poniedziałek 09.12.2019

Imieniny: Wieslawa Leokadii

 
"Mój rynek" - nowa jakość w starym miejscu

"Mój rynek" - nowa jakość w starym miejscu

02.11. 2018

W naszym powiecie z targowiska w Środzie Śląskiej korzysta blisko co trzecia osoba. Dlatego fakt, że powstało w tym miejscu nowe przestronne i komfortowe miejsce sprzedaży cieszy zarówno kupujących, jak i sprzedających.

Plac ten w całości umożliwia wygodne spacerowanie pomiędzy alejkami, ponieważ całość została włożona kostką brukową. Na terenie obiektu postawiono zadaszone wiaty, które znacząco ułatwiają  zbyt, nawet w deszczowe dni. Oprócz tego na placu powstał budynek, który jest w pełni ogrzewany. Znajdują się w nim toalety oraz przymierzalnie, które poprawiły znacząco komfort kupna odzieży. W murowanym obiekcie znajdować ma się również bar. Targowisko jest także wyposażone w nowoczesne rozwiązanie techniczne jak zasilanie w energię z odnawialnych źródeł. Twórcom tego miejsca zależało również, aby promować tych, którzy zajęli się rolnictwem EKO. Na placu będziemy mogli również spotkać food tracki, które zyskują coraz większą popularność.

26 października poprzez symboliczne przecięcie wstęgi oddano do użytku targowisko miejskie przy ul. Malczyckiej, które obecnie nosi nazwę „Mój rynek”.

Na początku powitani zostali wszyscy zaproszeni goście - m.in. dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, Zarządca  Oddziału Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, kierownik KRUS-u z Oddziału Terenowego w Środzie Śl., wiceprzewodniczący Rady Miejskiej wraz z radnymi, zastępca burmistrza Środy Śląskiej, skarbnik oraz wszyscy pracownicy urzędu, starosta powiatu średzkiego, a także osoby odpowiedzialne za powstanie tego miejsca; projektant oraz przedstawiciel firmy wykonującej prace. W szczególności prowadząca uroczystość Marta Wilczyńska powitała organizatorów wydarzenia: burmistrza Środy Śląskiej i kierownika Wydziału Rozwoju Przedsiębiorczości.

- Temat przebudowy targowiska przejawiał się w Środzie Śląskiej, ale nigdy nie trafił do budżetu. Stało się to dopiero w ostatniej, kończącej się kadencji. Rada Miejska wraz z burmistrzem Środy Śląskiej podjęli się tego wyzwania i przygotowano kompleksowy projekt przebudowy placu. Projekt tego nowoczesnego targowiska został zgłoszony do konkursu w Ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Wniosek gminy nie tylko uzyskał blisko milionowe dofinansowanie, ale także został najwyżej ocenionym wnioskiem w całym województwie dolnośląskim i uzyskał pierwsze miejsce na liście rankingowej  – podkreślała Marta Wiliczyńska.

Krótką historię tego miejsca przypomniał burmistrz Środy Śląskiej Adam Ruciński: - Środa Śląska od średniowiecza to miejsce gdzie targ i targowanie jest wpisane w tradycje. Tutaj tradycja sięga XIII wieku. Przez kilkaset lat targowanie odbywało się tutaj w różnych formach. Przez ostanie kilkadziesiąt lat w tym miejscu na targowisku miejskim, które  z roku na rok dekapitalizowało się. Kto był tutaj w latach 80 i 90 wiedział, że to miejsce jest zaniedbane. To my, wspólną pracą, dobrnęliśmy do tego, że to miejsce powstało. Udało nam się pozyskać środki na ten obiekt, a dziś mamy okazję korzystać z nowoczesnego targowiska „Mój Rynek”.

Po części oficjalnej wręczono nagrody w konkursie plastycznym „Mój ekologiczny świat. Warzywa i owoce są zdrowe”. Prac grupowych wpłynęło kilka, ale komisję konkursową zdecydowanie urzekła przygotowana przez grupę „Biedronki” ze średzkiego przedszkola „Pod Topolą”.  Przyznano także nagrody indywidualne,    wyróżnienie otrzymała Michalina Kosmala z przedszkola w Ciechowie, miejsce III przyznano Wiktorii  Furman z przedszkola w Szczepanowie, miejsce II Milenie Daros z przedszkola w Ciechowie, natomiast miejsce I zdobyła Bianka Borowska z przedszkola w Szczepanowie.

Kolejnym punktem programu były występy. Jako pierwsze na scenie pojawiły się przedszkolaki, które zaprezentowały tematyczne utwory - wiersz Jana Brzechwy „Na straganie” oraz piosenkę  „Ogórek zielony ma garniturek". Chwilę później publiczność rozgrzewały zespoły „Biesadni",  „Avangarde Disco na czasie” oraz ciepłe posiłki przygotowane przez Arkadiusza Ujmę, uczestnika VI edycji  programu kulinarnego „MasterChef”. 

Zapach gulaszu i spaghetti unosił się nad całym targowiskiem przez kilka godzin...

(kb) fot. kb

Komentarzy (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Panie Adamie suuuper. Oby tak dalej. Jeszcze więcej inwestycji dla miasta

This comment was minimized by the moderator on the site

Artykuł słodki ale gdzie są ci producenci rolni? Warunkiem bezzwrotności dotacji była ich obceność na targu (rynku rolno-spożywczym).
A ja tu ostatnio widziałem samych handlarzy chińszczyzną. Moim zdaniem jak to dalej będzie tak wyglądać to dofinansowanie w kwocie ok. miliona złotych będzie trzeba oddać.

This comment was minimized by the moderator on the site

Wszytko ładnie pięknie
Ale proszę mi powiedzieć czemu wstęgę przecina Pan Fink????
Zawsze się gdzieś wkręci!!!!!!!!!!

This comment was minimized by the moderator on the site

...czar targowiska minął ...
(upiększyli go którzy nie chodzili na targ

This comment was minimized by the moderator on the site

moim zdaniem teraz powinno byc targowisko czynne wiecej dni w tygodniu

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację