piątek 29.05.2020

Imieniny: Magdaleny Bogumiły

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Współpraca średzkiej podstawówki z niemiecką fundacją "Tschammendorf / Niederschlesien”

Współpraca średzkiej podstawówki z niemiecką fundacją "Tschammendorf / Niederschlesien”

01.07. 2019

W roku szkolnym 2018/2019 Szkoła Podstawowa nr 3 w Środzie Śląskiej po raz czwarty współpracowała z niemiecką Fundacją „Tschammendorf/Niederschlesien”, której jednym z głównych założeń jest promowanie i wspieranie nauki języka niemieckiego wśród polskiej młodzieży.

W wyniku tej współpracy uzyskano środki finansowe, dzięki którym zrealizowano następujące przedsięwzięcia:

  1. I) 40 uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej, biorących udział w dodatkowych zajęciach z języka niemieckiego, uczestniczyło dnia 27 maja w warsztatach językowych, mających formę przedstawienia Teatru Lalkowego w języku niemieckim. pt. ,,Die Raupe″.

Przedstawienie trwało 30 minut i było skierowane dla uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej uczących się języka niemieckiego.

Wcześniej nauczycielki j. niemieckiego i ich uczniowie otrzymali pełny tekst przedstawienia w wersji niemieckiej, aby krótko przed wyznaczonym terminem móc przerobić nieznane słownictwo i zwroty językowe. Spektakl był dla dzieci bezpłatny, a jego sponsorem była Fundacja ,,Tschammendorf/ Niederschlesien″. Rozpoczął się on od ogólnego omówienia treści sztuki i serii pytań prowadzącego w języku niemieckim, o wiek uczniów, hobby i stopień znajomości języka. Następnie uczniowie obejrzeli przedstawienie aktywnie włączając się w akcję poprzez odpowiadanie na pytania, wspólne liczenie oraz wyliczanie dni tygodnia.

Po zakończeniu spektaklu główny i jedyny aktor powtórzył z dziećmi najważniejsze słowa i zwroty ze sztuki. Był pod wrażeniem kultury naszych uczniów oraz ich dobrej znajomości języka niemieckiego. Zaskoczyła go również odwaga naszych dzieci i łatwość w nawiązywaniu kontaktów.

  1. II) W dniu 6 czerwca 2019 roku w szkole Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej po raz czwarty odbył się finał Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla uczniów klas piątych z wiodącym językiem niemieckim. Organizatorki konkursu (nauczycielki języka niemieckiego: Jolanta Cirko, Urszula Mytych i Natalia Aleksy) przygotowały test leksykalno - gramatyczny oraz tematy części ustnej konkursu w formie reakcji. Zadania dostosowane były do poziomu trudności na danym etapie edukacyjnym.

Finalistki napisały w ciągu 45 minut test znajomości zasad gramatycznych i słownictwa, a następnie po krótkiej przerwie zaprezentowały ustnie pięć reakcji z wcześniej wylosowanych zestawów. Dziewczynki  wykazały się wysokim poziomem umiejętności językowych i wiedzą o krajach niemieckojęzycznych. Konkurs przebiegał w  przyjaznej atmosferze pracy i zasad uczciwej rywalizacji.

Zwyciężczyniami Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego klas 5 zostały:

                              Aleksandra Tomaszewska- klasa 5f- I miejsce

                              Emilia Wysocka- klasa 5e- II miejsce

                              Wiktoria Kobel- klasa 5d- III miejsce

Uczennice  otrzymały dyplomy oraz nagrody w formie kart podarunkowych do Empiku. Zostały one wręczone na uroczystym apelu kończącym rok szkolny 2018/2019. Nagrody dla zwycięzców Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego zakupione zostały ze środków finansowych pochodzących z Fundacji ,,Tschammendorf/ Niederschlesien″.

1. III) 7 czerwca 2019 r. odbył się kolejny wspólny wyjazd uczniów uzdolnionych językowo wraz z 4 opiekunkami do Szwajcarii Saksońskiej. Zwiedziliśmy najpierw twierdzę Königstein i obejrzeliśmy w niej skarbiec, zbrojownię, salę historyczną i aprowizacji. Następnie przeszliśmy wzdłuż murów ścieżką panoramiczną z widokiem na Szwajcarię Saksońską, wschodnie Rudawy oraz Drezno. Przy kasie muzealnej i w sklepiku z pamiątkami zakupiliśmy magnesy, pocztówki i breloczki dla naszych bliskich.

W trakcie zwiedzania znaleźli się pierwsi odważni, którzy próbowali konwersacji w języku niemieckim z innymi turystami. Prym wiodła Nadia z klasy 5d, która zaskoczyła wszystkich odwagą i znajomością języka niemieckiego. Następnie udaliśmy się do Bastei nad Łabą, która nazywana jest perełką Szwajcarii Saksońskiej. Z zachwytem obejrzeliśmy rezerwat skalny z punktami widokowymi i przespacerowaliśmy się wśród niesamowitych form piaskowców z widokami na przełom Łaby i wzgórza Czeskiej Szwajcarii. Przy punktach widokowych zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych zdjęć na tle  zapierających dech w piersiach pejzaży.

W czasie wycieczki wszystkim dopisywał dobry nastrój i plany  na  przyszłoroczny, równie udany wyjazd do Niemiec.

  1. IV) W ramach współpracy z Fundacją zorganizowano również dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego dla uzdolnionych uczniów klas V. Podczas tych lekcji uczniowie doskonalili sprawności językowe, poznawali również fakty o kulturze, historii i zwyczajach w Niemczech.

Czteroletnie wsparcie Fundacji„Tschammendorf-Niederschlesien” umożliwiło uczniom kontakt z językiem i kulturą niemiecką na wielu płaszczyznach. Każde z podjętych w ramach Fundacji  działań  sprawiło dzieciom wiele radości i satysfakcji.

 Jolanta Cirko, Urszula  Mytych, Natalia Aleksy

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

ZDOLNE DZIEWCZYNY

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze komentarze

Jakie były koszty udziału w tej gali? bo wiele gmin zrezygnowało 15 tys zł za udział to chyba troch...
Ale to prawda , dawne przedszkole koło parku, po remoncie stoi puste i niewykorzystane. To samo z bu...
Jeśli w temacie zagospodarowania centrum Wilkszyna, przypisywane są jakiekolwiek zasługi pań - radne...
Warto uczyć się języków obcych. Żeby nie być Dolce far NIENTE- jak Platforma Obywatelska. Partia ma...

Lokalne ogłoszenia drobne

28.05.2020 11:45 wrote:

Sprzedam działkę budowlaną nr 138/6 położoną w Szczepanowie przy ul.Lipnickiej 16. o powierzchni 2500 m2. Działka nie jest uzbrojona. Cena …

25.05.2020 12:32 wrote:

Wynajmę 3 pokojowe mieszkanie w bloku na parterze w centrum Środy Śląskiej, umeblowane, z balkonem. Kontakt tel. 601-393-425…

22.05.2020 08:55 wrote:

mieszkanie własnościowe, pokój słoneczny, umeblowany, w mieszkaniu wszystkie media, kuchnia, łazienka, balkon.  tel. 790 618 688…

14.05.2020 06:33 wrote:

Wykonam usługi spawalnicze (płoty, bramy, schody ,konstrukcje stalowe, zabudowy, stoły itp.) Jestem mobilny więc prace mogę wykonać w ter…