sobota 25.09.2021

Imieniny: Aurelii Ładysława

Fot. RFP Fot. RFP

Cudze chwalimy, pochwalmy i nasze - cz. 5 Agata Marcinkowska

Wt, 11.05.2021 11:31
 •  

Agata Marcinkowska z Malczyc należy do grona szczęśliwców łączących pasję z pracą. Od kilkunastu lat zajmuje się garncarstwem. Swoje wyjątkowe produkty tworzy w klimatycznej pracowni i sprzedaje we własnym sklepie internetowym.


Agata Marcinkowska urodziła się w Częstochowie, gdzie za sprawą rodziców w wieku 12 lat podjęła naukę w szkole plastycznej. Jej rodzina od wielu lat związana była ze środowiskiem artystyczno-rzemieślniczym: rodzice mieli pracownię jubilerską i oboje ukończyli liceum plastyczne. Dziadek i pradziadek zajmowali się stolarstwem. - W gimnazjum mieliśmy semestr jubilerstwa i semestr ceramiki. Właśnie po to, żeby sprawdzić co nam bardziej odpowiada. Kiedy przyszedł semestr z ceramiką zaparło mi dech. Dosłownie! Gdy poznałam materiał, jego możliwości, technologię i wyzwania jakie stawia, mnogość możliwości: odlewanie, lepienie z ręki, toczenie na kole garncarskim czy różnorodność materiałów… Wtedy poczułam, że tu nie można się nudzić i że chcę być w tym najlepsza, tak jak mój tata w jubilerstwie - opowiada pani Agata.

Na Dolny Śląsk sprowadziły ją studia. Jest absolwentką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wydziału ceramiki i szkła. Pani Agata ma za sobą praktyki zawodowe w Portugalii, Niemczech i Włoszech. - Włochy są moją największą miłością i ojczyzną mojej duszy. To we Włoszech zapadła decyzja o założeniu własnej pracowni. To z tego języka wzięła się nazwa sklepu i większość nazw kolekcji.

W 2016 roku zamieszkała w Malczycach i właśnie tam stworzyła swoją niepowtarzalną i klimatyczną pracownię. - Toczenie na kole garncarskim jest techniką seryjnej, ale jednak ręcznej produkcji, w której ważnym elementem jest czynnik ludzki, który odzwierciedla się w niewielkich odchyleniach w wymiarach i powierzchni toczonych nauczyć. Prowadzenia rąk w czasie pracy nie da się identycznie powtórzyć, a mają na to wpływ bardzo drobne rzeczy jak poziom koncentracji, wilgotność gliny, wdech i wydech garncarza. Naczynia toczone na kole są więc wyjątkowo unikatowe - wyjaśnia proces pani Agata.

Dzieła pani Agaty można obejrzeć i zamówić na stronie www.manoceramics.pl/sklep. W ofercie sklepu znajdują się m.in. zestawy deserowe lub obiadowe, pozłacane filiżanki, serwetniki oraz biżuteria: wisiorki, kolczyki i pierścionki. Wszystkie produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i prezentują się niezwykle elegancko.

Od paru miesięcy pani Agata prowadzi zajęcia w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Grupa dla dorosłych spotyka się w środę o godzinie 18.00. Zajęcia trwają dwie godziny i kosztują 40 zł. - Zarażam pasją, pokazuję możliwości i zachęcam do rozwijania zainteresowań. Opowiadam o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, oczywiście ceramicznych - opisuje swoje zajęcia pani Agata. Na warsztaty można zapisać się dzwoniąc pod nr 733 220 083.

Powiat Średzki - RFP

 • 2
 • 2
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1


Najnowsze komentarze

 • Demon powiedział(a) Więcej
  A ja powiem tak jeba....wszystkich dilerów w Malczycach co diluja i uznają się za wielkich... 2 godziny temu.
 • Acab powiedział(a) Więcej
  To jest początek grubszej akcji, oni po numerach telefonów namierzają. Lepiej przeczekać. 7 godzin temu.
 • Acab powiedział(a) Więcej
  Na komendzie przyklepią mu nie jedno, nagle się okarze, że to diler albo co. Będzie robił... 7 godzin temu.
 • Też Michał powiedział(a) Więcej
  Dobre pytanie na końcu Twojego postu. AR stwierdził, że FB Serwis nie wywiązywało się z... 8 godzin temu.

Najnowsze artykuły

Wyszukiwarka artykułów:

Bądź na bieżąco!

Powiadomienie push to krótki komunikat informujący o nowo dodanym artykule. Wyglądem przypomina powiadomienie o nowej wiadomości SMS (urządzenia mobilne) oraz wyskakujące okienko w przypadku przeglądarki na PC / laptopie. Powiadomienia możesz w każdej chwili deaktywować, tym samym przyciskiem:

 

Bądź na bieżąco z wiadomościami z powiatu średzkiego! Polityka prywatności.

Lokalne ogłoszenia drobne

21.09.2021 14:44 wrote:

PORZĄDKI - PRZEPROWADZKA - ZMIANA WYSTROJU - POTRZEBUJESZ SZYBKO GOTÓWKĘ ? DOJEŻDŻAM - PŁACĘ z góry EXTRA GOTÓWKĄ - kupię Antyki / Starocie…

16.09.2021 21:41 wrote:

Internetowa Galeria Handlowa oferuje wszystkie oferty i usługi które są w galeriach stacjonarnych.Zakupy szeroka oferta sklepów np. z odzie…

04.09.2021 02:53 wrote:

Witam. Sprzedam słoneczne mieszkanie w bloku w Ciechowie przy ulicy Osiedlowej. 3 pokoje,kuchnia,łazienka, wc,garaż i dwie piwnice. Położon…

03.09.2021 07:44 wrote:

KUPIĘ Antyki / Starocie - PORZĄDKI, LIKWIDACJA MIESZKANIA, DOMU, WILLI, KOLEKCJI ANTYKÓW ... Zadzwoń ! KUPIĘ od ręki za GOTÓWKĘ stare : Obr…