W odniesieniu do szczepów wirusa AI – Avian Influenza poprawnym określeniem jest „grypa ptaków”, którą zgodnie z Międzynarodowym Kodeksem Zdrowia Zwierząt OIE dzielimy na HPAI „wysoce zjadliwą grypę ptaków” oraz LPAI „nisko zjadliwą grypę ptaków”.
Stosowanie określenia „ptasia grypa” uznajemy zatem za potoczne i apelujemy o stosowanie form poprawnych.
Jednocześnie pragniemy podkreślić, że hodowle profesjonalne to miejsca bezpieczne pod względem ryzyka przenoszenia się HPAI na ludzi. Przypadki przeniesienia odnotowane na świecie wynikają z rażących zaniedbań standardów dobrostanowych i higienicznych oraz długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem.
Tymczasem w hodowlach profesjonalnych przestrzegane są wszystkie zasady bioasekuracji. Pracownicy stosują szereg procedur zapewniających wysoki poziom higieny oraz dezynfekcji, zapobiegających tym samym przeniesieniu choroby na teren gospodarstwa, w szczególności maty dezynfekcyjne, stroje i maseczki ochronne, stały dostęp do punktów sanitarnych wyposażonych w odpowiednie środki myjące i dezynfekujące.
Jednocześnie jako Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza apelujemy o ograniczanie kontaktów z wędrującym dzikim ptactwem, które odgrywa bardzo ważną rolę w rozprzestrzenianiu choroby.
Warszawa, dnia 07.02.2022 r.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
KRAJOWA RADA DROBIARSTWA – IZBA GOSPODARCZA
WIODĄCA ORGANIZACJA SEKTORA DROBIARSKIEGO W POLSCE
Działa nieprzerwanie od ponad 30 lat i zrzesza ponad 110 członków reprezentujących hodowlę, reprodukcję
i wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, a także produkcję i sprzedaż mięsa drobiowego oraz jego przetworów i jaj konsumpcyjnych, produkcję pasz dla drobiu, produkcję towarzyszącą. Podmioty zrzeszone w KRD-IG posiadają łącznie blisko 70% udziału w rynku krajowym oraz około 90% udziału w eksporcie. KRG-IG prowadzi szeroką działalność dydaktyczną i naukową związaną z sektorem drobiarskim.
Celem działalności KRD-IG jest m.in. stały rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa, ochrona interesów hodowców i producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego, ich integracja, reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych i organizacji pozarządowych.
Ponadto na podstawie upoważnienia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi KRD-IG podejmuje zadania z zakresu konstrukcji i realizacji programów hodowlanych, wykonywania oceny wartości użytkowej i hodowlanej drobiu, prowadzenia ksiąg hodowlanych i rejestrów mieszańców drobiu.