niedziela 05.07.2020

Imieniny: Marii Antoniego

Reklama na portalu

oraz w bezpłatnym wydaniu gazety - kontakt

Wymiana młodzieży z Saterlandem już po raz 22.

Wymiana młodzieży z Saterlandem już po raz 22.

28.05. 2019

W roku szkolnym 2018/2019  już po raz 22. młodzież  ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Środzie Śląskiej wzięła udział w międzynarodowym projekcie wymiany uczniów z Schulzentrum Saterland.

Grupa 20 średzkich uczniów przyjęła w pażdzierniku 2018 r. w swoich domach koleżanki i kolegów z Dolnej Saksonii, a następnie, w maju 2019 r., odbyła się rewizyta naszych wychowanków w rodzinach niemieckich w gminie Saterland.

Projekt ze strony niemieckiej w roku szkolnym 2018/2019 prowadzili: pan Peter Ziegler, pani Charlotte Pawsey oraz pani Miriam Koesters, zaś ze strony polskiej  prowadzącymi i opiekunkami były pani Marta Gonera i pani Natalia Aleksy.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce w październiku 2018 r. młodzież wspólnie zwiedzała min. Środę Śląską, Wrocław (rynek, Sky Tower, Ostrów Tumski), Zamek Książ, w którym odbyła się lekcja historii, zamek w Bolkowie.

Uczestniczy odwiedzili także Szklarską Porębę oraz Park Dinozaurów w Lubinie. W budynku szkoły przy ul. Kościuszki odbyła się również wspólna lekcja plastyki, na której, przy pomocy pani Katarzyny Szybiak, uczniowie z obu krajów stworzyli plakaty dotyczące Środy Śląskiej i Wrocławia.

Podczas pobytu w Niemczech w maju 2019 r. uczestnicy zwiedzili  niemiecką szkołę, ratusz  w Ramsloh, zapoznali się z pracą policji niemieckiej, podziwiali statki w stoczni w Papenburgu, spędzili też dzień w parku rozrywki w Thuele. Bardzo ciekawy był rejs  statkiem na wyspę Nordeney na Morzu Północnym oraz wyjazd do holenderskiego miasta Groningen.

Na zakończenie pobytu w Niemczech pan Peter Ziegler, który w tym roku odchodzi na emeryturę, otrzymał z rąk pani dyrektor, Astrid Fedorowicz, podziękowanie za 22 lata organizowania wymiany polsko-niemieckiej. Podziękowania otrzymali również pan Sławomir Siwerski, który prowadził wymianę od samego początku oraz pani Marta Gonera, która dołączyła do grupy organizatorów 19 lat temu.

Przed szkołą w Ramsloh współautorzy projektu zasadzili pamiątkowe drzewo, będące symbolem tej owocnej i wieloletniej współpracy międzynarodowej.

Podczas realizacji projektu, nieprzerwanie od 1996 roku, uczestniczyło w nim ponad 1000 uczniów z obydwu gmin. Wymiana polsko-niemiecka wzbogaciła uczniów o nowe doświadczenia, pozwoliła na nawiązywanie międzynarodowych kontaktów, nowych przyjaźni, rozwijanie kompetencji językowych, poznawanie nowej kultury oraz poszerzanie horyzontów.

Łzy, które lały się na pożegnanie, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, były najlepszym dowodem na to, iż warto realizować projekty tego typu, a radość uczniów z możliwości uczestnictwa w tym projekcie jest źródłem  satysfakcji dla organizatorów tego przedsięwzięcia.

Natalia Aleksy

 

 
Komentarzy (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Jaka brudna woda toż to oni pewnie zachwyceni naszymi Kajakami przy każdej wizycie są

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację

Najbliższe wydarzenie

Wydarzenie zacznie się za:

Najnowsze artykuły

Koronawirus / statystyki:

Najnowsze komentarze

Jakiś problem z klawiaturą czy z oczami? nie ma wśród kandydatów osoby o takim nazwisku
Oj, trzeba się będzie wyspowiadać z obelg. A fe
A jakich p. słucha bajek?
No miał pecha, p. Trzaskowski. Rodzina dopilnowała żeby się wykształcił. A tego się nie wybacza w ŚŚ...

Lokalne ogłoszenia drobne

29.06.2020 13:04 wrote:

Kupię przeróżne Antyki – Starocie z Domu, Mieszkania, Strychu, Willi ... Kupię wszystko co będzie przedwojenne, w każdym stanie, bez specyf…

29.06.2020 11:20 wrote:

Sprzedam dom wolnostojący, piętrowy, podpiwniczony o powierzchni 125 m2 ulokowany  na działce o rozmiarze 22 arów. Dom znajduje się  w miej…

24.06.2020 11:34 wrote:

Sprzedam bujaczek dla niemowlaka stan bardzo dobry tel.kontaktowy 607 139 663…

23.06.2020 08:22 wrote:

Zatrudnię mechanika samochodowego, wymagane doświadczenie w naprawie aut osobowych.  Numer kontaktowy 694 340 622…