niedziela 26.01.2020

Imieniny: Tymoteusza Michala

 

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Uroczyste otwarcie drogi i poświęcenie tablicy pamiątkowej  w Lusinie

Uroczyste otwarcie drogi i poświęcenie tablicy pamiątkowej w Lusinie

16.09. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Uszkodzona podczas gwałtownej burzy 15 czerwca br. droga gminna w Lusinie została wyremontowana i oddana do użytku. Niedawno odbyło się uroczyste jej otwarcie.

 - Wójt gminy Udanin w trybie pilnym powołał sztab kryzysowy. Miejscowości najbardziej dotknięte nawałnicą to: Konary, Lusina i Piekary, a także Dziwigórz i Różana. Zanotowano duże straty w uprawach, a także w obrębie domów mieszkalnych oraz dróg.(…). Po spotkaniu wójt, wojewoda, dyrektor, starosta, prezes Zarządu Gminnego Oddziału OSP Bogdan Wilczak, udali się na oględziny miejsc na terenie gminy, gdzie powstały największe szkody  – informował kolejnego dnia Urząd Gminy Udanin.

W miejscowości Lusina wyremontowana została droga gminna nr 107347 D.  Wykonano chodnik oraz położono nową nawierzchnię asfaltową. Wartość inwestycji przekroczyła 540 tys. zł. Zadanie zostało współfinansowane w ramach promesy otrzymanej od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27.02.2019 r. w ramach podziału środków na usuwanie skutków żywiołowych.

Wyremontowaną drogę otwarto podczas odbywających się 14.09.2019 r. dożynek sołeckich.  – Cieszę się z szybkiej pomocy, jaką otrzymaliśmy. Dzięki wsparciu finansowemu mogliśmy podjąć szybkie działania. Oby wyremontowana przez nas droga służyła jak najdłużej, a niesprzyjające żywioły pogodowe omijały nasz powiat - podkreślał na uroczystości wójt Gminy Udanin Wojciech Płaziuk.

Droga została poświęcona przez ks. Marka Jodko, a następnie wspólnie z Wojewodą Dolnośląskim Pawłem Hreniakiem, Wójtem Wojciechem Płaziukiem oraz Radnym Krzysztofem Dziurlą, dokonano przecięcia wstęgi.

Kolejnym wydarzeniem tego dnia było poświęcenie oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej Arcybiskupowi Grzegorzowi z Sanoka, która została ufundowana przez Wójta Gminy Udanin.

-W 630-lecie rodzin lusińskich pochodzących z Dunajowa, Ciemierzyniec, Wicynia i Białego na Podolu, a przesiedlonych w 1945 r. do Lusiny. Grzegorz z Sanoka, kapłan, humanista i rycerz ufortyfikował zamek w Dunajowie – w terenowej siedzibie Arcybiskupów Lwowskich, dzięki czemu ludność z tych okolicznych miejscowości znajdowała schronienie przed licznymi najazdami tatarskimi i tureckimi, i przetrwała, by spełnić swoją misję, pięknie ujętą w słowach Pastorellego „Gdzie Bóg nas posłał tam mamy kwitnąć”. Świadomi ciągłości historii zachowujemy w pamięci dobre czyny, by utrwalały się one w każdym miejscu gdzie życie nas kieruje, by wzbogacać historię i ducha naszych rodzin i naszego narodu. Społeczność Lusiny o korzeniach kresowych, postanowiła wyrazić wdzięczną pamięć przez umieszczenie na budynku świetlicy wiejskiej Tablicę Pamiątkową poświęconą  Arcybiskupowi Grzegorzowi z Sanoka mówił Radny Krzysztof Dziurla.

(kb) / fot. kb

 

 
Komentarzy (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację