Gminna delegacja uczciła Żołnierzy Wyklętych

czwartek, 01 marzec 2018 16:45 Dział: Środa Śląska
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 marca, w Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, delegacja gminy Środa Śląska w składzie: burmistrz Adam Ruciński, zastępca burmistrza Marcin Nowakowski i przewodniczący rady miejskiej Kazimierz Grabowiecki, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod pomnikiem Żołnierzy Polskich.

 

- Myślę, że niezwykle ważna jest pamięć o Żołnierzach Wyklętych - mówi burmistrz Adam Ruciński. - Ta powojenna organizacja - ruch oporu była największą aż do powstania Solidarności. Stawiali opór sowietyzacji kraju. Również niełatwo było, ponieważ udało się dopiero w 2011 roku, ustanowić ten dzień Świętem Państwowym. Ale udało się i pamiętamy o tym by oddać hołd tej grupie niepodległościowej, która walczyła o suwerenną Polskę -dodaje.

Kilka słów o Żołnierzach Wyklętych: Było to antykomunistyczne podziemie niepodległościowe, z oficjalna datą istnienia 1944-1947, ale w rzeczywistości ostatni członek tego ruchu oporu Józef Franczak zginął w 1963 r. Zasłynęli między innymi z Powstania, które miało na celu między innymi nie dopuszczeniu do nowego, narzuconego przez ZSRR, ustroju w Polsce i walkę z zaborem Kresów Wschodnich. Rodziny poległych, organizacje patriotyczne i kombatanckie apelowały bezskutecznie do władz o oddanie należytej czci bohaterom. Z inicjatywy m.in. Janusza Kurtyki, Prezesa IPN i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej została ustanowiona uchwała popierająca inicjatywę nadania Święta. 1 marca 1951 roku komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Było to ostatnie kierownictwo podziemia. Początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” głosi: W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

(um) fot. ug

delegacja 01032018 1

delegacja 01032018 2

delegacja 01032018 3

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 marzec 2018 22:39

Dodaj komentarz

Wulgaryzmy - to wyrazy lub wyrażenia, będące dosadnym, ordynarnym określeniem zjawisk, które można nazwać, używając słów neutralnych stylistycznie. Nie są konieczne aby wyrazić swoje uczucia, pragnienia czy poglądy!

Niedopuszczalne jest umieszczanie na łamach forum serwisu postów sprzecznych z prawem polskim i międzynarodowym, związanych z pornografią, używkami, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej itp. oraz treści faszystowskich, wulgarnych, propagujących przemoc, obrażających uczucia religijne, naruszających prawa autorskie lub prawa innych osób itp. Przypadki łamania prawa mogą być zgłaszane właściwym służbom.

Cenimy wolność słowa, ale z poszanowaniem godności. Nie wyśmiewaj i nie obrażaj. Nie prowokuj i nie atakuj nikogo swoimi wypowiedziami. Komentarze naruszające regulamin mogą być usuwane. Traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Przed umieszczeniem wpisu, zapoznaj się z REGULAMINEM oraz Polityką Prywatności. Dziękujemy!


Kod antyspamowy
Odśwież