- Miejsca te są nam dobrze znane i staramy się je bacznie obserwować przez cały rok. Zimą kontrolujemy je o każdej porze dnia, ponieważ jak wiadomo niska temperatura powietrza nie sprzyja tego typu warunkom „mieszkalnym”. Naszym celem jest sprawdzanie czy życiu lub zdrowiu takich osób nie zagraża niebezpieczeństwo i informujemy o możliwości pomocy. Zwracamy szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu - wyjaśnia w rozmowie z nami Gustaw Dobosz, komendant Straży Miejskiej.
Nie tylko osoby bezdomne, ale także mające przysłowiowy dach nad głową, są teraz pod szczególną uwagą funkcjonariuszy.
- Podczas wielu patroli spotykamy osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu. Wówczas najczęściej odprowadzamy je do miejsca zamieszkania lub do PDOZ (policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych) – mówi Gustaw Dobosz.
Gmina Środa Śląska posiada umowę ze schroniskiem dla osób bezdomnych, jednakże koniecznym warunkiem, aby w nim zamieszkać jest przede wszystkim wyrażenie zgody oraz trzeźwość.
- W ciągu wielu lat pracy zaobserwowałem, że wśród osób bezdomnych rzadkością jest chęć zamieszkania w schronisku. A jeśli nawet tam trafiają, to zazwyczaj następnego dnia wracają na ulicę - opowiada komendant Straży Miejskiej.
W ostatnim czasie na terenie gminy Środa Śląska miało miejsce przykre zdarzenie. W jednym z opuszczonych budynków znaleziono martwego mężczyznę. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, zwłoki znaleziono 29.12.2018 r. koło nieczynnej nastawni kolejowej w Środzie Śl., a prawdopodobną przyczyną zgonu był właśnie alkohol. Dlatego też funkcjonariusze apelują – nie bądźmy obojętni! Gdy wiemy, że ktoś zamieszkuje pustostan, altankę lub inne nieogrzewane miejsce, powiadamiajmy Straż Miejską - tel. 71 396 07 38 lub Policję - tel. 71 396 75 00.
(kb) / fot. Straż Miejska