Oferujemy

Reklama na naszej stronie. Więcej informacji uzyskasz klikając w kontakt

Uważajcie na internetowych oszustów!

Uważajcie na internetowych oszustów!

05.02. 2019
Reklama:

Internet dla domu, firmyrównież bez abonamentu.
KOMNET / www.komnetpc.pl / tel.: 71 317 28 90.

Dlaczego warto zwracać uwagę na adres www sklepu internetowego? Czy należy sprawdzić numer rachunku bankowego i weryfikować to z kim rozmawiamy przez telefon?

Wrocławscy policjanci radzą jak nie stracić swoich pieniędzy i nie dać się oszukać. Jedną z najprostszych metod jest stosowanie zasady ograniczonego zaufania, ponieważ nie zawsze rozmówca jest osobą, za którą się podaje. To samo dotyczy udostępniania kontaktów i innych danych wrażliwych oraz zakupów przez Internet w niesprawdzonych wcześniej firmach. Jak wiemy, oszuści nie śpią i wyszukują też coraz to nowsze metody w swojej przestępczej działalności. Mając to na uwadze warto przeczytać kilka porad policyjnych ekspertów.

Internet otwiera przed oszustami nowe możliwości dla ich przestępczego procederu. Wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni do zakupów w Internecie, dlatego oszuści nie zapominają o tym, że postępująca cyfryzacja to dla nich okazja do upolowania ofiary. Najprostszym i dość powszechnym oszustwem jest wystawianie na internetowych ogłoszeniach i aukcjach towarów, których się w rzeczywistości nie posiada. W takich przypadkach płatność odbywa się z góry. Towar najczęściej po prostu nie dociera do kupującego, a sprzedawca przestaje odpowiadać na korespondencję. Zdarzają się również takie przypadki, że sprzedawca decyduje się jednak coś wysłać, ale w pudełku w którym miał być np. telefon komórkowy, znajduje się kawałek cegły. Jedynym sposobem, aby uchronić się przed takimi przykrymi przypadkami, jest kupowanie przedmiotów za tzw. pobraniem od wszystkich indywidualnych sprzedawców lub odbieranie ich osobiście. Powinniśmy być też bardzo uważni przy wszystkich „okazjach”.

 Jeśli przedmiot jest w wyjątkowo niskiej cenie, znacznie niższej niż jego rynkowa wartość, powinniśmy być ostrożni z takim zakupem. Być może oszust chce nabrać kilka osób, przyjąć od nich wpłaty i zniknąć z pieniędzmi. Może też być inna przyczyna takiej wyjątkowo niskiej ceny. Towar może być kradziony. Kupując jakiekolwiek wartościowe przedmioty: rowery lub sprzęt elektroniczny, pamiętajmy o tym, że są to przedmioty posiadające indywidualne numery seryjne. W przypadku roweru jest to numer ramy, a w przypadku telefonów numer imei. Poprośmy o dowód zakupu sprzętu. Możemy też spisać krótką umowę kupna-sprzedaży. Jeśli mamy taką możliwość, sprawdźmy na najbliższym komisariacie, czy przedmiot nie jest w policyjnych systemach zarejestrowany jako utracony. Być może powyższe czynności wydadzą się komuś przesadną ostrożnością, ale w myśl przysłowia „przezorny zawsze ubezpieczony”, nie dajmy oszustom wzbogacić się naszym kosztem.

Kupując cokolwiek w Internecie sprawdźmy zawsze adres strony. Większość z nas nie zwraca bowiem uwagi na protokół http lub https w adresie strony. Nawet jeśli pominiemy go przy wpisywaniu adresu, pojawi się on automatycznie, ale co oznacza? Protokół https, dodatkowo podświetlany przez niektóre przeglądarki na zielono, jest szyfrowaną wersją zwykłego http. W ten sposób zabezpieczone powinny być strony z bankowością elektroniczną, sklepy internetowe (szczególnie te umożliwiające płatności kartą), a także portale wymagające podawania przy rejestracji danych użytkowników. Dlaczego sprawdzanie adresu strony jest tak ważne? Oszuści potrafią spreparować stronę banku lub popularnego sklepu tak, że wygląda ona niemal jak oryginalna. Linki do tych stron mogą być przesyłane na skrzynki e-mail. Środki z wszelkich operacji finansowych na takich stronach trafiają wówczas prosto do oszustów.

Uważajmy także na e-maile zawierające wezwania do zapłaty i polecenia przelewów. Oszuści potrafią podszyć się pod dostawcę energii elektrycznej, administratora, operatora telekomunikacyjnego i przesłać fałszywą fakturę lub polecenie przelewu, nie mające żadnego związku z rzeczywistością. Oszuści liczą na brak uwagi i pośpiech swoich adresatów. Dlatego zawsze trzeba sprawdzać takie wiadomości oraz numer konta bankowego, na który wykonujemy przelew. Obecnie wielu dostawców stosuje indywidualne konta bankowe dla swoich odbiorców, co ułatwia księgowość, a także zwiększa bezpieczeństwo – przelewamy środki wyłącznie na ten jeden numer konta bankowego. Weryfikujmy wszystkie informacje o zadłużeniach, kontaktujmy się i potwierdzajmy te informacje w biurach obsługi klienta. Jeśli trafi do nas jakikolwiek fałszywy dokument, poinformujmy o wszystkim Policję.

Pamiętajmy, aby bezwzględnie zgłaszać wszystkie przypadki oszustw. Policjanci muszą mieć wiedzę na temat tych zdarzeń, aby łączyć je ze sobą i skutecznie ścigać ich sprawców. Niestety, często nie są one zgłaszane. Wszystko przez wstyd, że daliśmy się przez kogoś nabrać.

Źródło: KMP we Wrocławiu

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

no dzięki własnie wczoraj sie nadziałem otwieram paczkę a tu całkiem co innego

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację