Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Uroczyste otwarcie drogi i poświęcenie tablicy pamiątkowej  w Lusinie

Uroczyste otwarcie drogi i poświęcenie tablicy pamiątkowej w Lusinie

16.09. 2019

Uszkodzona podczas gwałtownej burzy 15 czerwca br. droga gminna w Lusinie została wyremontowana i oddana do użytku. Niedawno odbyło się uroczyste jej otwarcie.

 - Wójt gminy Udanin w trybie pilnym powołał sztab kryzysowy. Miejscowości najbardziej dotknięte nawałnicą to: Konary, Lusina i Piekary, a także Dziwigórz i Różana. Zanotowano duże straty w uprawach, a także w obrębie domów mieszkalnych oraz dróg.(…). Po spotkaniu wójt, wojewoda, dyrektor, starosta, prezes Zarządu Gminnego Oddziału OSP Bogdan Wilczak, udali się na oględziny miejsc na terenie gminy, gdzie powstały największe szkody  – informował kolejnego dnia Urząd Gminy Udanin.

W miejscowości Lusina wyremontowana została droga gminna nr 107347 D.  Wykonano chodnik oraz położono nową nawierzchnię asfaltową. Wartość inwestycji przekroczyła 540 tys. zł. Zadanie zostało współfinansowane w ramach promesy otrzymanej od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27.02.2019 r. w ramach podziału środków na usuwanie skutków żywiołowych.

Wyremontowaną drogę otwarto podczas odbywających się 14.09.2019 r. dożynek sołeckich.  – Cieszę się z szybkiej pomocy, jaką otrzymaliśmy. Dzięki wsparciu finansowemu mogliśmy podjąć szybkie działania. Oby wyremontowana przez nas droga służyła jak najdłużej, a niesprzyjające żywioły pogodowe omijały nasz powiat - podkreślał na uroczystości wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

Droga została poświęcona przez ks. Marka Jodko, a następnie wspólnie z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, Wójtem Wojciechem Płaziukiem oraz Radnym Krzysztofem Dziurlą, dokonano przecięcia wstęgi.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia było poświęcenie oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Arcybiskupowi Grzegorzowi z Sanoka, która została ufundowana przez Wójta Gminy Udanin.

-W 630-lecie rodzin lusińskich pochodzących z Dunajowa, Ciemierzyniec, Wicynia i Białego na Podolu, a przesiedlonych w 1945 r. do Lusiny. Grzegorz z Sanoka, kapłan, humanista i rycerz ufortyfikował zamek w Dunajowie – w terenowej siedzibie Arcybiskupów Lwowskich, dzięki czemu ludność z tych okolicznych miejscowości znajdowała schronienie przed licznymi najazdami tatarskimi i tureckimi, i przetrwała, by spełnić swoją misję, pięknie ujętą w słowach Pastorellego „Gdzie Bóg nas posłał tam mamy kwitnąć”. Świadomi ciągłości historii zachowujemy w pamięci dobre czyny, by utrwalały się one w każdym miejscu gdzie życie nas kieruje, by wzbogacać historię i ducha naszych rodzin i naszego narodu. Społeczność Lusiny o korzeniach kresowych, postanowiła wyrazić wdzięczną pamięć przez umieszczenie na budynku świetlicy wiejskiej Tablicę Pamiątkową poświęconą  Arcybiskupowi Grzegorzowi z Sanoka mówił Radny Krzysztof Dziurla.

(kb) / fot. kb

Udostępnij ten artykuł:

 

Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie rozpocznie się za:

Najnowsze artykuły

Najnowsze komentarze

No właśnie szanowna redakcjo proszę o wyjaśnienie sprawy!!!!!!!! Nie wiem czy w obu szkołach, ale w ...
No niestety w Szczepanowie i Ciechowie nie było takich uczniow. Niech ktoś to wyjaśni
ubolewam że wciąż tylko zbiórki a przecież płacimy na tę rzekoma służbe zdrowia składki - podatki i ...
gratulacje chłopaki

Lokalne ogłoszenia drobne

22.09.2020 08:10 wrote:

KUPUJĘ za Gotówkę - różne ANTYKI - SKUP ANTYKÓW / STAROCI - SZYBKI KONTAKT - ! -Interesują mnie starodawne: Obrazy, Obrazki, Ikony, Witraże…

18.09.2020 07:11 wrote:

Polskie i Zagraniczne przedwojenne z czasów wojny oraz zaraz powojenne wojskowe i nie tylko różne odznaczenia,odznaki,medale,mundury,rogaty…

16.09.2020 09:43 wrote:

Wynajmę lokal użytkowy z witrynami o pow. 64 m2 na nowym osiedlu Leśmiana w Brzegu Dolnym. Atrakcyjne sąsiedztwo i lokalizacja. 607462503…

04.09.2020 15:18 wrote:

KUPIĘ ANTYKI - SKUP ANTYKÓW - LIKWIDACJA - MIESZKANIA, KOLEKCJI - GOTÓWKA - SZYBKI KONTAKT ! Z Mebli interesują mnie m.in.: antyczne Stolik…

Koronawirus / statystyki:

Ostrzeżenie pogodowe / powiat średzki

TodayNo special awareness requiredTomorrowNo special awareness required... więcej informacji.