piątek 27.05.2022

Imieniny: Augustyna JulianaCudze chwalimy, pochwalmy i nasze - cz. 5 Agata Marcinkowska
Agata Marcinkowska z Malczyc należy do grona szczęśliwców łączących pasję z pracą. Od kilkunastu lat zajmuje się garncarstwem. Swoje wyjątkowe produkty tworzy w klimatycznej pracowni i sprzedaje we własnym sklepie internetowym.

Fot. RFP Fot. RFP

Agata Marcinkowska urodziła się w Częstochowie, gdzie za sprawą rodziców w wieku 12 lat podjęła naukę w szkole plastycznej. Jej rodzina od wielu lat związana była ze środowiskiem artystyczno-rzemieślniczym: rodzice mieli pracownię jubilerską i oboje ukończyli liceum plastyczne. Dziadek i pradziadek zajmowali się stolarstwem. - W gimnazjum mieliśmy semestr jubilerstwa i semestr ceramiki. Właśnie po to, żeby sprawdzić co nam bardziej odpowiada. Kiedy przyszedł semestr z ceramiką zaparło mi dech. Dosłownie! Gdy poznałam materiał, jego możliwości, technologię i wyzwania jakie stawia, mnogość możliwości: odlewanie, lepienie z ręki, toczenie na kole garncarskim czy różnorodność materiałów… Wtedy poczułam, że tu nie można się nudzić i że chcę być w tym najlepsza, tak jak mój tata w jubilerstwie - opowiada pani Agata.

Na Dolny Śląsk sprowadziły ją studia. Jest absolwentką i doktorantką Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wydziału ceramiki i szkła. Pani Agata ma za sobą praktyki zawodowe w Portugalii, Niemczech i Włoszech. - Włochy są moją największą miłością i ojczyzną mojej duszy. To we Włoszech zapadła decyzja o założeniu własnej pracowni. To z tego języka wzięła się nazwa sklepu i większość nazw kolekcji.

W 2016 roku zamieszkała w Malczycach i właśnie tam stworzyła swoją niepowtarzalną i klimatyczną pracownię. - Toczenie na kole garncarskim jest techniką seryjnej, ale jednak ręcznej produkcji, w której ważnym elementem jest czynnik ludzki, który odzwierciedla się w niewielkich odchyleniach w wymiarach i powierzchni toczonych nauczyć. Prowadzenia rąk w czasie pracy nie da się identycznie powtórzyć, a mają na to wpływ bardzo drobne rzeczy jak poziom koncentracji, wilgotność gliny, wdech i wydech garncarza. Naczynia toczone na kole są więc wyjątkowo unikatowe - wyjaśnia proces pani Agata.

Dzieła pani Agaty można obejrzeć i zamówić na stronie www.manoceramics.pl/sklep. W ofercie sklepu znajdują się m.in. zestawy deserowe lub obiadowe, pozłacane filiżanki, serwetniki oraz biżuteria: wisiorki, kolczyki i pierścionki. Wszystkie produkty dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej i prezentują się niezwykle elegancko.

Od paru miesięcy pani Agata prowadzi zajęcia w Powiatowym Centrum Kultury Alternatywnej. Grupa dla dorosłych spotyka się w środę o godzinie 18.00. Zajęcia trwają dwie godziny i kosztują 40 zł. - Zarażam pasją, pokazuję możliwości i zachęcam do rozwijania zainteresowań. Opowiadam o swoich doświadczeniach i wyzwaniach, oczywiście ceramicznych - opisuje swoje zajęcia pani Agata. Na warsztaty można zapisać się dzwoniąc pod nr 733 220 083.

Powiat Średzki - RFP

  • Ewa powiedział(a) Więcej
    Noclegi i wyżywienie z naszych podatków, 500 plus z naszych podatków. Odbije się to na Polsce i Polakach. godzinę temu.
  • Tomek powiedział(a) Więcej
    To wyłącz elektronikę. Na pewno pomoże 9 godzin temu.
  • Natan powiedział(a) Więcej
    A wody jak nie było tak nie ma. Co za patole nami rządzą. 9 godzin temu.

Lokalne ogłoszenia drobne

16.05.2022 15:56 wrote:

Szukam pomieszczenia do wynajęcia o wymiarach min. 2x8 metrów i wysokości min 3,2 metrów na ternie Środy Śląskiej. Kontakt: 515792001.…

20.04.2022 12:30 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - STAROCIE - DZIEŁA SZTUKI - Stare PAMIĄTKI, Wartościowe DROBIAZGI - Różności !Kupię przeróżne Antyki - Starocie z Domu, Miesz…

11.04.2022 10:20 wrote:

Jeśli chcesz szybko sprzedać stare Obrazy, Obrazki np. z likwidacji kolekcji, może po dziadkach, ze strychu, mieszkania, domu, może zawadza…

08.03.2022 12:05 wrote:

Cześć, dzisiaj tj 8.03 około 10:30, w okolicy Kościuszki 42 znalazłem klucze, Kontakt do mnie :  5(x)7(x)8(x) 9(x)1(x)7(x)  6(x)6(x)7(x) …