prowokatorami jak w Poznaniu -.w 1956 r. ? Marian komunizm już się...
Marian - ty mój czerwony przyjacielu. -wasz czas już się skończył..
Tak? To miasto i jego urzędnicy NIC nie maja do gadania co się buduje na jego terenie?

Lokalne ogłoszenia drobne

31.05.2020 07:23 wrote:

Poszukuję instruktora tańca na już głównie chodzi mi o pierwszy taniec weselny kontakt e-mail magdalena20@spoko.pl …

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…