"Skrzyżowanie należy jak najszybciej przebudować"

środa, 23 maj 2018 11:26 Dział: Listy / opinie
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Droga Redakcjo! Proszę was o interwencję w sprawie jednego z nowych skrzyżowań, które pojawiło się niedawno w okolicy Środy Śląskiej.

 

Chodzi o zjazd na z drogi krajowej 94 w kierunku ulicy Innowacji. W miejscu, gdzie kilkadziesiąt metrów wcześniej droga dwupasmowa przechodzi z powrotem w drogę jednopasmową.

Skrzyżowanie zostało uruchomione w zeszłym roku i od tego czasu regularnie, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, dochodzi tam do bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Rozpędzone samochody jadące w kierunku Środy Śląskiej, po zjechaniu na jeden pas, z powodu samochodów skręcających w tym miejscu w prawo, gwałtownie hamują (często zupełnie się zatrzymując).

Skrzyżowanie jest tak wyprofilowane, że aby samochód mógł w tym miejscu skręcić musi ograniczyć swoją prędkość niemal do zera.

Nie bez znaczenia pozostaje też fatalny stan nawierzchni w tym miejscu.

Jedynie kwestią czasu jest to, że dojedzie tam do wypadku, który będzie tragiczny w skutkach. Skrzyżowania tego typu, gdzie nie ma możliwości awaryjnego ominięcia stojącego pojazdu powinny być wyposażone w pasy zjazdowe.

Ograniczenie prędkości w tym miejscu nie rozwiąże problemu, a jedynie go zamaskuje. Nie jest to więc rozwiązanie, które usuwa przyczynę problemu (fatalnie zaprojektowane skrzyżowanie), a jedynie zdejmie odpowiedzialność z osób projektujących ten obszar drogi.

Skrzyżowanie należy jak najszybciej przebudować, a do tego czasu, ze względów bezpieczeństwa, powinno być one wyłączone z ruchu. Rozwiązanie to może nie jest najbardziej popularne, ale jest jedynym logicznym wyjściem z obecnej sytuacji, która stwarza niebezpieczeństwo dla nas wszystkich.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za Państwa wsparcie w tej sprawie.
Czytelnik
(wszelkie dane do wiadomości redakcji)

Komentarze (0)

Nie ma tu jeszcze żadnych komentarzy

Skomentuj

  1. Komentujesz jako gość.
0 Znaków
Załączniki (0 / 3)
Udostępnij swoją lokalizację