czwartek 24.06.2021

Imieniny: Jana Danuty

Fot. RFP Fot. RFP

Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze - cz. 5 Agata Marcinkowska

Wt, 11.05.2021 11:31
 •  

Agata Marcinkowska z Malczyc należy do grona szczęśliwców łączących pasję z pracą. Od kilkunastu lat zajmuje się garncarstwem. Swoje wyjątkowe produkty tworzy w klimatycznej pracowni i sprzedaje we własnym sklepie internetowym.


Agata Marcinkowska urodziła się w Częstochowie, gdzie za sprawą rodziców w wieku 12 lat podjęła naukę w szkole plastycznej. Jej rodzina od wielu lat związana była ze środowiskiem artystyczno-rzemieślniczym: rodzice mieli pracownię jubilerską i oboje ukończyli liceum plastyczne. Dziadek i pradziadek zajmowali się stolarstwem. - W gimnazjum mieliśmy semestr jubilerstwa i semestr ceramiki. Właśnie po to, żeby sprawdzić co nam bardziej odpowiada. Kiedy przyszedł semestr z ceramiką zaparło mi dech. Dosłownie! Gdy poznałam materiał, jego możliwości, technologię i wyzwania jakie stawia, mnogość możliwości: odlewanie, lepienie z ręki, toczenie na kole garncarskim czy różnorodność materiałów… Wtedy poczułam, że tu nie można się nudzić i że chcę być w tym najlepsza, tak jak mój tata w jubilerstwie - opowiada pani Agata.

Na Dolny Śląsk sprowadziły ją studia. Jest absolwentką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wydziału ceramiki i szkła. Pani Agata ma za sobą praktyki zawodowe w Portugalii, Niemczech i Włoszech. - Włochy są moją największą miłością i ojczyzną mojej duszy. To we Włoszech zapadła decyzja o założeniu własnej pracowni. To z tego języka wzięła się nazwa sklepu i większość nazw kolekcji.

W 2016 roku zamieszkała w Malczycach i właśnie tam stworzyła swoją niepowtarzalną i klimatyczną pracownię. - Toczenie na kole garncarskim jest techniką seryjnej, ale jednak ręcznej produkcji, w której ważnym elementem jest czynnik ludzki, który odzwierciedla się w niewielkich odchyleniach w wymiarach i powierzchni toczonych nauczyć. Prowadzenia rąk w czasie pracy nie da się identycznie powtórzyć, a mają na to wpływ bardzo drobne rzeczy jak poziom koncentracji, wilgotność gliny, wdech i wydech garncarza. Naczynia toczone na kole są więc wyjątkowo unikatowe - wyjaśnia proces pani Agata.

Dzieła pani Agaty można obejrzeć i zamówić na stronie www.manoceramics.pl/sklep. W ofercie sklepu znajdują się m.in. zestawy deserowe lub obiadowe, pozłacane filiżanki, serwetniki oraz biżuteria: wisiorki, kolczyki i pierścionki. Wszystkie produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i prezentują się niezwykle elegancko.

Od paru miesięcy pani Agata prowadzi zajęcia w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Grupa dla dorosłych spotyka się w środę o godzinie 18.00. Zajęcia trwają dwie godziny i kosztują 40 zł. - Zarażam pasją, pokazuję możliwości i zachęcam do rozwijania zainteresowań. Opowiadam o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, oczywiście ceramicznych - opisuje swoje zajęcia pani Agata. Na warsztaty można zapisać się dzwoniąc pod nr 733 220 083.

Powiat Średzki - RFP

 • 2
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0


Najnowsze komentarze

 • Emi powiedział(a) Więcej
  Szkoda że tak lekarze chętnie nie zapraszają do gabinetu tylko teleporady sobie urządzają.... 6 godzin temu.
 • Anna powiedział(a) Więcej
  Świetna inicjatywa! Czy jest szansa na podobny kurs w Środzie? 6 godzin temu.
 • Andrzej powiedział(a) Więcej
  Znajdż te obrazy a potem pojedż do Lutyni a zobaczysz z jaką fotograficzną dokładnością... 6 godzin temu.
 • Baranie powiedział(a) Więcej
  mylisz się Realista, nikt niczego nie usuwa, zwłaszcza Twojego IP  B) a Ty się rozkręcasz widzę ;) 10 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Lokalne ogłoszenia drobne

16.06.2021 18:51 wrote:

Praca dorywcza sprzatanie 1-2 razy w tygodniu w Srodzie Sl tel 885176463…

11.06.2021 09:37 wrote:

KUPIĘ ANTYKI / Starocie - ZDECYDOWANIE płacę NAJLEPIEJ - SKUP ANTYKÓW - DOJEŻDŻAM ~!!!!!!!!!!!!~  Kupię Stare Obrazy, Obrazki, Ikony, Ramy,…

09.06.2021 12:42 wrote:

Witam , szukam pana rencista emeryt do prac koserwatorskich 1-2 razy w tygodniu  w Srodzie Slaskieji Tel 885176463 …

08.06.2021 16:04 wrote:

Potrzebny fachowiec złota rączka praca koserwacyjna , malowanie drobne naprawy raz w tygodniu rencista emeryt mile widzany.…