piątek 26.04.2024

Imieniny: Marzeny Marii Klaudiusza

Wyszukiwarka artykułów


Polecane wideo TVi ROLAND

wideo wiadomosci

kamera online

lokalne ogłoszenia

dyzury aptek

google news obserwuj


 

 


 

 


 
 

 


Jest potencjał! Centrum Kultury Alternatywnej podsumowało swoją działalność

8 Comments



Dziewięć miesięcy działa już Centrum Kultury Alternatywnej w Środzie Śląskiej. Na ostatniej sesji rady powiatu kierownicy placówki przedstawili sprawozdanie z działalności.



Centrum Kultury Alternatywnej otwarto uroczyście 6 marca br. Obiekt podlega Muzeum Regionalnemu w Środzie Śląskiej i pełni rolę Oddziału Sztuki Współczesnej. Pandemia i związane z nią obostrzenia bardzo ograniczyły działalność Centrum, niemniej udało się uruchomić wszystkie zakładane pracownie artystyczne a także zrealizować kilkanaście ciekawych wydarzeń.

Stałe pracownie

W tej chwili w CeKA działa siedem pracowni: pracownia plastyczna (zajęcia z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, organizacja wystaw), zajęcia teatralne (teatr muzyczny dla młodzieży i dorosłych, teatr językowy dla dzieci, teatr dla dorosłych), pracownia muzyczna (nauka gry na pianinie, Alternatywna Scena Muzyczna), pracownia ceramiczna (zajęcia ceramiczne z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi), pracownia graficzna (zajęcia z dziećmi), pracownia rękodzieła (zajęcia z dziećmi i dorosłymi) i pracownia komputerowa (zajęcia z produkcji muzycznej dla dorosłych)

Wymienione grupy stanowią stałe sekcje działające w CeKA. W sumie w zajęciach tych uczestniczy tygodniowo około 100 osób, a łączna ilość prowadzonych godzin warsztatów wynosi blisko 30 godzin tygodniowo!

Przedsięwzięcia kulturalne i społeczne

Największym jak na razie zorganizowanym wydarzeniem był Weekend Otwarcia (6-8 marca). Inauguracja działalności CeKA spotkała się z szerokim zainteresowaniem mieszkańców, nie tylko Środy Śląskiej, ale całego powiatu. Przed publicznością wystąpili lokalni wykonawcy: Małgorzata Pauka i Paweł Wenderski wraz z zespołem, muzyk Czesław Mozil, a także wybitni artyści jak pianista Janusz Olejniczak oraz wirtuoz wiolonczeli Tomasz Strahl.

Inne wydarzenia oraz akcje organizowane lub wpierane przez Centrum: akcja „Średzianki szyją maseczki”, konkurs fotograficzny „Śladami Mieczysława Gorzki”, wystawa okienna z pracami powstałymi na wernisażach w muzeum regionalnym, letnie półkolonie z Entliczkiem, spektakl z udziałem domowników Środowiskowego Domu Samopomocy „Jest nadzieja”, śniadanie biznesowe z przedstawicielami największych firm w regionie, recital i wystawa Pawła Pawlikowskiego „Słowem malowane”, uroczystość wręczenia Stypendiów Starosty Powiatu, Dni Otwarte Alternatywnej Sceny Muzycznej, charytatywna zbiórka nakrętek, koncert gongów i mis tybetańskich, cykl spotkań z pedagogiem szkolnym, akcja sadzenia lasu, Szlachetna Paczka 2020.

Wirtualne zajęcia i działalność komercyjna

Okres ścisłych obostrzeń „wymusił” przeniesienie działalności  do wirtualnej  rzeczywistości. Centrum przygotowało i regularnie publikowało filmiki instruktażowe jak robić różnego rodzaju ozdoby, z fragmentami powieści Mieczysława Gorzki, a także przybliżające lokalne zabytki. Sama placówka była też bohaterem audycji przygotowanej przez Radio Wrocław oraz programu realizowanego przez TVP3 „Sielskie życie”. 

Oprócz działalności artystycznej i społecznej CeKA prowadzi również działalność komercyjną, obejmującą wynajem pomieszczeń i obiektu. Jak zapewnia kierownik placówki Anna Klimczuk-Malczewska, w najbliższym czasie działalność ta ma zostać poszerzona m.in. o nowe warsztaty dla mieszkańców (piwowarskie, fotograficzne, taneczne), wynajem lub użyczenie sprzętu, a także wynajem sali lustrzanej (w trakcie przygotowywania).

Jest potencjał!

Mimo trudnego roku władze powiatu oceniają działalność placówki pozytywnie. W udzielonym kilka dni temu wywiadzie wicestarosta powiatu Sebastian Burdzy podkreślał:

– Od samego początku, a pomysł na nowe zagospodarowanie sali pojawił się już w  2015 roku, wierzyłem, że Centrum Kultury Alternatywnej to pomysł trafny i zasadny. Brakowało nam tego typu oferty kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej dla mieszkańców  miasta i naszego powiatu. Dlatego jestem przekonany, że centrum – i budynek, jego wyposażanie oraz osoby tam pracujące, zaraz po tym  jak wyjdziemy z pandemii, będzie spełniało swoje funkcje i uczestnicy wszystkich zaplanowanych w nim zajęć oraz wydarzeń będą usatysfakcjonowani i zadowoleni. To miejsce ma ogromny potencjał i nawet w tym trudnym roku było to widać.

(rfp) / fot. rfp






Wczytywanie komentarza... Komentarz zostanie odświeżony po 00:00.
Zaloguj się aby dodać komentarz.
pozostały limit znaków.
Zaloguj się za pomocą ( Zarejestruj się? )


Ja Wam naprawde wspolczuje. Daliscie sie wciagnac w telewizyjna narracje obrzucania sie blotem przez politykow zarowno ...
Bardzo ciekawe przesłaniem widzę w Twoim komentarzu, bo jest Bóg, Ojczyzna, oskarżenia, poniżenie, nienawiść, złorzeczenie. A ...
Aleksandra Perużyńska Nowi radni Rady Powiatu wybrani!
Jak można głosować na zdrajców Polski na ludzi którzy nawołują do wojny którzy chcą odebrać nam ...

hydrotech do gazety nowa reklama

warsztat 336224 px